عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

پیشینه پژوهش

زمین لغزش نوعی حرکت توده­ای می باشد که در اثر عوامل طبیعی و فعالیت­های انسانی و یا هر دو در مناطق شیب­دار به وجود می آید و در آن حجم زیادی از مواد تشکیل دهنده دامنه به سمت پایین جابه جا می گردد. زمین لغزش­ها هر ساله خسارات جانی و مالی فراوانی را در نقاط مختلف دنیا به بار می آورند.

تلفات انسانی، تخریب اراضی کشاورزی، باغ ها، سازه های مهندسی و راه­های ارتباطی و هدر رفت سریع خاک، از آثار زمین لغزش­ها به شمار می طریقه. با در نظر داشتن وسعت خسارات ذکر گردیده، می توان به صراحت اظهار نمود که هزینه مطالعه و مطالعه چنین پدیده­ای برای شناخت و برنامه ریزی بهتر به مقصود پیشگیری یا کاهش خسارات ناشی از آن، به مراتب کم­تر از خسارات آن می باشد. پس شناخت عوامل مؤثر در وقوع زمین لغزش و تشخیص نواحی گوناگون از نظر حساسیت به وقوع آن، یکی از مهم ترین و ضروری ترین اقدامات برای دوری جستن یا کاهش صدمات زمین لغزش می باشد (حسن زاده نفوتی، 2000).

در جهان و در دو دهه اخیر پدیده حرکات دامنه ای مورد توجه قرار گرفته می باشد و این مطالعات در منابع طبیعی از دهه 1960 و با تأکید بر تأثیر پوشش گیاهی در پایداری دامنه ها مورد مطالعه گسترده قرار گرفته می باشد. (Patadini و همکاران Login  1961) (duNfori 1983) (deGroff 1991) (زکی زاده، 1376ف ص 120)

همچنین انجمن بین­الملل زمین­شناسی­وابسته به یونسکو در سال1990هم اقدام به انتشار فهرست اصطلاحات یک زمین لغزش شاخص (Typical Lamdslide) نمود که در مقالاتی با همین عنوان مورد مطالعه قرار گرفت. در پارلمان زمین­شناسی ماساچوست امریکا هم در سال 1993عوامل ژئوتکتونیک در ایجاد حرکات دامنه­ای طی دهه 60 میلادی مورد مطالعه قرار گرفت. (Fukouka، 1953) (Peck، 1953) (Zaruba، 1969) روش­های متعددی در زمینه پهنه­بندی خطر زمین­لغزش هست. بسیاری از این روش­ها ابتکاری کیفی هستند و در آن ها متخصص بر پایه تجربه به هر یک از عوامل مؤثر در وقوع زمین­لغزش امتیاز    می­دهد و سپس نقشه پهنه­بندی براساس مجموع امتیازها به دست می آید (شریعت جعفری، 1996) .

در ایران و در سال­های اخیر درمورد پهنه­بندی خطر حرکات دامنه­ای تحقیقات فراوانی صورت پذیرفته می باشد که از آن جمله می توان به موارد زیر تصریح نمود:

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

به عنوان مثال حائری و سمیعی(1997) در استان مازندران اقدام به پهنه­بندی خطر زمین­لغزش در مقیاس 1:250000 نمودند. در مدلی که آن ها بهره گیری کردند 5عامل لیتولوژی، شیب، گسل، راه و رودخانه و اندازه بارندگی به­عنوان فاکتورهای مؤثر در استعداد گسیختگی دامنه قرار دادند. به علاوه دو عامل    زمین­لرزه و شدت بارندگی نیز به عنوان عوامل محرک در نظر­گرفته شدند. در نهایت با 7 کلاس، نقشه پهنه بندی خطر زمین لغزش را تهیه نمودند.

کورکی نژاد و همکاران (2005) اقدام به پهنه بندی خطر زمین لغزش در حوضه سیاه رودبار گرگان با2 روش حائری-سمیعی و مورا وارسون نمودند. آن ها با مطالعه لغزش­های موجود از طریق مشاهدات زمینی به این نتیجه رسیدند که مدل­حائری- سمیعی بین نقشه پهنه بندی محاسبه شده و لغزش­های موجود همبستگی بیش تری را نشان داده و برای منطقه مناسب تر می باشد. اما در روش­های آماری که می­تواند دو متغیره یا چند متغیره باشد، نقشه پراکنش زمین­لغزش­ها تأثیر کلیدی را بازی می کند در این روش­ها وزن عوامل و طبقات مربوط به هر عامل براساس اندازه وقوع زمین لغزش در آن، تعیین می گردد و اندازه حساسیت به زمین لغزش از مجموع وزن ها در هر یک از واحدهای کاری مشخص می گردد(ماگلیولو و همکاران2008 ؛ حسن زاده نفوتی، 2010)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه