عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر پارامتر های جغرافیای طبیعی بر نحوه استقرارو طراحی معماری مناطق جلگه ای و کوهپایه ای(مطالعه موردی :استان گیلان)

قسمتی از متن پایان نامه :

مدل اولگی (عامل زیست محیطی و اقلیمی)

 

جایگاه اقلیمی: درهر نقطه از جهان، مسکن بومی از چهار عامل شرایط جغرافیایی و طبیعی زمین ، شرایط اقلیمی و آب و هوایی، شرایط اقتصادی و نحوه ی امرار معاش ساکنان و خصوصیات فرهنگی مردم منطقه   بیشترین  تاثیر را می پذیرد . البته عواملی دیگر نیز، گاه تاثیری بر شکل گیری مسکن در بعضی مناطق می گذارند که تاثیر این عوامل همیشگی نیست و آنها را بایستی به صورت موردی مطالعه نمود . سوابق تاریخی و تامین امنیت ساکنان یک منطقه مانند ی این موارد می باشد . اما این عوامل ، خود معمولا از شرایط جغرافیا ، اقلیم و اقتصاد نشات گرفته اند.

در استان گیلان که خصوصیت اقلیمی بارز آن اعتدال دما ، رطوبت زیاد هوا و بارش های طولانی می باشد ، مسکن پس از رفع نیاز اولیه ، یعنی سرپناه و مامن و جلوگیری از شداید طبیعت ، حتی الامکان بایستی رطوبت زیادتر از حد آسایش بشر را دور نماید. یعنی بنا بایستی به طریقی رطوبت هوای اطراف بدن بشر را کاهش دهد و امکان تعرق و تبخیرسطح پوست و در نتیجه کاهش دمای بدن را مهیا سازد. راحت ترین راه دستیابی به این امر ، ایجاد کوران در بنا و دفع هوای مرطوب توسط باد می باشد . فضاهایی که دارای بازشوهای فراوان و حداقل سطوح دیوار باشند،در ایام گرم سال موجب هدایت راحت باد به فضاهای زیستی می شوند. وجود ایوان در بسیاری از اوقات سال از این حیث مفید می باشد . شکل گیری ایوان های سرتاسری در دور بنا ، حکایت از نیاز فراوان به این عنصر دارد . این فضا در ایام گرم تابستان فضای استراحت ، غذا خوردن و تمام فعالیت های ساکنان بوده می باشد و از مهمترین عناصر واحدهای مسکونی به شمار می رود.

این ماطق شامل :خشک بیابانی/ خشک بیابانی گرم/ مرطوب سرد/مرطوب معتدل/ خیلی مرطوب گرم/ خیلی مرطوب و معتدل/ خیلی مرطوب و گرم/ معتدل مدیترانه ای/ مدیترانه ای گرم/مرطوب سرد/ مر طوب معتدل/ مر طوب گرم/ نیمه خشک سرد/ نیمه خشک معتدلو نیمه مر طوب گرم می باشند.

مطالعه جایگاه جغرافیایی و اقلیمی طرح( استان گیلان):

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

نطقه مورد بحث این مطالعه در  استان گیلان مناطق جلگه و کوهستان را در محدوده مختصاتی :

عرض جغرافیایی: 36 درجه و 34 دقیقه تا 38 درجه و 27 دقیقه شمالی

طول جغرافیایی: 48 درجه و 53 دقیقه تا 50 درجه و 34 دقیقه شرقی

استان گیلان سرزمینی با وسعتی حدود 16700 کیلومتر مربع در کرانه ی جنوبی دریای خزر و شمال ایران قرار دارد. این منطقه که تنها 9% مساحت کل ایران را تشکیل می دهد ، از پر باران ترین و سرسبز ترین مناطق اقلیمی ایران می باشد و در تمامی فصول سال دارای بارندگی می باشد. این نوع آب و هوای خاص در اثر قرار گرفتن در بین دریای خزر و رشته کوه های البرز ایجاد شده می باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

  • چه راهبردی برای پیدایش و ایجاد یک معماری پایدار با در نظر داشتن دو منطقه ی جلگه و کوهپایه (با بهره گیری از عوامل جغرافیای طبیعی) بدون آسیب رسانی متقابل بشر و محیط به یکدیگر می توان پیدا نمود؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه