عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

آب و هوا

هدف از مطالعات آب و هوایی شناخت ویژگی های محیطی متأثر از شرایط آب و هوایی حاکم بر محیط می باشد. ویژگی های آب و هوایی از خصوصیات کمی و کیفی برخوردار بوده و عوامل و عناصر اقلیمی در تغییرات کمی و کیفی خود اوضاع محیطی را تحت تأثیر قرار می دهند.

در مطالعه و مطالعات آب­و­هوایی آغاز براساس داده های موجود تصویری از اوضاع اقلیمی ارائه می گردد. سپس از نتایج حاصل دامنه تغییرات معین شده و روابط علت و معلولی در مقیاس های مختلف روشن  می گردد و سرانجام با جمع بندی کلی اطلاعات بدست آمده، از یکسو، حدود دامنه اثرات مطالعه شده و از سوی دیگر عملکردهای کاربردی برای آینده انتخاب می گردند. در این بین آب و هواشناسی کاربردی در مطالعات مربوط به طراحی و برنامه ریزی جایگاهی خاص می یابد زیرا که برآیند آن پدیدار شدن اکوسیستم های جدید بوده و نمونه کامل توانایی و صلاحیت بشر برای شروع ضروری و کنترل تغییرات در مکان طبیعی به شمار می آیند.

بدیهی می باشد که وضع هوا ثابت نیست و ییوسته در حال تغییر می باشد، اما معمولاً در هر مکان مشخص، در طول سال، هوایی معین بارها و بارها بیشتری جابه جا می گردد، بطوریکه از نظر فراوانی، این هوا در آن مکان نمود چشمگیری می یابد. این هوا در هر منطقه آب و هوای آن منطقه به حساب می آید. پس می توان گفت اقلیم عبارت می باشد از هوای غالب یک محل در دراز مدت (کاویانی، محمدرضا و علیجانی، بهلول،1371).

استان گیلان به گونه کلی در قلمرو آب و هوای معتدل و مرطوب قرار دارد و نمناک ترین منطقه سواحل جنوبی دریای خزر می باشد. عوامل مؤثر در آب و هوای آن عبارتند از : ارتفاع و امتداد کوههای البرز غربی و لاهیجان، مجاورت با دریای خزر، جابجایی توده های هوایی شمالی و غربی، وزش بادهای محلی (گرمیش، باد منجیل) و پوشش متراکم جنگلی.

ورود توده های هوای شمالی با منشاء قطبی به گیلان به ویژه در فصل پاییز و گاهی اوقات همراهی بادهای غربی با آن، از یک طرف موجب گسترش موج سرما در بخشهای مختلف استان می گردد و از طرف دیگر سبب ریزش باران در مناطق پست و هموار و اولین بارش برف و وقوع یخبندان در ارتفاعات        می گردد.

ورود توده های هوای غربی که از اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و دریای سیاه می آیند باعث وزش باد و بارندگی در استان گیلان به ویژه در فصول پاییز و زمستان می گردد .

وجود دریای خزر در سرتاسر مرز شمالی استان و بخار آب حاصل از آن سبب افزایش رطوبت نسبی در هوای گیلان شده می باشد که این امر علاوه بر فراهم کردن شرایط مناسب برای ایجاد بارش موجب تعادل دمایی شبانه روز و همچنین فصول گرم و سرد سال می گردد.

پراکندگی بارش در نقاط مختلف استان یکسان نیست و از طرف غرب به شرق استان و همچنین از شمال به جنوب از مقدار بارش کاسته می گردد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه