صفحه بندی در انتهای صفحه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: منابع آب

منابع آب به دو قسمت منابع آب زیرزمینی و منابع آب سطحی تقسیم می گردد.

منابع آب سطحی شامل چندین رودخانه در حوضه آبریز ماسوله می باشد که به تبیین زیر می باشد:

1-1-1-1: رودخانه

محدوده ی شهر ماسوله از نظر هیدروگرافی از حوضه ی آبریز ماسوله رودخان با وسعت 52 کیلومترمربع می باشد. رودخانه ی ماسوله رودخان و رودهای فرعی دیگر، رودخانه های ورودی این حوضه ی آبریز را تشکیل می دهند. ماسوله رودخان از ضلع شرقی کوه های تالش (ماسوله داغ) تا مصبش در تالاب انزلی 70 کیلومتر طول دارد. از رودهای فرعی این حوضه که در وضعیت زیست محیطی ماسوله مؤثرند می توان رودخانه ی خلیل دشت، رودخانه ی دوله روب، رودخانه ی کدار یا کوبار، رودخانه ی امام زاده عین علی و رودخانه ی انگلودره یا لاسه سر را نام برد. (اروندی، 1388: 58 – 57)

1-1-1-2: چشمه

18 چشمه در ماسوله هست که 16 تای آن ها آشامیدنی و 2 تای آن ها معدنی – درمانی هستند. چشمه های آشامیدنی عبارتند از: امام زاده ورخونی، جرحمون خونی، حوداله خونی، زمل خونی، خانه بر، مسجد بر، قندچیان خونی، کشه سرا، مشته محمد خونی، کربلایی میرزا، سید رضی لار خونی، النز خونی، بازار خونی، چاله خونی، اسد محله (قزل حسینی، 1389، ص 74)

چشمه های زمزم و علی زاخونی چشمه های معدنی ماسوله هستند. چشمه علی زا خونی کمی بالاتر از بازار شهرک قرار گرفته و دارای بی کربنات سدیم بوده و در بهبود معضلات گوارشی موثر شناخته شده می باشد. چشمه ی زمزم، جنب رودخانه ی خلیل دشت قرار دارد و به عقیده ی اهالی، آب این چشمه برای درمان بیماری های تنفسی و جهاز هاضمه مناسب می باشد. مصرف آب چشمه که به رنگ نارنجی می باشد، با مخلوط کردن شکر برای از بین بردن طعم تلخ آن، در بین اهالی رواج دارد.

ضمناً طعم آهن آب به دلیل مجاورت با معدن آهنی می باشد که در حال حاضر غیرفعال
می باشد (کیان پور، 1386: ص 58)

آبشار ماسوله رودخان، در ضلع جنوب شهر ماسوله می باشد و 20 متر ارتفاع دارد. آب این آبشار به سمت شهر می رود و به ماسوله رودخانه می پیوندد. آبشار خرم بو نیز در 5 کیلومتری غرب ماسوله واقع می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
  2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
  3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
  4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
  5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
  6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه