مطالعه حرکات دامنه­ای در شرق گیلان به روش آنبالگان(مطالعه موردی: پیلدره از توابع شهرستان املش)

قسمتی از متن پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

روش پژوهش

با در نظر داشتن هدف پژوهش که مطالعه مناطق در معرض خطر حرکات دامنه ای و معرفی عوامل و عناصر مؤثر در ایجاد حرکات دامنه ای و جلوگیری از حرکات و شناسایی مناطق مستعد حرکات دامنه­ای می­باشد      مناسب­ترین روش انتخابی مطالعه عللی می باشد که در آن کوشش بر کشف ارتباط علت و معلولی بین حرکات       دامنه ای و براساس آن نقاط دارای این گونه حرکات شناسائی گردد با در نظر داشتن مطالب ذکر گردیده مطالعه حاضر مشتمل بر مطالعه کتابخانه ای و عملیات صحرایی خواهد بود بدین ترتیب مراحل ذیل در این پژوهش طی می گردد.

مرحله اول: تهیه کلیه اسناد مورد نیاز از قبیل نقشه های توپوگرافی 250000 : 1 و 50000 :1 زمین شناسی   10000 :1 بهره گیری در نرم افزار GIS جهت رقومی کردن داده ها و ترسیم نقشه ها و هم چنین نرم افزار EXCEL  و SPSS جهت ترسیم نمودارها و جداول

مرحله دوم :  انجام بازدیدهای صحرائی ایجاد تصویر ذهنی از چشم انداز منطقه مورد مطالعه

مرحله سوم: شناسائی مناطق در معرض خطر یا مستعد حرکات دامنه ای

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-6- محدوده مورد مطالعه

محدوده مورد مطالعه در این پایان نامه شرق گیلان، شهرستان املش و روستای پیلدره می باشد. شرق گیلان، محدوده ای می باشد که از درۀ سفیدرود در غرب آغاز شده و تا چابکسر(مرز استان مازندران و گیلان)

در شرق ادامه می یابد.

این محدوده از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه البرز ختم می گردد و بین 36 درجه و 38 دقیقه تا 37 درجه و 13 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 30 دقیقه تا 50 درجه و 35 دقیقه طول شرقی قرار دارد.

شرق گیلان از چهار ناحیه ساحلی، جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تشکیل شده می باشد. نواحی جلگه ای و ساحلی نسبتاً هموار بوده و نزدیک به80 درصد از زمین های جلگه ای به شالیزارهای برنج اختصاص دارد. نواحی کوهپایه ای و کوهستانی از یکصد متری تا ارتفاع یک هزار متری، معمولاً و اکثراً چایکاری شده می باشد.

شهرستان املش از سمت شمال و شرق با شهرستان رودسر، از سمت جنوب با شهرستان سیاهکل و از سمت شمال غرب و غرب با شهرستان لنگرود همسایه می باشد. شهرستان املش از نظر ژئومرفولوژی و ناهمواریها به سه منطقه جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تقسیم شده می باشد و بخش جلگه ای از آبرفتهای رودهای شلمان رود، کی رود و رودکهنه گویه به وجود آمده می باشد که شهر املش بر مخروط افکنه شلمان رود بنا شده می باشد.

بخش جلگه ای و کوهپایه ای در گذشته نه چندان دور پوشیده ازجنگل انبوه بود اما امروزه به باغات چای تبدیل شده می باشد. بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت شهرستان واقع شده و پوشیده از مراتع و بلند ترین قله آن ناتشکوه می باشد. مناطق جلگه ای و کوهپایه ای دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطق کوهستانی دارای زمستانهای سرد و پوشیده از برف و یخبندان و تابستانهای خنک و ملایم می باشد. املش دراصل «ام» و «لش» بوده می باشد که «ام »به معنی «رود» و «لش» به معنی « راکد» می باشد پس املش یعنی رود خانه راکد می باشد.

روستای پیلدره در دهستان املش جنوبی ، بخش مرکزی شهرستان املش واقع شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 عواملی که منجر به حرکات دامنه ای در روستای پیلدره می شوند کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه