مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تاریخچه گردشگری در ایران

هرچند کشور ایران به ملاحظات گوناگون همواره موردتوجه مردم همه نقاط جهان بوده و رد پای گردشگران را از گذشته‌های دور می‌توان در این سرزمین دنبال نمود، اما پرداختن به موضوع گردشگری از دیدگاه اقتصادی، فرهنگی، معرفی کشور، آداب‌ورسوم، هنر و خصوصیات آن به جهانیان فقط از آغاز تأسیس سازمان جلب سیاحان صورت گرفته می باشد.

از دوران پیش از اسلام نوشته‌هایی در دست می باشد که خبر از سفر بعضی از یونانیان و رومیان به ایران می‌دهد. عده‌ای از اینان زیرا هرودت و گزنفون نوشته‌هایی هم راجع به تاریخ و اوضاع‌واحوال ایران آن روز بر جای گذاشته‌اند . در زمان شاه‌عباس کاروانسراهای زیادی در شاهراه‌های کشور ایجاد گردید تا مسافران جایی برای بیتوته و تیمار چهارپایان خویش داشته باشند . از قرن نوزده م به بعد گردشگری به‌صورت امری منظم و دسته‌جمعی و حتی ضروری درمی‌آید و چنان وسعتی به خود می‌گیرد که ضرورت در نظر داشتن آن در همه‌جا احساس می گردد . این امر ازآن‌جهت موردتوجه قرار می‌گیرد که گردشگر با خود رونق و ثروت به ارمغان می‌آورد . توسعه وسایل حمل‌ونقل سریع‌السیر، افزایش اوقات فراغت، ارتقاء سطح آگاهی فرهنگی و مهم‌تر از آن انباشت ثروت و توسعه ‌امکانات مادی، مجموعاً توسعه گردشگری را موجب شده می باشد . کشور پهناور ایران با وجود این همه تنوع سرزمین و اقلیمی و جاذبه‌های توریستی، سهم بسیار ناچیزی در صنعت گردشگری بین‌المللی داشته می باشد. و هنوز در ایران جایگاه واقعی خود را نیافته می باشد.

خاورمیانه تا سال 1960 چندان موردتوجه گردشگران نبود . بعدازاین تاریخ بود که گردشگران اروپایی متوجه این ناحیه و جاذبه‌های دیدنی و جالب آن شدند به‌طوری‌که در سال 1962 خاورمیانه یک‌میلیون و شش‌صد و پنج هزار نفر گردشگر خارجی را به‌طرف خود جلب نمود که از این تعداد شش‌صد هزار نفر اروپایی بودند(لومسدون 1380). در این بین ایران نیز ازنظر پتانسیل‌های گردشگری دارای سهم چشمگیری می باشد و بس یاری از جاذبه‌های آن در شمال کشور واقع می باشد . وجود مناظر دلپذیر طبیعی، جنگل‌ها و شالیزارها، دریای خزر و امکان ماهیگیری، شنا و قایقرانی، کوهستان البرز و امکان اسکی، ش کار و کوهنوردی، وجود آب‌های گرم معدنی و غیره می‌تواند برای گردشگران داخلی و خارجی جالب باشد مشروط بر اینکه هر یک از آن‌ها به‌گونه کامل تجهیز گردیده و بهره گیری از آن‌ها امکان‌پذیر باشد.

بی‌تردید کشور باعظمت و کهن‌سال ایران به دلیل برخورداری از تاریخ تمدن کهن، آب‌وهوای مناسب، آثار باستانی غنی، مناظر بدیع و چشم اندازهای زیبا و امتیازات فرهنگی، هنری، واقع‌شدن در شاهراه تمدن شرق و غرب، جایگاه ممتازی جهت جذب گردشگر دارد. سرزمین پهناور و زیبای ما ایران، طبیعتی چهارفصل دارد که همزمان می‌توان آن را به‌عنوان یکی از شگفتی‌های اقلیمی جهان دانست. پس بی‌جهت نیست که بازدیدکنندگان از ایران، نام ایران، جهانی در یک مرز را بر آن نهاده‌اند. طبق گزارش‌های یونسکو به لحاظ جاذبه‌های فرهنگی کشور ایران جزء ده کشور نخست جهان اعلام شده می باشد. اما از نظر پذیرش گردشگران در ردیف هفتادم و از نظر درآمد گردشگری در ردیف هشتاد و نهم قرار دارد. هرچند اصلی‌ترین نهادهای ایران در جذب گردشگری را جاذبه‌های یادمانی، تاریخی و فرهنگی تشکیل می‌دهند. لیکن جاذبه‌های طبیعی و اکو گردشگری کشورمان نیز از غنای فراوانی برخوردار می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

صفحه بندی در انتهای صفحه