عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

اشکال گردشگری

بایستی توجه داشته باشیم که گردشگری با انگیزه‌های متفاوتی زیرا استراحتی ، تفریحی و تفرجی ، ورزشی، تجاری و فرهنگی با گذران اوقات فراغت انجام می گردد در آن شخص گردشگر در مقصد، اشتغال یا اقامت دائم ندارد می‌توان برای آن معیارهایی را در نظر گرفت با در نظر داشتن طول مدت مسافرت ،نوع تأسیسات به خدمت گرفته‌شده ،فصل و چگونگی سازمان‌دهی مسافرت و همچنین انگیزه‌های گوناگون موجب پیدایش یک جریان توریستی می شوند،که می‌توان اشکال مختلفی از گردشگری را از یکدیگر تمیز داد. انواع گردشگری به تبیین زیر می باشد:

1-معیار زمان : فعالیت‌های گردشگری به شکل کوتاه‌مدت (کمتر از یک روز) و میان‌مدت (یک تا سه روز) و درازمدت (بیشتر از سه روز)از یکدیگر تفکیک می‌گردند.

2- معیار مکان : گردشگری را می‌توان به‌صورت فعالیت‌های گردشگری در حوزه نزدیک ،حوزه میانی و حوزه خارج دوره تقسیم نمود.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3-معیار انگیزه: بر اساس معیار گردشگری به انگیزه‌های استراحتی،تفریحی،درمانی،فرهنگی،اقتصادی ، ورزشی و…..از یکدیگر تفکیک نمود.

4-معیار فصل: موسم گردشگری را می‌توان بر اساس تقاضاهای سفر در فصل‌های خاص طبقه‌بندی نمود.

5- معیار شکل و سازمان‌دهی سفر: گردشگری رامی توان بر اساس شکل آن به صورت گروهی، خانوادگی و…….که ترکیب گردشگری را شامل می گردد، تقسیم‌بندی نمود.

6-معیار وسیله نقلیه: وسیله نقلیه مورداستفاده بر اساس انواع آن طبقه‌بندی می گردد می‌توان ضابطه تعریف گردشگری قرار گیرد.

7- معیار نوع و محل اقامت: که گردشگری را بر اساس نحوه اقامت آن‌ها در هتل،مسافرخانه‌ها،خانه‌های ویلایی و پانسیون‌ها می‌توان تفکیک نمود.(طرح جامع گردشگری تهران 1385).

 

طرح و سیاست گردشگری شناخت شکل‌های مختلف توسعه گردشگری و انواع گردشگری مرتبط با انگیزه‌های خاص مسافرتی که بتوان برای کشور یا منطقه در نظر گرفت مهم می باشد . شکل‌های گردشگری که در بخش‌های زیر تبیین داده خواهند گردید اکثراً آن اشکالی هستند که شیوه برنامه‌ریزی‌شده‌ی توسعه را نشان می‌دهند.

 

2-5-1- گردشگری تفریحگاهی

یکی از رایج‌ترین اشکال گردشگری جدید تفریحی نوعی از توسعه گردشگری مبتنی بر ایجاد تفریحگاه (استراحتگاه ) برای گردشگران می باشد . یک تفریحگاه توریستی را می‌توان به‌عنوان یک مقصد توریستی تعریف نمود که نسبتاً خودکفاست. این نوع تفریحگاه معمولاً دامنه وسیعی از خدمات و امکانات گردشگری ازجمله امکانات تفریحی و استراحتی را ارائه می کند . به علت طریقه کنونی که بیشتر گردشگران خواهان مشارکت در فعالیت‌های تفریحی،ورزشی، فرهنگی و سایر فعالیت‌ها هستند، تفریحگاه‌ها در حال حاضر بر تأمین خدمات و امکانات بسیار متنوع تأکید دارند. این امکانات غالباً تسهیلات عمده‌ی تجاری و برگزاری کنفرانس‌ها و جلسات را در بردارند.

تفریحگاه‌ها به چندین نوع از جاذبه‌ها و فعالیت‌ها گرایش دارند، استراحت و تفریح ساحلی، ورزش‌های آبی در دریاچه و مناطق ساحلی، تفریحات آبی و ورزش‌های رودخانه‌ای، اسکی زمستانی، پیاده‌روی تابستانی و اسب‌سواری،گلف و تنیس، تسهیلات تندرستی مرتبط با چشمه‌های آب‌معدنی یا آب‌وهوای خشک تابستانی، آثار باستانی و تاریخی و پارک‌های ملی یا ترکیبی از این ویژگی‌ها . بعضی از تفریحگاه‌ها بسیار وسیع و دارای انواعی گوناگون از محل‌های اقامت، مانند واحدها و تسهیلات تفریحی و تجاری زیاد هستند . تفریحگاه‌های دیگر ممکن می باشد فقط از یک هتل تشکیل شده باشند اما بازهم گستره‌ای از فعالیت‌ها، امکانات و خدمات را ارائه دهند . تفریحگاه‌های نوع خلوت ممکن می باشد کوچک و دورافتاده باشند، اما خدمات و تسهیلاتی با سطح کیفی بالا داشته باشند . این نوع تفریحگاه‌ها از میهمانانی که خواهان یک محیط دورافتاده‌ی آرام هستند پذیرایی می‌کنند . روستاهایی که گردشگران تعطیلاتشان را در آنجا می‌گذرانند از این نوع تفریحگاه‌ها هستند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه