عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

تعریف داده‌ها و مفاهیم

1-6-2- سیروسفر

بشر می‌آموزد که حضوری موقت در زمین دارد و آن چیز که نپاید دل‌بستگی را نشاید. بشر می‌رود و باز می‌رود تا با سفر تغییر را بیاموزد و تغییر نیازی می باشد که او برای بازگشت افسانه‌ای‌اش چاره‌ای غیر از آن ندارد. او خود را از بلای “روزمرگی” و “ایستایی و سکون “نجات می‌بخشد . سفر تنها فرصتی می باشد که شما نتیجه یک عمر زندگی بشر را در کنار شگفتی‌های دیگر خلقت نظاره کنید و از دل آن راه درست زیستن را بیاموزید.

امروزه بشر به دنبال غلبه بر طبیعت با تغییر نوع توجه نسبت به مسائل طبیعی و انسانی روبرو می باشد که از یک‌سو در برآورده کردن نیازهای اساسی خویش و از سوی دیگر تأمین این نیازها را در حفظ محیط‌زیست خود جستجو می‌نماید . به‌عبارت‌دیگر نه‌تنها خواهان ایجاد روابط با همنوعان خویش می باشد بلکه خواهان ایجاد روابط با طبیعت اطراف خود نیز می‌باشد . ازاین‌رو بیشتر کشورهای جهان درصدد خلق فعالیتی جدید تحت عنوان گردشگری بوده درواقع سخن از تمدن جدید با عنوان فراغت به میان می‌آید.

در فرهنگ عامیانه مردم ایران نیز سفر و مسافرت از جایگاه ویژه‌ای جهت گسترش اطلاعات و شناخت برخوردار می باشد . در این فرهنگ مرد پخته به بشر جهان‌دیده اطلاق می گردد.

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

1-6-2- گردشگری

در فرهنگ لغت لانگمن، گردشگری را به‌عنوان مسافرت برای تفریح و سرگرمی و در فرهنگ لغت وبستر، گردشگری را به‌عنوان سفری که در آن مسافر به مقصدی رفته و سپس به محل سکونت خود بازمی‌گردد تعریف کرده‌اند .  (بمانیان و محمودی نژاد ، 1389: 20 )

گردشگری به کلیه فعالیت‌های یک دیدارکننده از زمانی که تصمیم به سفر می‌گیرد تا خاتمه‌ی سفر اطلاق می گردد . ( حیدری ، 1389: 23 )

بر اساس تعریف سازمان جهانی گردشگری، به کلیه‌ی فعالیت‌های افرادی اطلاق می گردد که به مکان‌هایی خارج از محیط عادی خود به‌مقصود گذراندن ایام فراغت ، انجام کار و سایر هدف‌ها برای مدت کمتر از یک سال می‌طریقه . به‌این‌ترتیب محدوده گردشگری از مسافرت‌هایی که صرفاً به‌مقصود گذراندن تعطیلات و سپری کردن چند روز برای دیدار دوستان و آشنایان و بازدید از مناطق جذاب انجام می‌گیرد ، بسی فراتر می‌رود .(زاهدی ، 1385 :4 )

گردشگری عبارت می باشد از گردش کوتاه‌مدت مردم در مکان‌هایی می باشد که دور از محل زندگی و کار و فعالیت که در خلال اوقات فراغت انجام می‌دهند و بازدیدها و گردش‌های روزانه یا گردش‌های دسته‌جمعی را شامل می گردد  . ویژگی اصلی گردشگری این می باشد که در درجه اول به سفری اطلاق می گردد که دور از خانه و محل کار صورت می‌گیرد ؛ دوم اقامت کوتاه‌مدتی می باشد که ممکن می باشد بدون توقف شبانه باشد . (شارپلی ، ریچارد جولیا ، 1380: 21 )

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه