عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

مشخصات تاریخی، فرهنگی و هنری

3-4-1- اوضاع تاریخی منطقه گیلان و لاهیجان

هرچند آثار باستانی کشف‌شده در مارلیک (چراغعلی تپه ) و دهکده مربو در دیلمان همچنین تمدن املش، نشان از فعالیت بشر در هزاره اول و دوم پیش از میلاد و حتی پیش‌تر از آن در این منطقه دارد و لیکن تاریخ گیلان بعد از اسلام از روشنی بیشتری برخوردار بوده و اسناد قابل‌مطالعه فراوانی به دست می‌دهد . هنگامی‌که تاریخ ایران را ازنظر می‌گذرانید خواهید دریافت که در میان نواحی گوناگون ایران ک متر منطقه‌ای می باشد که زیرا گیلان و ساکنان بخش‌های دامنه‌های شمالی البرز به خاطر دلیری‌ها و بهادری‌هایشان دارای منابع مختلف تاریخی بوده باشد و به همین دلیل هم بیش از همه مناطق دیگر ایران دارای تاریخ‌های محلی می باشد و یا در نوشته‌ها مورد حب و بغض‌های سیاسی و طبقاتی قرارگرفته می باشد. اگرچه آثار باستانی منطقه قدرت پایداری در برابر وضعیت اقلیمی را نداشته و بخشی از آن نیز براثر حادثه‌ها در دل خاک‌ها مدفون شده و در بخشی دیگر به دست بشر‌های نادان به تاراج رفته و ویران گردید، اما زندگی سلحشورانه ی آنان در منابع تاریخی و نوشته‌های محلی و در فرهنگ‌عامه آشکارا به چشم می‌خورد (اصلاح عربانی 1380).

بخش وسیعی از مناطق کوهستانی را که امروز با نام «دیلم» از منطقه جلگه‌ای جدا می‌سازند بایستی جزء گیلان به‌حساب آورد که از نظر سیاحان داخلی و خارجی و تقسیم‌بندی‌های منطقه‌ای و سیاسی و اقتصادی تا قرن‌های نزدیک به ما نیز چنین بوده می باشد. همان‌گونه که گاه گیلان را نیز ضمیمه نواحی دیلم به‌حساب می‌آورند. به‌طوری‌که مقدسی که کتاب خود التقاسیم فی معرفه الاقالیم را که در قرن چهارم هجری می‌نوشت طبرستان و جرجان و قومس (سمنان-دامغان-بسطام) را نیز ازجمله مناطق دیلمان می‌داند. بایستی گفت حدود جغرافیائی آن (گیل و دیلم) تا اوایل عصر صفوی و دقیقاً تا انقراض سلسله کیائیه بوده می باشد. تاریخ گیلان تا شش قرن پیش از میلاد، یعنی تا زمانی که تاریخ‌نگاران یونان،گوشه‌هایی از تاریخ ایران را روشن کرده‌اند، تاریک و مبهم می باشد. تنها با تکیه‌بر پاره‌ای تصریح‌ها، گمانه‌ها و کاوش‌های باستان‌شناختی می باشد که می‌توان گوشه‌هایی از تاریخ این منطقه را روشن نمود.

کاوش‌های باستان‌شناختی نشان می‌دهند، آثار به‌دست‌آمده از سرزمین‌های سواحل جنوب دریای خزر به دوره پیش از آخرین یخ‌بندان(بین 50 تا 150 هزار سال پیش) تعلق دارند. با مهاجرت آریایی‌ها و دیگر قوم‌ها به این سرزمین، از آمیزش مهاجران و ساکنان بومی منطقه، قوم‌های جدیدی پدید آمده‌اند که در این بین دو قوم «گیل» و «دیلم» اکثریت  داشته‌اند. از همان آغاز، فرمان روایان این دو قوم از آزادی کامل برخوردار بوده‌اند و هیچ‌گاه، در برابر بیگانگان و یا پیش روی حاکمان دیگر، تسلیم نشده‌اند و حتی به اطاعت دولت ماد نیز درنیامده‌اند. در قرن ششم پیش از میلاد، گیلانیان با کوروش هخامنشی متحد شدند و دولت ماد را سرنگون کردند . گیلانیان، در جریان محاصره و تسخیر بابل، به یاری کوروش شتافتند(مهندسین مشاور طرح و پژوهش 1355).

در زمان ساسانیان، گیلان تااندازه‌ای استقلال خود را از دست داد و اردشیر بابکان بر این قوم پیروز گردید . او به یاری ارتشی مرکب از 300 هزار مرد جنگی و نزدیک به 10 هزار سوار، گیلان را تسخیر نمود . این ارتش به‌زودی از هم پاشید و کارایی خود را از دست داد . در اواخر پادشاهی قباد ساسانی که هرج‌ومرج در ایران پدید آمده بود، گیل‌ها بنای سرکشی و تعرض به همسایگان را گذاشتند . خسرو انوشیروان در آغاز سلطنت خود ارتشی بزرگ به گیلان فرستاد و گیلانیان را ناگزیر نمود به درگاه کسرا به عذرخواهی بروند . انوشیروان ساسانی نیز آن‌ها را بخشید و در دوران ساسانیان، گیلان همچنان زیر فرمان شاهان ساسانی باقی ماند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

پس از پیروزی عرب‌های مسلمان بر ایرانیان، گیلان به مأمن علویان تبدیل گردید . دیلمیان نیز که در مخالفت با خلفای عباسی در حدود دو قرن در کوهستان‌ها پناه گرفته بودند، به‌مرور با علویان متحد شدند . نخستین علوی که به دیلم پناه برد، یحیی بن عبدالله از نوادگان امام حسن (ع) بود. پس از وی، انبوهی از علویان به آنجا راه یافتند. در حدود سال 290هجری قمری، مردم گیلان و دیلم کم‌کم به مذهب علویان روی آوردند و در گسترش آن نیز کوشش بسیار کردند(اصلاح عربانی 1380).

صفحه بندی در انتهای صفحه

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه