عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

جایگاه جغرافیایی شهرستان سیاهکل و بخش دیلمان

شهرستان سیاهکل ازشمال وشمال شرقی به شهرستان لاهیجان، از شمال غرب به شهرستان رشت، از غرب جنوب و جنوب غربی به شهرستان رودبار و استان قزوین، از جنوب شرق به شهرستان رودسر، از شرق به شهرستان املش و لنگرود محدود می گردد. این شهرستان در مختصات جغرافیایی43َ  ˚49 تا 09َ  ˚50 طول شرقی و 40َ   ˚36   تا   11َ  ˚37 عرض شمالی قرار دارد. مساحت شهرستان سیاهکل 972 کیلومترمربع بوده که پس از شهرستانهای رود بار، تالش، رشت، و رودسر پنجمین شهرستان به لحاظ مساحت به شمار می رود.

ازنظر تقسیمات کشوری این شهرستان دارای دو بخش دیلمان و مرکزی و دو منطقه شهری سیاهکل و دیلمان و دارای 5 دهستان به نامهای مالفجان، خرارود، توتکی، دیلمان و پیرکوه می باشد این شهرستان دارای 249 آبادی بوده که 210 آبادی آن دارای سکنه و 39 آبادی آن خالی از سکنه می باشد.

بخش دیلمان بعنوان یکی از دو بخش شهرستان سیاهکل در استان گیلان می باشد که در جنوب شهرستان مذکور واقع شده می باشد، این بخش دارای دو دهستان بنام های دیلمان و پیرکوه می باشد که در این بین دهستان دیلمان دارای 75 آبادی که 58 آبادی آن دارای سکنه و 17 آبادی آن خالی از سکنه می باشد همچنین دهستان پیرکوه دارای 29 آبادی که 28 آبادی آن دارای سکنه و 1 آبادی آن خالی از سکنه می باشد. (سالنامه آماری استان گیلان، 1387)

این ناحیه در ارتفاع 1500 متری نسبت به سطح آب دریای آزاد قرار گرفته می باشد. و به دلیل قرار گرفتن و محصور بودن در میان رشته کوه­های بلند شمال بارندگی سالیانه آن حتی در مقایسه با نواحی شمالی­تر خود به نسبت پایین تر و در حد میانگین 500 میلیمتر در سال می باشد.

بخش دیلمان و پیرکوه از جهت شمال محدود به بخش مرکزی شهرستان سیاهکل، از جهت شرق محدود به بخش های اطاقور شهرستان لنگرود، رانکوه شهرستان املش و رحیم آباد (اشکورات) شهرستان رودسر و از جهت غربی محدود به بخش های رحمت آباد، خورگام و عمارلو شهرستان رودبار می باشد بخش مذکور دارای اراضی صد در صد کوهستانی می باشد که در مناطق شمالی آن کوه ها بسیار بلند و دره ها تقریباً عمیق و با پوشش بسیار زیاد درختان جنگلی همراه می باشد و نقاط جنوبی­تر آن بیشتر دارای اراضی تپه ماهوری و بصورت چمنزار که اکثریت آبادیهای بزرگ و زمین­های کشاورزی در کنار تپه­ها و میاندشت­های کوهستانی این نقاط ایجاد شده اند، بطوریکه کوه های پیرکوه در جنوب و کوه مرتفع درفک در غرب این نقاط واقع شده می باشد. شهرک دیلمان بعنوان رشته کوه حایل بین اراضی جنگلی گیلان و دره شاهرود عمارلو واقع شده می باشد. (سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان، 1383، ص 10)

در حال حاضر شهر دیلمان از تشکیل محله­های دیلمان، اسپیلی، لارخانی، سیران سرا و نوروز محله بصورت یک محدوده شهرداری اداره می گردد. در محله های گسسته دیلمان و اسپیلی بافت شهری شامل دکان های و حجره های مختلف داد و ستد می باشد اما در بیشتر اراضی محدوده شهر، هنوز بیشترین زمین ها به کشت گندم، جو و عدس اختصاص دارد. (مطالعات نگارنده)

آب و هوای دیلمان در زمستانها سرد و خشک و در تابستان ها بسیار ملایم و مطبوع می باشد و از این جهت یکی از زیباترین مناطق ییلاقی و توریستی گیلان محسوب می بشود. اکثریت مردم بخش دیلمان مخصوصاً سکنه شهر دیلمان و روستاهای آباد و قدیمی آن نظیر نوروز محله، کوه پس و آسیابر به زبان گیلکی دیلمی (کاملاً مشابه زبان گیلکی شرق گیلان) تکلم می کنند، لیکن زبان اقوام مهاجر نمود، لک و کرمانجی در بعضی از روستاهای بخش دیلمان مخصوصاً در روستاهای دهستان پیرکوه هم رواج دارد.

دین و مذهب اکثریت قاطع مردم بخش دیلمان اسلام و شیعه دوازده امامی می باشد و البته در میان بعضی از اقوام مهاجر پیروان مذهب علی اللهی هم دیده می شوند. (سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گیلان، 1383، ص11).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه