مطالعه مناسبات شهررشت و روستاهای پیرامون (مطالعه موردی دهستان پیربازار)

قسمتی از متن پایان نامه :

شهر و روستا و تقسیم کار

عظیم ترین نوع تقسیم کار مادی و فکری جدایی شهر از روستاست.

 

2-2-8–1 تمرکز و انزوا

شهر را تمرکز جمعیت، تمرکز ابزار تولید یا تمرکز سرمایه، تمرکز لذات و تمرکز احتیاجات به وجود می‎آورد، در حالی که روستا واقعیت دیگری می باشد، درست نقطه مقابل واقعیت شهر می باشد یعنی انزوا و پراکندگی را ارائه می دهد.

بعضی از جغرافیدانان بر این باورند که شناحت شهر بایستی با همسونگری انجام گیرد و شهر به مقتضای ساختارهای فیزیکی، انسانی و اقتصادی و بالاخره اجتماعی و فرهنگی شناخته گردد و بعضی دیگر پا فراتر نهاده عدد جمعیت شهری را همگام با بافت و ساختار کالبدی شهر و چگونگی استقرار مسجد و زیارتگاه، شبکه راه ها و خطوط مواصلاتی میان محله ای و درون شهری و همچنین برون شهری و شهری– روستایی، کیفیت اشتغال طبقه فعال شهر، جدایی و مکان یابی بخش های مختلف فرهنگی، دینی، اقتصادی، اداری و فضای مسکونی وحتی چگونگی ارتباط آنها را با کل سکونتگاه ها و نیز مرکزیت ونقش شهر را از لحاظ تأمین خدمات خودشهرو روستاهای پیرامون وحوزه نفوذشهری درتمیزشهرازروستادخالت می دهند (مومنی، 1366، ص33).

 

2-3 تعریف و مفهوم روستا

روستا را در فرهنگ فارسی ده و قریه ذکر کرده اند. ده واژه ای می باشد پارسی که از دهیو گرفته شده و دهیو به معنی سرزمین و کشور می باشد. در تعریف و معنای ده، همه جا به وابستگی آن به کشاورزی تصریح شده و این نشانه قائم به ذات بودن آن می باشد، زیرا بدون کشاورزی این صفت را نمی یافته می باشد. بعضی منابع کلمه روستا را از ریشه رستن و روئیدن و مثل اینکهً در معنای رستنگاه آورده اند. در زبان پهلوی به روستا، روستاک، رسداق، رزداق و رستاق می گفتند که معنی وسیع تری از ده داشته می باشد.

ده و قریه سکونتگاه و جامعه ای می باشد کوچک که نسبت به روستا مفهوم محدودتری دارد و یک واحد معیشتی می باشد که در یک فضای جغرافیایی مستقر شده، شکل گرفته باشد، اما روستا شامل ده یا قریه ای می باشد همراه با مزارع، باغات و پوشش طبیعی اطراف آن. در ایران به روستاییان، زارع، برزگر، دهقان و کشاورز گفته می گردد. در گذشته به روستاییانی که در زمین ارباب و فئودال به کار زراعی اشتغال داشتند، رعین نیز گفته می گردید، این عنوان بعدها به کسی اطلاق می گردید که دارای نسق زراعی بود (ودیعی، 1376، ص67).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مناسبات شهررشت در روستاهای دهستان پیربازار چه تاثیری دارد؟

براساس سوال اصلی پژوهش سوالات راهبردی زیر پیشنهاد می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا افزایش جمعیت شهر رشت درمناسبات این شهر با روستاهای پیرامون تأثیر دارد؟

صفحه بندی در انتهای صفحه

آیا با ارائه راهکارهای مناسب می توان مناسبات بین شهر و روستا در دهستان پیربازار را بهبود بخشید؟

آیا با شناسایی روستاهای این دهستان می تواند ارتباط بین شهر و روستا مناسب تر گردد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد