عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

قسمتی از متن پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

1-1-1: بافت شهری ماسوله

شکل پلکانی و مطبق شهر که در امتداد شیب کوه رو به جنوب و در طول خطوط توپوگرافی زمین کشیده شده می باشد، پاسخگوی فعالیت های روزمره شهر ماسوله می باشد. این شکل شامل چهار محله اصلی می باشد که همه آنها حول بازاری که به منزله قلب شهر می باشد جمع شده اند و این امر گویای این حقیقت می باشد که کالبد بازار و حیات اقتصادی بازار اصلی ترین معیار در شکل گیری کل شهر بوده می باشد. محلات اصلی چهار گانه در حال حاضر حدود 350 خانه مسکونی را در خود جای داده اند.در گذشته ای نه چندان دور تعداد این خانه ها به بیش از 600 واحد می رسیده می باشد. بازار شهر نیز که مشتمل می باشد بر حدود 120 باب مغازه چهار سطح ارتفاعی مختلف شکل گرفته و اصلی ترین معابر شهری مستقیماً به آن راه دارند. معابر شهری ماسوله به گونه ای هستند که امکان تردد وسایل نقلیه موتوری در آنها به هیچ وجه وجود ندارند. تا حدود پنجاه سال پیش و در فصول بهار و تابستان بازرگانان نواحی اطراف به کمک چهارپایانی زیرا قاطر و اسب و حتی در بعضی موارد شتر در این معابر در حال تردد بودند و امروز مردمان ماسوله به کمک فرقون حمل و نقل کالا را در معابر انجام می دهند.

به دلیل شیب زیاد کوه محل استقرار این شهر تاریخی، از گذشته های دور و براساس تجربیات معماران تعمیدات مناسبی جهت دفع آبهای سطحی و همین گونه فاضلاب اندیشیده و اجرا شده می باشد. این تمهیدات شامل چهار شاخه اصلی الگوی شهری می باشد که فاضلاب همه ی خانه ها به علاوه آبهای سطحی جاری شده از طریق شاخه های فرعی تر را به این چهار شاخه رسانیده که در خاتمه به رودخانه ماسوله سرازیر می گردد. (شهرداری ماسوله، 1390).

1-1-2: معماری شهر ماسوله

واحدهای ساختمانی تشکیل دهنده بافت تاریخی شهر ماسوله مشتمل بر بیش از 350 خانه مسکونی می باشند که شاخص ترین ویژگی آنها همجواری آنهاست. این همجواری به گونه ای در نظر گرفته شده که باعث می گردد تمام خانه ها زنجیروار و به هم پیوسته در امتداد خطوط توپوگرافی زمین قرار داشته باشند.هر واحد مسکونی نیز بین یک تا چهار طبقه دارد. بیش از 70% آنها به صورت دو طبقه احداث شده اند. به گونه معمول پائین ترین طبقه غیرمسکونی بود و کاربرد آنها زیرا انبار و طویله بوده می باشد. راهروی ورودی خانه نیز در این طبقه واقع می باشد. طبقات فوقانی نیز همه شامل فضاهای مسکونی بوده اند. طبقه پائین از مصالح سنگی و طبقات فوقانی از خشت بنا می شده می باشد. این معماری به گونه سازگار با شرایط اقلیمی، توپوگرافیکی و اجتماعی فضاهای داخلی تقریباً یکسانی را شامل می شده اند.این فضاها عبارتند از اتاق اصلی، اتاق زمستانی، راهرو ورودی، فضای راه پله، انبار و دستشویی، کوچکترین خانه با مساحتی حدود 60 مترمربع در دو طبقه تمامی فضاهای فوق را شامل می شده و تفاوت آن با بزرگترین خانه حدود 300 مترمربع بوده تنها در تعداد فضاها و وجود بالکن (تالار) می باشد.در هر حالت آفتاب گیری ساختمان، هدایت سریع آب باران جاری شده بر بام، همجواری دقیق و متناسب با ساختمان های طرفین و چگونگی ارتباط با شارع عام مهمترین معیارهای طرح یک خانه بوده می باشد. (پایگاه میراث فرهنگی ماسوله، 1390)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
  2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
  3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
  4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
  5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
  6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه