صفحه بندی در انتهای صفحه

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

بافت شهر

استقرار منطقه دیلمان در میان کوهها و دره ها باعث پدیدآمدن روستاها در میان دره ها با شیب های متفاوت و گاهی تند شده می باشد. در بعضی از روستاهای تاریخی منطقه، بافت قدیمی و سنتی در حال تخریب می باشد و گاهی بطور ناهمگون خانه های جدید با مصالح امروزی در بافت قدیمی ساخته شده اند که نابهنجاری در بافت قدیمی پدید می آورند. بدلیل مسائل اقلیمی، بافت روستاهای منطقه دیلمان تقریباً باز می باشد. (باز بودن بافت روستاهای دیلمان به اندازه مناطق جلگه ای گیلان نیست)

قسمتی از بافت هر روستا در منطقه دیلمان به بازار آن تعلق یافته می باشد. عناصر تشکیل دهنده بافت بازار دکانهایی هستند که در کنار هم قرار گرفته اند و میدانچه هایی به وجود آورده اند. در بازارها معمولاً اجناسی همچون مصارف روزمره مردم، صنایع دستی و… به فروش می رسد. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 69)

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3-4-1  بافت و مجموعه بناهای مسکونی

منطقه دیلمان و طبیعت زیبا و خانه­های لته پوش آن با نماهای کاهگلی مناظر زیبایی را به وجود     آورده اند که غیر از با دیدن و تجربه کردن، زیبایی آنرا نمی توان درک نمود. جهت قرارگیری خانه ها اکثراً رو به شرق می باشد که پلانهای مسکونی شمالی– جنوبی می باشند که دارای ایوانهای شرقی هستند. (جهت قرارگیری خانه ها بر اساس مسائل اقلیمی بوده می باشد که زیرا در منطقه باد مزاحم جنوبی هست لذا خانه ها به گونه ای ساخته می شوند که کمترین جداره را رو به باد داشته باشند. )

در منطقه دیلمان بناها به صورت زیر ساخته می شوند :

1- زگمه ای: که از قرار دادن تنه های درخت بر روی هم ساخته می شوند ، این نوع خانه ها یکی از قدیمی ترین نوع بناهای مسکونی در منطقه دیلمان می باشد که در گذشته به علت فراوانی چوب و نزدیکی به جنگل چنین روش ساخت و ساز امکان داشت.

2- زگالی: این خانه ها که پی آنها شمع کوبی می گردد (از چوبهای نونج) و بعد از آن نالهای افقی روی آن قرار می گیرد و سازه اصلی (دیواره ها) از چوب ساخته می گردد. پوشش نهایی سقف در گذشته لته و امروز حلب می باشد.

3- خشتی: بیشتر در روستای دیلمان و روستاهای نزدیک آن دیده می گردد. در بعضی از نمونه های آن گچ بریهای زیبا نیز هست. به علت عدم نظارت میراث فرهنگی این بناها در حال تخریب کامل هستند.

4- خانه های سنگ و چینه: در گذشته سنگ همراه با گل و در حال حاضر سنگ همراه با سیمان در این خانه ها بهره گیری می گردد. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 68، 70 و 71)

مصالح ساخت و ساز بناها در منطقه دیلمان بر اساس جایگاه های جغرافیایی و اقلیمی وامکانات منطقه ای بیشتر چوبی می باشد و هنوز تقریباً چنین روندی حفظ شده می باشد. در بعضی نقاط دیلمان مصالح خشتی همراه با گل نیز رویت می گردد که می توان با وجود امکانات بالقوه از نظر ساخت خشت چنین روندی را گسترش داد. البته بناهای جدیدی با مصالح آجر ، بلوک سیمانی با اسکلت بتن آرمه و تیرآهن نیز به چشم می خورد. پس مصالح مورد بهره گیری در منطقه متفاوت می باشد که عبارتند از چوب، سنگ، کاهگل، آجر و بلوک سیمانی. (مطالعات میدانی نگارنده)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه