عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تاریخچه گردشگری در گیلان

تاریخ گیلان تاشش قرن پیش از میلاد، یعنی تا زمانی که تاریخ‌نگاران یونان ،گوشه‌هایی از تاریخ ایران را روشن کرده‌اند، تاریک و مبهم می باشد و تنها با تکیه بر پاره‌ای کاوش‌های باستان‌شناختی می‌توان گوشه‌هایی از آن را روشن نمود.  گیلان یکی از کهن‌ترین استان‌های کشور می باشد که جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، مذهبی کم‌نظیر و در بعضی موارد بی‌نظیر آن موجب می گردد سالانه میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی از آن دیدن کنند .صنایع کشاورزی،نساجی،شیلات و مرکبات و…. هریک نمادی از شهرهایی زیرا لاهیجان،انزلی،لنگرود، فومن،رشت،رودبار،تالش،آستارا،املش،سیاهکل و…… هستند و همه این پتانسیل‌ها بر عوامل جاذبه گیلان افزوده می باشد همچنین بایستی گفت: گیلان که تکثر مناطق دیدنی آن مختص نقطه خاصی نیست و در همه‌جا پیدا نمود می گردد دارای روستاهای قدیمی با معماری‌های حیرت‌انگیز ،چشمه‌های آب‌معدنی شفابخش،نقاط جنگلی بکر ،آب‌وهوای بی‌همتا و فولکلوری که ریشه در تاریخ چند هزارساله این سرزمین دارد مانند مواردی می باشد که قابل برشمردن می باشد.

 

 

2-9-4- تاریخچه گردشگری در لاهیجان

لاهیجان از قدیمی‌ترین شهرهای گیلان می باشد به‌طوری‌که در زمان اشکانیان دژی در ۶کیلومتری شهر به نام کهندژ وجود داشته می باشد.این دژ تا زمان حمله‌ی مغولان در قرن هفتم پابرجا بود که بعد آن رو به ویرانی نهاد.پیش از اسلام‌شهر از سه بخش کهندژ، شهرستان و بازار تشکیل می‌گردید که در سال ۷۰۹ه.ق(یا در ۷۰۵ه.ق) با حمله اولجایتو ویران گشته و ۲۰ سال بعد در سال ۷۲۹ه.ق از نو بنا گردید. تا قرن چهارم بیه پیش (سرزمین شرق گیلان که لاهیجان را شامل می گردد) تابع سلسله‌های دیلم بود که زمانی بر منطقه حکم می‌راندند. تازه از اول قرن چهارم هجری بود که مرکزیت منطقه از کوه به جلگه منتقل گردید. سپس لاهیجان به قلمرو خاندان کوتم (در منطقه رانکوه)، که بنیان‌گذارش ناصرالدین حسن بن علی اطروش (متوفی به ۳۰۴)، شیعه زیدی را به بیه پیش آورد پیوست (بیه پس، غرب سفیدرود سنی ماند). متعاقباً شاخه‌ای از یک خاندان محلی، ناصروند، بود که بر شهر حکم راند و علیه قوای الجایتوی ایلخانی در ۷۰۶ مقاومتی بی‌ثمر را ترتیب داد. به‌هرحال این خاندان پس از سقوطش با دختر یک سردار مغول وصلت نمود و بر دیگر امرای گیلان سروری پیدا نمود. در این زمان لاهیجان به همراه فومن، در غرب، شهر اصلی گیلان بود. شهری بود با اندازه قابل‌توجه؛ ابریشم زیادی در آن تولید می‌گردید و برنج و ذرت و همچنین پرتقال و مرکبات در آن کشت می‌گردید

دومین دوره طلایی لاهیجان در نیمه دوم قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم شروع گردید. توسعه نوغانداری و تجارت ابریشم و کشت چای منجر به تجدید حیات شهر گردید. در این دوره این شهر مرکز تجارت ابریشم و دارای چندین ساختمان با سقف فلزی برای خشک‌کردن پیله‌ها بود در ۱۹۰۲ در لاهیجان بود که اولین کشت چای به ابتکار کاشف السلطنه کنسول وقت ایران آغاز گردید. زان پس تپه‌های لاهیجان تدریجاً از باغات چای پوشیده گردید و کارخانه‌ها برای فراوری چای در شهر و حومه‌اش تأسیس شدند (اولین کارخانه در ۱۹۳۲ تأسیس گردید). چای لاهیجان، که به خاطر تندی و عطرش شناخته می گردد نوشیدنی محبوب ایرانیان شده می باشد. لاهیجان در جریان نهضت جنگل که در پی انقلاب مشروطه گیلان را شعله‌ور نمود نیز  مرکزی برای خیزش سیاسی گردید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه