مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

عوامل تاریخی و سیاسی

تاریخ و تمدن بشریت همواره موردتوجه باستان شناسان و افراد علاقه‌مند به این‌گونه مسائل می باشد. آثار به‌جامانده از شکل‌گیری تمدن سالیانه سبب جذب خیل عظیمی از گردشگران به مقاصد گردشگری می گردد. به‌خصوص کشورهایی که دارای تمدنی باسابقه‌ی غنی تاریخی می‌باشند، پتانسیل بالایی در جذب گردشگران بین‌المللی دارند.

اماکن مقدسه و مذهبی نیز از دیرباز هدف بسیاری از گردشگران بوده‌اند. به‌طوری‌که حتی در تاریخچه‌ی صنعت گردشگری از این اماکن به‌عنوان اولین مقاصد گردشگری در تاریخ یاد می گردد. این‌ها همه و همه تمدن یک کشور را نشان می‌دهند و می‌توانند منبعی عظیم برای جذب گردشگران خارجی باشند.

کشورهایی که برای مقصد گردشگران انتخاب می گردد، دارای شرایط سیاسی مختص به خود هستند. یافته‌ها و تحقیقات پیشین نشان می‌دهد که این شرایط نقشی بسیار مهم در جذب گردشگران بین‌المللی دارد. تصویر مقصد گردشگری و تأثیر آن در جذب گردشگران خارجی بسیار موردتوجه می باشد. فاکِی و کروپلون استنباط گردشگر را از نظر یک مقصد گردشگری به‌عنوان ادراک و یا برداشت او از آن محل تعریف می‌کنند.

بعضی از دیگر محققان وجه استنباط شده را “تصویری ذهنی از آن مقصد گردشگری” می‌دانند. تحقیقات زیادی در مورد عوامل مؤثر بر تصویر گردشگران انجام شده می باشد. سونمِز مانند افرادی می باشد که در این زمینه کار کرده می باشد و نوشته‌هایش مرجع بهره گیری‌ی بیشتر پژوهش‌ها شده می باشد. بنا به تحقیقات صدیقی و تئوچاروس خشونت‌های ناشی از حملات تروریستی و ناآرامی‌های داخلی، در هر شکل برای تصویر مقصد زیان‌بار می باشد و درنتیجه در جریان مسافرت‌ها به آن مقصد تأثیر منفی دارد. این نوشته‌ها ثابت می‌کنند که گردشگران در کنار در نظر داشتن جاذبه‌های گردشگری،کشورهای امن‌تر را برای مسافرت انتخاب می‌کنند .

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

دیدگاه دیگری نیز در مورد تأثیر عوامل کلان سیاسی بر بخش گردشگری هست که تأثیر غیرمستقیم ناآرامی‌های داخلی را بر بخش گردشگری مطالعه می کند. در این دیدگاه به اثر عوامل سیاسی بر رشد اقتصادی و نیز توسعه‌ی زیرساخت‌ها توجه می گردد. مانند این تحقیقات می‌توان به نوشته‌های ، ایشام و ماریا تصریح نمود. ماورو ، کناک و همکاران ،علی ، نیوتن و گاندر در تحقیقاتشان دموکراسی و آزادی‌های اقتصادی را برای رشد مهم دانسته‌اند و از آن‌ها به‌عنوان یکی از وسیله‌های افزایش رشد اقتصادی یادکرده‌اند. همچنین کناک و کیپر به این نتیجه رسیده‌اند که تأثیر حقوق مالکیت (به‌عنوان یکی از عوامل تعیین‌کننده آزادی اقتصادی) بر سرمایه‌گذاری و رشد، از تأثیر ناآرامی‌های سیاسی بیشتر می باشد.

برگرن اظهار می‌دارد که منافع آزادی اقتصادی برای رشد و درنتیجه توسعه زیرساخت‌های بخش گردشگری قابل‌توجه می باشد. پس عوامل سیاسی تأثیرگذار در جذب گردشگران را می‌توان نام برد: ثبات سیاسی کشور، حملات تروریستی،آزادی‌های مدنی، تجاری و اقتصادی و کشمکش‌های کشور با دنیای خارج(اکبری و ابونوری، 1391).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه