عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر پارامتر های جغرافیای طبیعی بر نحوه استقرارو طراحی معماری مناطق جلگه ای و کوهپایه ای(مطالعه موردی :استان گیلان)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

صفحه بندی در انتهای صفحه

قسمتی از متن پایان نامه :

16ضرورت ایجاد آفتابگیری در بنا :

موجب گردیده در محوطه های باز و وسیع مرکز محله ها , کاروانسراها , بازارها ,راسته ها از طاق نماهای معمول در شهرهای جنوبی و مرکزی ایران اثری نباشد .

  • راسته های عریض در جنوب شرقی _ غربی شکل گرفته اند و اندازه تشکیل سایه فضاهای مجاور در مسیر آنها به حداقل رسیده می باشد .
  • برخلاف درونگرایی شهرهای مرکزی ساختمانهای ویژگی برونگرایی به خود گرفته اند .

 4- 17فرم سقف ها

نیز متأثر از شرایط اقلیمی خاص منطقه می باشد به طوری که به دلیل بارندگی مداوم منطقه ، سقف ها به صورت شیبدار(دو یا چهار شیبه با شیب زیاد) در جهت هدایت آب باران به خارج از ساختمان شکل گرفته اند. همچنین با در نظر داشتن شدت بارندگی و وجود کج باران در جبهه ی غرب و شمال غربی مخصوصأ در فصول سرد سال برای جلوگیری از ورود باران به داخل بنا سقف ساختمان ها به شکل چتری تا نزدیک زمین پایین می آیند.

به این دلیل معمولأ در یک یا دو جبهه رو به باد(غربی،شمالی) سقف ها تا زمین امتداد دارند و پنجره ای در این ضلع تعبیه نمی گردد.

در این معماری فضای باقی مانده بین بدنه ی اصلی بنا و امتداد سقف را «فاکن» می نامند،که از آن جهت کاربری خدماتی نظیر انبارمواد غذایی و یا پخت غذا و… بهره گیری می کنند.

اتاق در این منطقه در لایه ی دوم دسترسی قرار دارند ، به طوری که ایوانی دور تا دور بنا ویا حداقل در جبهه ی جنوب و شرق به صورت غلام گرد قرار می گیرد . این فضای نیمه باز ضمن اینکه مانع از رسیدن باران به دیواره های اتاق ها می گردد ،در تابستان نیز مانع از رسیدن آفتاب و گرمای شدید به اتاق ها شده و ایجاد سایه می کند. ایوان همچنین با تأثیر عملکردی خود امکان دسترسی به اتاق ها را فراهم می کند.(همان)

18 بالا بودن اندازه آب های سطحی

در این مناطق ،  به دلیل نزدیکی به دریا و همچنین رطوبت زیاد هوا،امکان نفوذ رطوبت از سطح زمین به کف ساختمان هست و این مسئله به اندازه ی نفوذ آب باران به ساختمان مهم می باشد.لذا برای جلوگیری از نفوذ رطوبت از این طریق به بنا ،ارتفاع کف ساختمان بالاتر از سطح زمین اجرا می گردد

این ویژگی خود باعث ایجاد جریان هوا بین زمین و کف ساختمان و قطع امکان نفوذ رطوبت می گردد . همچنین با بالاتررفتن ارتفاع ساختمان ،امکان بهره گیری از سرعت و جریان باد بیشتر به مقصود تهویه ی فضاها فراهم می گردد.به این ترتیب کف خانه را بر روی پی ها و دستک های چوبی و یا کرسی چینی سنگی در مناطق کوهستانی قرار می دهند،در خانه های شهری این فضا به شکل گربه رو هست .

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • چه راهبردی برای پیدایش و ایجاد یک معماری پایدار با در نظر داشتن دو منطقه ی جلگه و کوهپایه (با بهره گیری از عوامل جغرافیای طبیعی) بدون آسیب رسانی متقابل بشر و محیط به یکدیگر می توان پیدا نمود؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه