مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تعریف توریست

توریست در تعریف به معنای گشت‌وگذار و تفریح و گذران اوقات فراغت می‌باشد که فردی از مکانی به مکان دیگر برود را شامل می گردد گردشگری نه‌تنها در زبان‌های فرانسوی انگلیسی بلکه در اکثر زبان‌های زنده دنیا با اندکی اختلاف در تلفظ مفهوم مشترک دارد . در زبان فرانسه تور علاوه بر نوبت به مفهوم حرکت ،مسافرت و گردش می باشد این گردش به دور دنیا و یا حرکت به دور محور می‌باشد. در فرهنگ لغات فارسی گردشگری را چنین تعریف کرده‌اند:در اقطار عالم سفرکردن و شناختن ،مسافرت برای تفریح و سرگرمی سفری که در آن مسافر به مقصد می‌رود و سپس به محل سکونت خود بازمی‌گردد(کاظمی1385).

پل روبر گردشگری را این‌گونه تعریف می‌کنند: گردشگری اقدام مسافرت کردن و طی مسافت کردن و رفتن به جایی غیر از مکان همیشگی و متعارف زندگی به‌مقصود تفنن و لذت بردن می باشد. حتی اگر این کار شامل جابه‌جایی کوچک باشد .توریست کسی می باشد که این کار را انجام می‌دهد. به دلیل کنجکاوی با بیکاری با لذت بردن و تفریح کردن.

 

2-3-گردشگری و توسعه آن

در دهه 1980 مفهوم توسعه پایدار با این درک که تداوم بدون محدودیتِ رشد اقتصادی، اثرات نامطلوب زیست‌محیطی و اجتماعی در پی خواهد داشت، مطرح گردید و الگوهای رشد و توسعه اقتصادی تا آن وقت را به چالش کشاند . بدین ترتیب به دنبال گزارش برتلند در سال 1987 ، توسعه پایدار سفر طولانی‌اش را به‌سوی تبدیل‌شدن به یک پارادایم توسعه، در دوره جدید آغاز نمود.در همین راستا از دهه 1980 ، به دنبال گزارش‌های متعدد تهیه‌شده توسط صدها محقق، کارشناس دولتی و دانشگاهی و نهضت طرفداران محیط‌زیست، سرانجام رویکردهای توسعه گردشگری و دولت‌ها به چالش کشیده شدند و به‌مقصود بازساخت چارچوب سنتی توسعه گردشگری همسو با رویکرد توسعه پایدار به شکلی که الزامات و استانداردهای جدید طرفداران محیط‌زیست و پایداری یک سطح بهینه از منافع اقتصادی اجتماعی را تأمین کند، تحت‌فشار قرار گرفتند. بدین شکل از دهه 1990 ، حرکت از گردشگری انبوه به‌سوی رویکرد توسعه پایدار گردشگری آغاز گردید و مفهوم توسعه پایدار وارد ادبیات گردشگری گردید.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد