مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی هر منطقه تابعی از وضعیت خاک، جهت جغرافیایی، شیب و ارتفاع از سطح دریا         می باشد. از نظر جغرافیای گیاهی محدوده مورد مطالعه بخشی از حوزه هیرکانی می باشد. حوزه هیرکانی از دره ارس شروع شده تا شمال غربی خراسان امتداد می‌یابد و هرچه به سمت شرق پیش برویم فلور این حوزه فقیرتر می گردد اندازه باران سالیانه‌ این بخش بین 600 الی 2000 میلیمتر و قسمت عمده این باران در فصل تابستان می‌بارد رطوبت زیاد جو و گرمای مناسب زمستان و ارتفاعات متوسط قسمت اعظم این حوزه را مساعد برای نمود جنگل‌هائی کرده می باشد که از بسیاری جهات شبیه جنگل‌های غربی و جنوبی اروپا می‌باشند. جنگل‌های این حوزه را جزو جنگل‌های مرطوب شناخته و آنرا به دو بخش فوقانی و تحتانی تقسیم کرده می باشد اما بین این دو بخش حد مشخصی نمی‌توان تعیین نمود هر چند که این حد بر اثر دخالت بشر بی‌اندازه بهم خورده می باشد.

پوشش گیاهی منطقه دیلمان در دو بخش پست و ارتفاعات منطقه مورد مطالعه قرار می گیرد:

الف- وضع پوشش گیاهی بخش پست

در این بخش به علت همجواری با جلگه گیلان و قرارگیری در ارتفاع پایین تر ، دما و رطوبت بیشتر می باشد پوشش گیاهی بصورت جنگل ، شامل درختان ارس ، ممرز ، راش ، بلوط ، یرک ، آزاد ، توسکا ، شمشاد ، افرا و نارون می باشد. (منبع پیشین ، ص 42)

ب- وضع پوشش گیاهی در ارتفاعات

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در این بخش به علت سرمای هوا امکان رشد و نمو درختان جنگلی وجود نداشته و پوشش این بخش بیشتر بصورت چمنزارها می باشد که برای دامداری مورد بهره گیری قرار می گیرد. البته در این بخش درختان جان سختی همچون گردو و فندق بصورت پراکنده دیده می گردد. حد فاصل این بخش و ناحیه پست ، درختچه ها و درختان قد کوتاه قرار دارند. ارتفاعات خیلی بالاتر فاقد پوشش گیاهی می باشد. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی ، 1378، ص 42)

 

 

صفحه بندی در انتهای صفحه

 

3-2-3-1 جنگل

چشم اندازهای فضای سبز دیلمان که در جبهه شمالی و شمالغربی منطقه واقع شده بصورت کمانی سبز و پوشیده از انبوه درختان جنگلی می باشد. گونه هایی نظیر انواع راش، ممرز، بلوط، توسکا، آزاد و… جلوه گری  می نمایند، بطوریکه یکی از انبوه ترین جنگلهای ایران محسوب می شوند. جنگل از لحاظ تفرجگاهی دارای جاذبه های متعدد و متنوع برای جامعه ماشینی ما می باشد. (منبع پیشین ، ص 46)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه