مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: پیشینه تاریخی شهر ماسوله

در مورد قدمت ماسوله بعضی عقیده دارند که قدمت آن به 1300 سال می رسد اما این قدمت در مورد ماسوله ی کنونی نیست بلکه مربوط به ماسوله کهنه می باشد. ماسوله ی کنونی قدمتی در حدود 800 سال دارد.

1-1-1-1: ماسوله در سفرنامه های سیاحان خارجی

جیمز بیلی فریزر: سیاح و نویسنده انگلیسی که در سال 1823 میلادی (1202 شمسی) برای نخستین بار از ماسوله دیدن کرده بود در سفر نامه اش می نویسد: “ماسوله یکی از
دیدنی ترین نقاط و جالب ترین جاهایی می باشد که تا کنون دیده شده می باشد. ماسوله روی دامنه ای که در طول یک شیب تقریبا عمودی کوه به سمت غرب کشیده شده بنا گردیده و مشرف به کوه مشجر و دهشت انگیزی می باشد. روبروی آن، قله مرتفعی که پوشیده از درخت و دارای صخره ها و مراتعی می باشد قرار دارد. از کوههای آن در حدود دوازده جویبار کف آلود فرو می ریزد تا رودخانه کوچکی را که در پایین دهکده جریان می یابد تشکیل دهد، خانه های ماسوله چه از نظر داخل و چه خارج کاملا با خانه های دهکده مجاور فرق دارد. بعضی از آنها سه طبقه می باشد و دو طبقه آخر هر کدام دو ردیف پنجره دارد، که یکی بالا یکی هم پایین روی هم قرار گرفته و منظره آنچنان دلنشین به وجودمی آورد که بشر از دیدن آن به یاد ساختمان های اروپا می افتد.

ملگونوف: گریگوری والریانوویچ ملگونوف سیاح و جغرافیدان روسی در ضمن دومین سفرش به گیلان ماسوله را در سال 1860 میلادی (1239 شمسی) این گونه می نمایاند: ماسوله در شش فرسنگی جنوب غربی فومن در ارتفاع 3500 پا از سطح دریا نامیده می گردد و شهر نامیده می گردد. در دوران حکومت کریم خان زند هدایت خان فومنی دژی در آنجا بنا نهاد و یکسال و نیم از خود دفاع نمود که پس از گشایش شهر بدست کریم خان دژ ویران گشت. بعدها هدایت خان خواست استحکامات این شهر را بازسازی کند اما صرفنظر نمود و به جای آن کلارودخان در یازده فرسنگی شهر واقع در جاده شفت ساخت و تعدادی توپ بدانجا منتقل نمود. تعداد خانه ها در ماسوله حدود دویست و پنجاه در می باشد. کوهستانهای آن به داشتن معادن آهن مشهورند و اهالی آن بیشتر آهنگرند.

رابینو: رابینو که از سال 1906 تا 1912 (1285 تا 1291 ه.ش) کنسولیار انگلیس در رشت بوده در کتاب خود از ماسوله نوشته می باشد: ماسوله را از سه طرف کوههایی احاطه نموده و این ناحیه روی شیبی تند که غالبا بهمن هایی از سنگ از آن فرو می ریزد واقع شده می باشد، در آن حدود 500 خانه هست. این ناحیه به 5 محله تقسیم شده، کشه سر علیا، کشه سر سفلا، ریحانه بر، خانه بر، مسجد بر، اسد محله. دو حمام و دو یا سه کاروانسرا برای کاروانها در آنجا دیده می گردد و دارای بازاری با چهارصد دکان می باشد که بیشتر آنها خالی می ماند. دو آسیاب برای خرد کردن پوست انار در آنجا هست و پوست انار ساییده در دباغ خانه ها مصرف می گردد.

مارسل بازن: پژوهشگر و محقق فرانسوی که در طی سالهای 1351 تا 1355 شمسی بمنظور نوشتن کتاب در مناطق تالش نشین گیلان بود در توصیف ماسوله می نویسد: این دهکده بزرگ کوهستانی به علت استقرار و تخصص اقتصادیش در گیلان، منحصر بفرد می باشد ولو اینکه دیگر مانند دو قرن پیش، بنا بگفته گمیلن تنها محل گیلان که ظاهر یک شهر را دارد” نیست. در گذشته اقتصاد این شهر کوچک به دو فعالیت وابسته بود، فلز کاری متکی به بهره برداری از معادن آهن که در اوایل قرن بیستم و بعد از ریزشی که باعث بسته شدن دهانه معادن گردید در معرض نابودی قرار گرفت. دوم تجارت کاروانی از طریق یکی از عمده ترین مسیرهای بین گیلان و آذربایجان دره ماسوله رودخان و شاهرود بود که ترانزیت بین منطقه ای به حمل و نقل محلی تغییر یافته.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
  2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
  3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
  4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
  5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
  6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.
  7. صفحه بندی در انتهای صفحه

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه