مطالعه تأثیر عوامل اقلیم در بروز تصادفات رانندگی در محور سیاهکل– دیلمان

قسمتی از متن پایان نامه :

غار طبیعی

به علت کوهستانی بودن منطقه در این ناحیه غارهای طویل و کوتاه فراوانی به چشم می خورد. از مهمترین غارهای منطقه می توان به موارد زیر تصریح نمود :

  • غار اسپهدان واقع در 2 کیلومتری روستای شاه شهیدان دیلمان
  • غار درفک همراه با چاه یخ بر فراز کوه درفک
  • غار ملومه در جنوب دیلمان
  • غار تله گلو در روستای آسیابر
  • غار دیارجان

 

 

 

 

3-3 دسترسی

با بهره گیری از نقشه های توپوگرافی می توان شبکه های ارتباطی شهرها با نواحی مجاور را از مسیرهای مناسب عبور داد. اهمیت این نکته را ضرورت ارتباط پیوسته شهر با پسکرانه آن روشن می سازد. شهرها بایستی ارتباطی کارآمد با نواحی پیرامونی داشته باشند تا از انزوای جغرافیایی به در آیند. بررسیهای مطالعات توپوگرافیک امکان می دهد که شبکه ارتباطی را از تغییرات شرایط محیطی و آب و هوایی مصون داشته و کارایی آنها را در فصول مختلف افزایش داد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در پهنه جغرافیایی ایران که کوهستانی بودن یکی از ویژگیهای اساسی آن می باشد، موانع کوهستانی پیوسته از عوامل مهم بازدارنده ارتباط صحیح بین شهری بوده اند. در نظر داشتن ارتباطات بین شهری نیز خارج از قلمرو      برنامه ریزیهای فضایی یک شهر نیست. از اینرو لازم می باشد به موازات طراحی خیابانهای درون شهری، ‌ارتباطات برون شهری و بین شهری نیز با رعایت عوامل توپوگرافی در حدی مطلوب طراحی شده و شکل کارآمد آن عرضه گردد. در اینجا نیز عوامل مختل کننده محیطی بایستی با برخورد علمی مورد مطالعه قرار گرفته و قدرت تحدید آنها کاهش داده شوند. (رهنمایی، 1369، ص 106)

مرحله سفر به مکان مورد نظر، که جزء ضروری هر فعالیت گردشگری می باشد در بعضی مواقع بیشتر از اینکه از این مرحله لذت برده گردد،‌ ملال آور می گردد، پس سهولت راه،‌ یک عامل مهم احساس رضایت به شمار می رود. در بعضی مواقع،‌ سفر به مقصدهای گردشگری بخشی از هدف سفراست، بطور مثال تماشای مناظر در هنگام سفر، به اندازه اقامت در مقصدهای توریستی اهمیت دارد. (شارپلی ، 1380، ص 69)

بهره گیری از تفرجگاه­ها لزوماً همراه با جابه جایی و حرکت می باشد. بهره گیری از تفرجگاه ها خارج از شهر به ویژه پارکها و تفرجگاه­های جنگلی وابسته به امکانات دسترسی می باشد. شبکه حمل­و­نقل می تواند در تقاضای تفرجگاهی بسیار مؤثر اقدام کند و سطح آن را افزایش دهد. اصولاً یکی از موارد بسیار مهمی که ­می­تواند تقاضای تفرجگاهی (بویژه در مورد مناطق دوردست) را زیاد نماید، افزایش امکانات دسترسی به آن ناحیه می باشد. نوع راه دسترسی و سادگی آن نیز روی تقاضای تفرجگاهی مؤثر می باشد. (برزه کار،‌ 1384، ص 89)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1– آیا بین شرایط اقلیمی و آب و هوایی و تصادفات جاده ای محدوده پژوهش ارتباط هست؟

2- بارزترین عنصر اقلیم مؤثر در تصادفات جاده ای محدوده پژوهش کدام می باشد؟

 

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

صفحه بندی در انتهای صفحه