مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

زمین شناسی

منطقه گیلان در دوران پرکامبرین یعنی در حدود 700 میلیون سال پیش در زیر دریاهای کم عمق قرار داشت. رسوباتی که بر کف این دریا انباشته شده بود در طی کوهزایی از آب بیرون آمده و بقایای آن در بعضی مناطق امروزی البرز نظاره می گردد.

از دوران اول زمین‌شناسی نیز شواهدی بر جای مانده که حاکی از وجود و گسترش شرایط دریایی در این منطقه می‌باشد ماسه سنگهای قرمز رنگ که در کوههای البرز وجود دارند بقایای رسوبات دریایی از دوران اول می‌باشند. در اواخر دوران اول پس از عقب‌نشینی دریا فعالیتهای آتشفشانی در این منطقه به وقع پیوسته می باشد لیکن تشکیلات زمین‌شناسی استان گیلان عموماً  از دوران دوم و سوم زمین‌شناسی بوده و تشکیلات دوران اول به گونه پراکنده و وسعت‌های کوچکی در آن دیده می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تمام دشتهای دامنه‌ای و رودخانه‌ای و ساحلی تا حد دریای خزر از رسوبات دوران چهارم زمین‌شناسی به صورت‌های مختلف تشکیل شده می باشد. منطقه دیلمان در تقسیم بندی شمالی ـ مرکزی ـ جنوبی البرز، در قسمت مرکزی و در تقسیم بندی شرقی ـ مرکزی ـ جنوبی البرز، در قسمت غربی آن قرار می گیرد. طی سنوزوئیک این زون به شدت تحت تأثیر فاز کوهزایی آلپی واقع می باشد و فعالیت های آتشفشانی ائوسن در تمام طول آن دیده می گردد. در زمان ائوسن فعالیتهای آتشفشانی زیر دریایی رخ داده می باشد که باعث به وجودآمدن ریفتهای موجود در منطقه شده می باشد   سنگ های آذرآواری سبزرنگ که در در بیشتر مناطق البرز پیدا نمود می گردد در اینجا نیز دیده می گردد.

هر چه به سمت غرب دیلمان برویم ، بر شدت فعالیت های کوه زایی افزوده می گردد که البرز مرکزی در این مدت در حال فرونشینی تدریجی نیز بوده و در آن رسوبات آذرآواری ( توف های سبز البرز ) در بخش اعظم آن گذاشته می شده می باشد و در عین حال رسوبات تبخیری ( گچ ) نیز که در بعضی از نقاط ته نشین شده می باشد، دیده می گردد.  قدیمی ترین سنگ های رسوبی آن را سپرهای پالئوزوئیک تشکیل داده اند که سازند درود با دگرشیبی روی آن قرار دارد. آهک های کرتاسه زیرین و آهک های مارنی و ماسه ای کرتاسه بالائی در منطقه لار ( شرق اسپیلی ) و اطراف آن ، بیشترین رخنمون را دارند .(حکیمی آسیابر و همکاران، 1390)

3-2-7 کوهها و نواحی ییلاقی

صفحه بندی در انتهای صفحه

کوههای اصلی دیلمان عبارت می باشد از قله دلفک یا درفک، خلشکوه و تورار. درفک در جنوب شرقی رشت و جنوب غربی اسپیلی و با فاصله ای از قله فیروزکوه قرار گرفته می باشد و از 2400 تا 3000 متر ارتفاع دارد و می گویند که در آنجا در غار دیده اند که در یکی یخ و در دیگری آدمها و حیواناتی سنگ شده هست. قله تورار که روی آن زیارتگاهی دیده می گردد در جنوب و جنوب شرقی فیروزکوه می باشد. در فاصله یک و نیم فرسنگی شمال غربی اسپیلی، کشکوه قرار دارد و به عقیده مردم این ناحیه در نیمه ارتفاع دیواره قله غاری هست که هیچکس به آنجا نرسیده می باشد اما از میانسرا که در فاصله نیم فرسنگی می باشد می توان آنجا را دید. (رابینو ، 1357، ص 327)

در منطقه دیلمان به وفور نواحی ییلاقی بسیار زیبا به نظر می آید. از زیباترین مناطق ییلاقی می توان میان دشت در شمال اسپیلی و طالشکوه در غرب روستای دیلمان را نام برد. (سازمان ایرانگردی و جهانگردی، 1378، ص 50)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه