عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

گردشگری در مقیاس کوچک و غیرمعمول

انواعی از گردشگری به شکلی توسعه از گردشگری در مقیاس کوچک و غیرمعمولی می باشد، ازجمله:

  • گردشگری روستایی: گروه‌های کوچکی از گردشگران در روستاهای سنتی و غالباً دورافتاده یا در نزدیکی آن‌ها اقامت می‌کنند و درمورد زندگی روستایی و محیط محلی شناخت پیدا می‌کنند . روستاییان مالک تسهیلات گردشگری هستند و آن‌ها را اداره می‌کنند.
  • گردشگری مزرعه‌ای یا کشاورزی: گردشگران در خانواده‌های مزرعه نشین اقامت و درمورد فعالیت‌های مزرعه‌داری دانش کسب می‌کنند، یا با اقامت در مزارع گرمسیری درمورد زندگی و فعالیت‌های مردم آنجا اطلاعاتی می‌آموزند، یا بازندگی در روستاهای ماهیگیری و در خانواده ماهیگیران همراه آنان به سفرهای ماهیگیری می‌طریقه.
  • گردش‌های راهپیمایی و دوچرخه‌سواری: گردشگرانی که با پای پیاده یا به‌وسیله دوچرخه مسافرت و در مهمانخانه‌ها، مهمان‌پذیرها و منازل شخصی اقامت می‌کنند، ب ا مردم محلی آشنا می شوند و شناختی از فرهنگ و محیط آنان پیدا می‌کنند.
  • گردشگری طبیعت (اکوتوریسم): گردشگرانی در مناطق طبیعی همراه با راهنماهای محلی پیاده‌روی یا قایق‌سواری می‌کنند و راهنماها به آن‌ها درمورد گیاهان و جانوران و محیط‌زیست تبیین می‌دهند . این نوع از گردشگری که شکلی کنترل‌شده از گردشگری طبیعت می باشد، در حال حاضر توجه زیادی را جلب کرده می باشد زیرا تأکید آن بر حفظ و نگهداری محیط‌زیست و یادگیری درمورد طبیعت می باشد.
  • برنامه‌های کمک به اجتماع: گروه‌های کوچکی از گردشگران، غالباً سازمان‌های اجتماعی در کشورهایشان ، از یک منطقه بازدید می‌کنند و با یک پروژه خاص عمرانی مانند احداث خانه‌های ارزان‌قیمت یا ساخت منبع آب دهکده به مردم محلی یاری می‌رسانند.

 

2-5-5- سایر شکل‌های گردشگری

چندین شکل دیگر از گردشگری هست که برای بسیاری جاها مناسب هستند. ازجمله:

  • گردشگری حمل‌ونقل آبی: مسافرت با کشتی‌های تفریحی، قایقرانی در رودخانه‌ها و کانال‌ها، که تمام این‌ها در بعضی مناطق دنیا بسیار محبوبیت دارند . برای این نوع گردشگری احداث اسکله‌ها، باراندازها، لنگرگاه‌ها و ایجاد امکانات و خدمات مرتبط با آن‌ها ضروری می باشد.
  • گردشگری مسکونی : احداث انواع مختلف مسکن، و ایجاد امکانات و خدمات مرتبط، و بهره گیری از این خانه‌ها به‌عنوان محل اقامت برای گردشگرانی که تعطیلات یا دوران بازنشستگی خود را می‌گذرانند . این شکل از گردشگری بسیار متداول می باشد.
  • گردشگری اردویی و کاروانی: توسعه امکانات اردویی، معمولاً نزدیک یک جاذبه یا محل تفریحی، ورزشی مهم، و احداث محل‌هایی برای توقف کاروان‌ها و خودروهای تفریحی نزدیک بزرگراه‌ها یا جاذبه‌ها.
  • گردشگری با گرایش به حمل‌ونقل: هتل‌ها و سایر امکانات و خدمات مستقر در کنار مراکز مهم حمل‌ونقل، به‌ویژه فرودگاه‌ها برای مسافران رهگذر . توسعه گردشگری مرتبط با فرودگاه در حال حاضر امکانات برگزاری جلسات را برای اشخاصی که به‌مقصود امور بازرگانی مسافرت می‌کنند فراهم می‌آورد . توسعه مهمان‌پذیرها در طول بزرگراه‌های اصلی، به‌ویژه در ناحیه‌های پیرامونی شهرهای کوچک و بزرگ در تقاطع‌های بزرگراه‌ها با مسافرت جاده‌ای مرتبط می باشد.
  • گردشگری جوانان : مسافرت جوانان و دانشجویان برای یادگیری، ورزش و تفریح سال‌هاست که به‌عنوان شکلی از گردشگری تثبیت‌شده می باشد و در حال حاضر در بسیاری از کشورها این نوع گردشگری تشویق می گردد . گردشگری جوانان مستلزم توسعه محل‌های اقامت ارزان‌قیمت غالباً مهمانخانه‌ها یا خوابگاه‌هاست . طرح احداث مهمانخانه برای بزرگ‌سالان برای بزرگ‌سالانی که سفرهای آموزشی می‌کنند و در اتاق‌هایی از نوع مهمانخانه اقامت می‌گزینند نیز اکنون بسیار موردتوجه می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه