مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پیشینه پژوهش

با در نظر داشتن مطالعه‌های انجام‌شده و جستجوهای صورت گرفته در راستای این پژوهش به منابع زیر دسترسی پیدا گردید که تا حدی مشابه پژوهش این‌جانب می‌باشد.

-مقاله مطالعه کیفیت کالبدی و کار کردی مبادی ورودی شهری(موردمطالعه شهر بابلسر) هدف این مقاله به مطالعه کیفیت کالبدی و کارکردی مبادی ورودی شهر بابلسر به‌عنوان شهر توریستی و دانشگاهی می باشد بدین مقصود از روش‌های توصیفی و تحلیلی با اتکا به به معیارها و شاخص‌های مربوطه بهره گیری شده می باشد(مطالعه و مطالعه گردشگری شهری در رشت به‌مقصود ارائه راهکارهای ماندگاری گردشگران .این پژوهش به‌صورت پایان‌نامه توسط دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد رشت به راهنمایی دکتر کشوردوست انجام گرفته. مطالعه اثرات گردشگری بر سازمان فضایی شهر چالوس.این پژوهش به‌صورت پایان‌نامه توسط دانشجوی دوره کارشناسی ارشد به راهنمایی دکتر رحیم مشیری انجام گرفته می باشد.شناخت معضلات شهر چالوس در هنگام ورود گردشگران با در نظر داشتن جایگاه جغرافیایی خود یعنی نزدیکی به پایتخت و ورودی بودن آن .

– کتاب گردشگری شهری در ایران وجهان که در آن ارتباط بین توسعه شهری و گردشگری پیامدها و آثار مثبت و منفی گردشگری در شهرها ویژگی‌های توریستی شهرها و جایگاه کاربردی جهانگردی در شهرها و الگوهای برنامه‌ریزی توریستی در شهرها مطالعه شده می باشد. پرداختن به جاذبه‌ها و کمیت و کیفیت تأسیسات توریستی شهرها و اهمیت آن‌ها در توسعه گردشگری شهر انواع جاذبه‌ها و تأسیسات توریستی و اهمیت آن‌ها در شهرها و روش‌های افزایش قدرت جاذبه شهرها و معرفی جاذبه‌های انواع شهرها مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.

-طرح  تحقیقی با عنوان «طرح و تجهیز نواحی گردشگاهی» توسط سازمان ایران‌گردی و جهانگردی با هدف شناسایی نواحی گردشگری و چگونگی توسعه و تجهیز آن صورت گرفته می باشد

-طرح تحقیقاتی دیگری با عنوان طرح جامع جهانگردی گیلان در دو جلد توسط معاونت پژوهشی دانشگاه تهران و موسسه جغرافیا که کارفرمای آن استانداری گیلان بوده در سال  1377 تهیه گردیده می باشد در این طرح به مطالعه جایگاه گردشگری استان گیلان و جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها پرداخته‌شده و پیشنهاد‌هایی در خصوص توسعه گردشگری در استان و شهرستان‌ها ارائه شده می باشد.

-طرحی تحت عنوان نتایج مطالعات طرح توسعه (جامع) گردشگری استان گیلان به درخواست معاونت عمرانی استانداری گیلان توسط شرکت مهندسین مشاور شهرسازی و معماری شمال در پاییز سال 1382 انجام گرفته که در آن هدف مکان‌یابی و امکان‌سنجی بسترهای مستعد توریستی استان بوده می باشد.

-پروژه‌های تحقیقاتی نیز  توسط اداره کل میراث فرهنگی  استان گیلان در مورد شهرستان لاهیجان انجام شده که عبارت‌اند از :

الف- پروژه‌ای با عنوان ابنیه باستانی لاهیجان به‌صورت غیر پایان‌نامه‌ای که مجری آن آقای بهروز همرنگ بوده در سال 1373 انجام شده می باشد در این پژوهش پس از دیباچه و مطالعات جغرافیایی در مورد ابنیه زیر توضیحاتی داده شده می باشد: بقعه امیر شهید، مسجد اکبریه، بقعه میر شمس‌الدین، بقعه چهار پادشاهان ، مسجد جامع و پل خشتی.

ب-پروژه ای با عنوان مطالعه بناهای تاریخی لاهیجان به‌صورت غیر پایان‌نامه‌ای که مجری آن آقای بهروز همرنگ در سال 1374 انجام شده می باشد. این پژوهش در ادامه پژوهش سال قبل انجام شده و مطالب آن عبارتنداز:

نظری اجمالی به تاریخ شرق گیلان، شناخت ویژگی‌های شهرسازی و بافت سنتی شهرستان لاهیجان، بقعه و تکیه پیر علی در گابنه، بقعه آقا پیر رضا، بقعه امیر صادق، خانه یاورزاده، حمام گلشن، خانه محمد صادقی و همچنین مطالعه و شناخت مناره‌های شهر لاهیجان.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه