عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر پارامتر های جغرافیای طبیعی بر نحوه استقرارو طراحی معماری مناطق جلگه ای و کوهپایه ای(مطالعه موردی :استان گیلان)

قسمتی از متن پایان نامه :

ویژگی­های معماری پایدار

1.از حداکثر استعدادهای محیطی بر آسایش مصرف‌کنندگان گردد به

وسیله ابزار‌ها و راهکارهای هوشمندانه

  1. احداث یک ساختمان در یک بستر متناسب با مقیاس و مقر طرح به صورت غیر از لاینفکی از آن
  2. با مصرف حداقل منابع، حداکثر کار‌آمدی و فضا برای مصرف‌کننده

4.اهمیت شیوه ساخت و نگهداری آسان

    صفحه بندی در انتهای صفحه

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  1. ارزیابی عوامل مؤثر در کار را بر اساس بهره‌وری و مو‌ثر بودن به واسطه توجه فراگیر

6.بها دادن به را ه حل نسبی برتر و تکامل تدریجی به جای امر آرمانی و محصول قطعی و نهایی

7.حفظ  طبیعت برای آیندگان با در نظر داشتن توان و پتانسیل های موجود انسانی

2-8- پیشینه پژوهش

معماری مانند هنرهای کهن بشری و جغرافیا مانند نیازهای بشری می باشد: که شاید بیش از هر هنر دیگری خود را با عناصر بومی و منطقه ای متناسب ساخته می باشد. از این رو در هر گوشه از این کره ی خاکی که پا می نهیم با بنا هایی رو به رو می شویم که هر یک متناسب با عوامل جغرافیای طبیعی آن منطقه می باشد . (عوامل جغرافیای طبیعی : اقلیم،توپوگرافی، آب هوا، طول وعرض جغرافیای، و…)

معماری یکی از حرفه ها و دانش هایی می باشد که تحت تاثیر عوامل بسیار متعدد و متنوعی شکل گرفته می باشد و متناسب با نوع فضا و کارکرد آن از هر یک از پدیده های شکل دهنده به فضا به نسبتی مشخص تاثیز می پذیرفته می باشد. در این بین جغرافیا و اقلیم و توپو گرافی از عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار بر شکل گیری فضاهای معماری به ویژه واحدهای مسکونی بوده می باشد .پدیده های جغرافیایی و اقلیمی و توپو گرافی تاثیر و تأثیر تعیین کننده ای در شکل گیری فضاها داشته می باشد و هنگامی که به معماری بومی یا محلی تصریح می گردد، بیش از هر چیز به تأثیر این عوامل و همچنین پدیده های ناشی از آن ها مانند : مصالح،سازه،چگونگی ترکیب فضاهای باز و بسته توجه می گردد.

معماری بومی گیلان با کالبدی زیبا در دل طبیعت و متناسب با آن تلفیق شده می باشد امروزه نیز پاسخگوی مناسبی در جهت خلقفضایی متناسب با طبیعت و اقلیم منطقه می باشد به گونه ای که می توان آن را بهترین الگو برای دستیابی به معماری پایدار منطقه دانست. لذابا در نظر داشتن ویژگی های غنی معماری بومی گیلان ، بازنگری در اصول به کار برده شده جهت دستیابی به راهکارهای مناسب برای طراحی معماری امروز منطقه ضروریست. به گونه ای که بتوان به اهداف معماری پایدار که از ویژگی های مهم آن هماهنگی با اقلیم و طبیعت  و توپو گرافیمنطقه و حفظ آن و نیز کاربرد مطلوب انرژی های طبیعی برای رسیدن به شرایط آسایش زندگی بشر می باشد،دست پیدا نمود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • چه راهبردی برای پیدایش و ایجاد یک معماری پایدار با در نظر داشتن دو منطقه ی جلگه و کوهپایه (با بهره گیری از عوامل جغرافیای طبیعی) بدون آسیب رسانی متقابل بشر و محیط به یکدیگر می توان پیدا نمود؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه