مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

بیشترین تعداد گردشگران در ماسوله مربوط به تعطیلات نوروزی و روز اوج، روز سیزدهم فروردین می باشد (که به گونه مثال در 13 فروردین 85 حدود 14000 گردشگر در این شهر حضور داشته اند) و بعد از این ایام در فصل تابستان خصوصاً مرداد و شهریور تعداد گردشگران در این شهر بیشتر از سایر مواقع سال می باشد. در آمارگیری سال 1385، تعداد کل وسایل نقلیه، تعداد افراد وارد شده به شهر و تعداد وسایل نقلیه ی مانده در شب، مدنظر قرار گرفته شده اند (طرح باغ اندیشه).

1-1-1: صنعت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

کارگاههای صنایع دستی که شامل 3 کارگاه گره چینی، یک کارگاه چموش دوزی، یک کارگاه چاقوسازی و یک کارگاه آهنگری در حال حاضر مشغول به فعالیتند.

1-2: کشاورزی

مردم ماسوله از آغاز به علت توپوگرافی و شیب منطقه کشاورز نبودند، دامداری تا حدودی رونق داشت که در سالهای اخیر به علت ممانعت سازمان منابع طبیعی کاسته گردید، باغداری که شامل تعدادی درخت های گردو می باشد پیدا نمود می گردد.

1-3: کاربری اراضی

به مقصود شناسایی فعالیت غالب و به تبع آن تأثیر عملکردی شهر ماسوله، کاربری اراضی موجود به لحاظ تعداد و سطح و سهم آنها از کل مورد مطالعه قرار می گیرند. مطالعات کاربری زمین نشان می دهد که 06/40 درصد از تعداد کل قطعات و 79/18 درصد از سطح قطعات شهر به کاربری مسکونی اختصاص دارد که نشان گر تأثیر غالب سکونتی آن می باشد. تعدد واحدهای تجاری و پذیرایی نشان از اتکا عملکرد شهر بر درآمدزایی از کافه ها و رستوران ها و فعالیت خرید گردشی دارد. سهم بالای مساحت پارکینگ ها از کل شهر نیز بیانگر کثرت مراجعه به شهر ماسوله می باشد. بیش از 5/12 درصد از مساحت قطعات شهر به زمین های خالی اختصاص دارد و تعدد بناهای مخروبه و در حال ساخت به لحاظ تعداد و مساحت چشم گیر می باشد. سطح قابل توجهی از قطعات شهر به فضای باز و سبز، باغ و باغچه اختصاص دارد که نشان از پیوند شهر با طبیعت و سرسبزی آن می باشد (مهندسین مشاور شاران- طرح جامع ساماندهی شهر ماسوله 1387).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    صفحه بندی در انتهای صفحه

  1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
  2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
  3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
  4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
  5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
  6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه