مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

گردشگری شهری

گردشگری در شهرهای کوچک و بزرگ متداول می باشد . این شهرها غالباً گستره‌ی وسیعی از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، خرید، رستوران‌ها، و جنب‌وجوش شهری را ارائه می‌کنند.

بسیاری از جاذبه‌ها و تسهیلات رفاهی اساساً برای خدمت به شهروندان توسعه یافته‌اند، اما بهره گیری گردشگران از این تسهیلات می‌تواند به تداوم آن‌ها کمک کند . از این گذشته، شهرها ممکن می باشد مبادی ورود و خروج گردشگران به کشور یا منطقه باشند، و به‌عنوان پایگاهی برای گردشگرانی درآیند که به نواحی اطراف آن شهر مسافرت می‌کنند. هتل‌ها و سایر تسهیلات توریستی بخشی تفکیک‌ناپذیر از بافت شهری هستند و به مسافران تجاری و تفریحی خدمات می‌دهند.

گردشگری شهری بایستی به‌دقت نیز برنامه‌ریزی گردد . محل احداث هتل‌ها و سایر تسهیلات توریستی، محل احداث جاذبه‌ها، بایستی به‌دقت تعیین گردد و شاید اصلاحات سازمانی نیز صورت بگیرد . امروزه احداث یا عمران مجدد بعضی از نواحی شهری از قبیل محله‌های تاریخی و نواحی ساحلی، که به‌خصوص در جهت بهره گیری‌ی گردشگری و اوقات فراغت ساکنان آن ناحیه‌ها قرار دارند امری متداول می باشد . به‌علاوه به‌مقصود جلب تعداد بیشتری گردشگر غالباً به برگزاری گردهمایی‌های مهم و ایجاد امکانات ورزشی اهتمام می گردد.

 

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2-5-3- گردشگری با انگیزه‌ی خاص و گردشگری ماجراجویانه

یکی از انواع گردشگری به‌سرعت در حال گسترش، گردشگری با انگیزه‌ی خاص و ماجراجویانه می باشد . گردشگری با انگیزه‌ی خاص به گردشگرانی تصریح می کند که معمولاً در گروه‌های کوچک برای یادگیری و کسب تجربه درمورد‌ی ویژگی‌های خاص یک منطقه به آنجا سفر می‌کنند . این موضوعات خاص موردعلاقه غالباً با علائق حرفه‌ای، شغلی یا تفننی درازمدت گردشگران مرتبط می باشد.

گردشگری باانگیزه‌ی خاص می‌تواند بر دامنه‌ی وسیعی از ویژگی‌ها تأکید کند . موضوعات فرهنگی، رقص، موسیقی، نمایش، هنرهای زیبا، صنایع‌دستی، معماری، باستان‌شناسی، تاریخ و مسیرهای تاریخی، سبک‌های سنتی زندگی، و فعالیت‌های غیرعادی اقتصادی را در برمی‌گیرند . موضوعات مرتبط با طبیعت گیاهان، جانوران، زمین‌شناسی، مناظر تماشایی، پارک‌های ملی و محیط‌های دریایی را شامل هستند . علاقه‌های حرفه‌ای مستلزم بازدیدهایی برای ملاقات مردمانی با حرفه‌های مشابه و تبادل عقاید می باشد . گردش‌های آموزشی نوعی از گردشگری با انگیزه‌ی خاص می باشد . فعالیت‌های مشارکتی، مانند گردشگرانی که تحت نظارت در یک محل حفاری باستان‌شناسی کار می‌کنند اموری متداول هستند.

گردشگری ماجراجویانه به گردشگرانی تصریح می کند که به‌گونه جسمانی و شخصی خودشان را درگیر فعالیت‌های غالباً خطرناک می‌کنند . این فعالیت‌ها شامل شکار حیوانات وحشی، سفرهای طولانی و دشوار در مناطق دو ر افتاده، پیاده‌روی ، کوه‌پیمایی و قایق‌سواری در تند آب می باشد . شکار و ماهیگیری ممکن می باشد به‌عنوان جنبه‌ای از علاقه خاص و گردشگری ماجراجویانه در نظر گرفته گردد . شکلی از گردشگری که به گردشگری با انگیزه‌ی خاص مربوط می گردد با عبارات مختلفی نامیده شده می باشد مانند گردش گری جایگزین، گردشگری مسئولانه، گردشگری مناسب و حتی گردشگری پایدار (با وجود این، روش به‌کاربرده شده در این پژوهش این می باشد که تمام شکل‌های توسعه گردشگری بایستی طوری برنامه‌ریزی گردد که مسئولانه، مناسب و پایدار باشد).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه