صفحه بندی در انتهای صفحه

 مطالعه طریقه تغییرات یخبندانهای زود رس پاییزه و دیر رس بهاره و اثر سرمازدگی بر محصول برنج مطالعه موردی شهرستان رشت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

مبانی تئوری پژوهش

پدیده های طبیعی بخشی از رفتارمحیط طبیعی اطراف ما می باشد که بطور ناگهانی رخ می دهد و باعث صدمه به بشر، محیط، تلفات جانی، مالی واقتصادی می گردد که گاه بشر در ایجاد آن موثر می باشد و گاه تنهاطبیعت مقصر اصلی آن می باشد. که این مخاطرات عبارتند از: زلزله، آتشفشان، سیل، بهمن برف یا سنگ، صاعقه، سرما زدگی، یخ بندان، خشکسالی،‌ طوفان، ‌تگرگ، امواج شدید دریایی، هجوم ملخ، بادگرم و غیره می باشد. یکی از راه های دسته بندی مخاطرات طبیعی از نظر علمی آن می باشد که محل شکل گیری این حوادث را در نظر بگیریم. هر ساله در نقاط مختلف دنیا مانند ایران، بحران‌های طبیعی خسارت باری اتفاق می‌افتند که در این ارتباط، امروزه بحران‌های طبیعی را تابعی از خطر و آسیب‌پذیری می‌دانند.(حسینی 1389)

بر اساس توجه‌های جدید، این آسیب‌پذیری سیستم و واحد در معرض (وقوع خطر در وضعیتی آسیب‌پذیر) هست که خطر را به زیان وخسارت و بحران تبدیل می کند چراکه وقوع خطری مثل زلزله در وسط یک بیابان و یا در محله و شهری آسیب‌ناپذیر، منجر به خسارت و بحران نمی‌گردد. پس عامل اصلی که باعث شکل‌گیری بحران می گردد، آسیب‌پذیری یعنی «شرایط و وضعیت سیستم واقع در معرض خطر» می باشد.(حسینی 1389)

با این تبیین مختصر می‌توان نتیجه گرفت که تعریف آسیب‌پذیری بعنوان «درجه زیان و خسارت»، تعریف، مفهومی محدود، فنی و یک بعدی از آن می‌باشد.با پذیرش تعیین‌کنندگی آسیب‌پذیری در شکل‌گیری بحران‌های طبیعی و خسارات جبران‌ناپذیر، و نیز پذیرش اینکه برداشتی صرفا” فنی، خطر محور و مبتنی بر عواقب و زیان‌های فیزیکی (مالی، جانی و … ) از آسیب‌پذیری، تصور و برداشتی بسیار محدود و فاقد نتایج توسعه‌ آفرین و امنیت بخش می‌باشد؛ ضرورت شناخت و فهم بهتر آسیب‌پذیری برای نیل به جامعه‌ای پایدار و سازگار با وقایع طبیعی بخوبی روشن و عیان می گردد. پس دستیابی به شناخت و فهمی درست از آسیب‌پذیری، با زمینه‌سازی کاهش آن و برقراری پیوند صحیح آن با توسعه پایدار و همه‌جانبه، نقشی اساسی را در کاهش، پیشگری و مدیریت بحران اعمال می‌نماید. چراکه آسیب‌پذیری حقیقتا” عنصر تعیین‌کننده بحران می‌باشد .

بحرانها اعم از انسانی یا طبیعی ممکن می باشد دراثر فرآیند زمانی منظم یا نامنظم روی دهد مقابله با مخاطرات منظم آسان می باشد اما مخاطراتی که در یک دوره نا منطم رخ می دهد(مثل گرد وغبار،سونامی زلزله…) مقابله حتی پیش بینی آنها کارمشکلی می باشد،همچنین فرق اولیه بین مخاطرات طبیعی وانسانی کارمشکلی می باشد.سازمان ملل متحد دهه 1990رادهه بین االمللی کاهش مصیبت حوادث طبیعی اعلام نمود و هدف آن کاهش زیان جانی،مالی وجلوگیری از کوشش اجتماعی اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی زلزله،طوفان،امواج سونامی،سیلابءآتش سوزی طبیعی،خشکسالی،سرما زدگی، یخ بندان،بیابان زایی وسایر بلایایی که منشاء طبیعی دارند (ایمنی 1392).

 

2-2-1.  بلایای (طبیعی ) اقلیمی

هوای پیرامون زمین جنبه مشترکی از زندگی تمامی بشر ها می باشد و همه ما تحت تاثیر شرایط آب و هوائی هستیم و زندگی ما مرتبط با این شرایط آب و هوایی می باشد، و در برابر شرایط نا مساعد آب و هوائی از خود محافظت می نمائیم. این امر در گیاهان به شکل بارزتری نمود می یابد، زیرا گیاهان به علت استقرار در زمین قدرت جابجائی چندانی ندارند و نمی توانند از بلایای جوی اجتناب نمایند. پس گیاهان در روبرو شدن با بلایای جوی آسیب پذیر می باشند و در جهت کاهش این آسیب ها نیازمند تمهیدات گسترده تر و متفاوت تری می باشند.غالبا” عقیده بر این می باشد که آب و هوا تمامی اعمال بشر را تحت تاثیر قرار می‎دهد و این مطلب در مواردی که یک بلای جوی رخ می دهد به شکل عیان دیده می گردد. همانطوری که در شکل شماره 2-2 دیده می گردد 90% از بلایای طبیعی جنبه آب و هوائی دارند.

در سیستم های جهانی و برخوردهای علمی در روبرو شدن با بلایای طبیعی هشدار و پیش آگاهی مقدم بر واکنش می باشد و متاسفانه با اینکه پدیده های آب و هوائی مقوله ای جهانی با آثار منطقه ای می باشد که کشور ما به سرمایه گذاری در این بخش کمتر توجه می نماید. تاثیر متقابل سیستم های آب و هوائی با جوامع انسانی موجب افزایش پتانسیل بلایا می گردد. پرهیز و اجتناب از بلایای طبیعی غیر ممکن می باشد اما برای ما امکان پیش گیری از کاهش خسارات وارده  هست. سرمایه گذاری در امر پیش گیری از بلایای طبیعی در جامعه می تواند از خسارات وارده معادل 5 تا 10 برابر به آن جامعه جلوگیری نماید. برای کاهش اثرات بلایای طبیعی نیاز به کار سخت و زمینه علمی  و انسانی دارد.(سایت سازمان هواشناسی)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوالات اساسی دراین پژوهش به تبیین ذیل مطرح می گردد:

آیا یخبندانها می توانند در طریقه مراحل کاشت برنج تاثیر گذار باشند؟

سرما زدگی چه تاثیری بر روی مراحل رشد گیاه برنج خواهد داشت؟

آیا یخبندانها و سرمازگی فقط تاثیر منفی بر روی محصول برنج خواهد داشت؟یا آثار مثبتی را نیز دارند، اگر اثر مثبت دارد چرا؟

تاثیرات مثبت و منفی سرمازدگی بر گیاه برنج کدامند؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه