مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

ابعاد تصادفات جاده ای

2-2-9-1  ابعاد جابجایی وگردشگری در ایران مخصوصاً در ایام تعطیلی  و ارتباط آن با تصادفات جاده ای

به مجردی که گردشگران اقدام به مسافرت می نمایند مجموعه ای از فعل و انفعالات اقتصادی شروع         می گردد. این فعالیت عوامل گوناگون تولید را به خدمت گرفته و با طیف وسیعی از فعالیتها در ارتباط می باشد. در این صنعت جاذبه ها ، تسهیلات و خدمات رفاهی به عنوان کالا به گردشگر عرضه شده و نیاز آنها به دیدار از منطقه و جاذبه های آن به عنوان تقاضا به شمار می رود.

خروج گردشگر از منطقه بسوی سایر مناطق و کشورها بعنوان تقاضا برای کالاهای موجود در خارج از منطقه بوده و خروج ارز و پول را به دنبال خواهد داشت. ورود گردشگران به منطقه نیز به منزله تزریقی می باشد که بر اقتصاد آن منطقه مقصود می گردد. به تعبیری خروج گردشگران از منطقه بسوی سایر نقاط ، مشابه وارد کردن کالاست و در مورد کشورها و مناطقی که مورد بازدید قرار می گیرند، صادرات کالا مفهوم پیدا می کند. با این تفاوت که در این صنعت مصرف کننده کالا (گردشگر) خود به منطقه ارائه دهنده کالا و خدمات مراجعه می کند به این دلیل پرداختها برخلاف صادرات معمول کالا همواره همسو با جریان سفر گردشگران می باشد. کارشناسان اقتصادی صنعت گردشگری را بعنوان یک پدیده اقتصادی تلقی می کنند و عقیده دارند که: گردشگری اساساً یک پدیده اقتصادی می باشد، تحت تأثیر متغیرهای اقتصادی هر حرکت و تغییری که در اقتصاد پیدا گردد، مستقیماً بر روی گردشگری اثر می گذارد. رشد اقتصادی موجب رشد گردشگری و افول اقتصاد به افول آن می انجامد (معصومی، 1385، ص 19).

گردشگران امروزی صرفاً بخاطر بازدید از موزه ها و آثار باستانی و تاریخی به گردشگری نمی پردازند بلکه در جستجوی مناطقی از جهان هستند که هنوز آثار بکر طبیعی در آنها باقی می باشد. در این بین مناطقی دارای اهمیت هستند که یکی از سه ویژگی ذیل را دارا باشند :

– مناطق طبیعی که به خاطر ایجاد پارکهای محلی، جنگل و مناطق حفاظت شده، باقی مانده اند.

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

– مناطق طبیعی که بخاطر انجام توسعه منطقی (آزمایش سرزمین) حفاظت شده اند.

– مناطق طبیعی که به واسطه گونه های گیاهی و جانوری خاص زیستگاه های خود منحصر به فرد هستند و بخاطر یک یا هر دو دلیل فوق حفاظت شده اند.

 

2-3 پیشینه پژوهش

کلیه مطالعاتی (مطالعات قبلی) که توسط دیگران درمورد موضوع انجام گرفته می باشد را اصطلاحاً پیشینه پژوهش می نامند. مطالعه ادبیات پژوهش موجب تدوین چارچوب فکری یا تحلیلی شده و از طریق آن مسأله برای محقق محدود می گردد و از دوباره کاری جلوگیری می گردد لذا براساس مطالعه‌های صورت گرفته در کتب، مقالات، مجلات و پایان نامه و رسالات نگارش یافته در مقاطع تحصیلات تکمیلی که در ایران تدوین شده می‌توان به موارد زیر تصریح نمود :

روستو به عنوان یکی از پیشگامان دانش توسعه، جهش اقتصادی کشورهایی زیرا فرانسه، آمریکا، آلمان و روسیه را به دلیل جایگاه ایده آل حمل و نقل در این کشورها میداند او انقلاب صنعتی اروپا را مدیون تحولاتی میداند که در تکنولوژی حمل و نقل اتفاق افتاده می باشد. این موضوع در صحنه بین المللی از دهه 1970 با عنوان هواشناسی جاده ای وارد حیطه نهاد و به جهت اهمیت آن مورد توجه مراکز معتبر علمی زیرا سازمان هواشناسی جهانی، مجمع جهانی راه و سازمان همکاری های اقتصادی قرار گرفت به طوری که حدوداً 7900 ایستگاه هواشناسی جاده ای در سطح جهان به جمع آوری و ثبت اطلاعات جوی         می پردازد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه