عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

گردشگری در ایران و ارتباط آن با عوامل حمل و نقل

گردشگری (گردشگری) واژه ای می باشد فرانسوی، از ریشه «تور» گرفته شده می باشد. تور در زبان فرانسه به معانی زیر آمده می باشد: حرکت دورانی (چرخش)، اقدام پیمودن، طی کردن پیرامون، سیرکردن، گردش کردن و جابجایی بشر ها در محیط های مختلف.

به نظر پیرلاروس، گردشگری اقدام مسافرت به منظر تفنن و لذت می باشد و توریست کسی می باشد که برای خشنودی خود و لذت بردن مسافرت می کند.

پل روبر می گوید گردشگری اقدام مسافرت کردن و طی مسافت کردن و رفتن به جایی غیر از مکان همیشگی و متعارف زندگی ، به مقصود تفنن و لذت بردن می باشد (حتی اگر این کار شامل یک جا به جایی کوچک باشد یا این که هدف اصلی از این جابه جایی غیر از تفنن و لذت بردن باشد).

واژه گردشگری نخستین بار در سال 1811، در مجله ای انگلیسی به نام اسپورتینگ ماگازین (مجله ورزشی) آمد. در آن وقت این لغت به معنای مسافرت به مقصود تماشای آثار تاریخی و بازدید از مناظر طبیعی برای کسب لذت به کار می رفت.

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

چنین پیداست که واژه گردشگری در گذشته، بنا به طرز اندیشه زمان، بیشتر باز معنایی لذت بردن و تفنن داشته می باشد. چنان که رائول بلانشر می گوید گردشگری یعنی مسافرت به مقصود بهره برداری از مناظر زیبای کشوری یا ناحیه ای که مورد بازدید قرار می گیرد. لیکن با گذشت زمان و تحولاتی که در زندگی اجتماعی و فرهنگی جامعه اروپای سده بیستم روی داد، در مفهوم واژه گردشگری و توریست دگرگونی به وجود آمد و تعریف نگاران و فرهنگ نویسان نیز به کسی توریست می گفتند که برای تجدید نیرو، رفع خستگی و   خود سازی از راه آشنایی با اقوام و ملل گوناگون و شناخت پدیده های هستی به مسافرت می رود. (محلاتی، 1380، ص 2)

اصطلاح توریست (جهانگرد) از قرن نوزدهم معمول گردید. در آن وقت اشراف زادگان فرانسه بایستی برای تکمیل تحصیلات و کسب تجربه های لازم زندگی، اقدام به مسافرت نمایند. این جوانان در آن وقت توریست نامیده می شدند و بعدها در فرانسه این اصطلاح در مورد کسانی به کار می رفت که برای سرگرمی و وقت گذرانی و گردش به فرانسه سفر می کردند و بعداً با تعمیم بیشتر به کسانی اطلاق می گردید که اصولاًٌ به این مقصود به سفر می رفتند. کم کم کلمه توریست به بعضی زبانهای دیگر نیز وارد گردید و از آن وقت واژه گردشگری به وجود آمد. از همان زمان گردشگری و توریست به بعضی از مسافرتها و مسافرینی گفته می گردد که هدف آنها استراحت و گردش و سرگرمی و آشنایی با مردم بود و نه کسب درآمد و اشتغال به کار. (محلاتی ، 1380 ، ص 15).

در سال 1963 کنفرانس جهانی گردشگری در شهر رم برگزار گردید و واژه گردشگری را به تبیین ذیل تعریف نمود:

توریست کسی می باشد که به گونه موقت مسافرت می کنند و در کشور مورد علاقه خود حداقل 24 ساعت اقامت می نماید. در ضمن هدف از مسافرت خود را یکی از موارد زیر انتخاب می کند:

بهره گیری از تعطیلات، تأمین سلامتی، مطالعه و پژوهش، موارد مذهبی و ورزشی. (منشی زاده، 1376، ص 11).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه