عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: شبکه معابر

معابر مهمترین اندامهای سازنده کالبد شهر هستند که بر نحوه قرارگیری قطعات و نظم بافت تاثیر می گذارند. الگوی معبر بندی حاکم بر شهر ماسوله ارگانیک می باشد، بدین معنا که تمامی معابر در پاسخ به نیازهای جابجایی پیاده و متناسب با شیب طبیعی ایجاد شده اند و برای کاهش اندازه شیب در امتداد خطوط توپوگرافی قرار گرفته اند. معابر اصلی امتداد کلی شرقی – غربی دارند و در فواصل نسبتاً معین میان آنها ارتباط کلی شمالی جنوبی به صورت پلکانی هست. مسیرها کم عرض و باریک هستند و با در نظر داشتن ابعادشان تنها تردد پیاده در آنها امکان پذیر می باشد. مسیرها تماما به هم متصل بوده و کلیت شهر را پوشش می دهند. (بنیاد مسکن و شهرسازی رشت 1390)

1-1-1-1: حمل و نقل

شهر دارای یک دسترسی اصلی سواره از سمت فومن می باشد که مسیر آن با حاشیه سبز و جنگلی ارتفاعات مجاور تعریف می گردد. این مسیر اصلی در محل پل اول عریض شده و فضای گسترده ای را به عنوان ورودی شهر پدید آورد. این ورودی عموما به عنوان پارکینگ نیز بهره گیری می گردد.

1-1-2: دسترسی و ارتباطات

محور ارتباط فومن – ماسوله، دهستان آلیان و بخش سردار جنگل را به مرکز شهرستان مستقر می کند. این محور در مرکز بخش سردار جنگل “ماکلوان” دو شاخه شده که یکی به دهستان آلیان و دیگری به ماسوله منتهی می گردد. آآمحور فومن ماسوله در شهر ماسوله پایان می یابد. ادامه راه مذکور که ارتباط شهرستان فومن را به ماژلان فراهم می نماید به صورت نیمه تمام باقی مانده می باشد. قابل ذکر می باشد که در صورت شکل گیری محور مذکور بن بست شهر فومن در ضلع جنوب غربی از بین خواهد رفت.

1-1-3:  نظام فعلی و سیمای عمومی محلات

شکل گیری و مرزبندی محلات در شهر ماسوله نمودی از روابط اجتماعی و تبعیت از شکل طبیعی زمین بوده می باشد. در حال حاضر به واسطه مهاجرت و دگرگون شدن طبقه بندی های قومی – اجتماعی این مرز بندی ها کمرنگ شده اند. با این تفاصیل یاد کردن از محلات با نام های پیشین همچنان در بین مردم بومی رایج می باشد.

 • محله خانه بر: قدیمی ترین و بزرگترین محله ماسوله می باشد که در قمست شرقی شهر قرار دارد. بیشتریت تعداد واحدهای متروکه و مخروبه در آن به چشم می خورد. موزه حیات وحش، مساجد و شماری از بناهای واجد ارزش تاریخی از عناصر هویت بخش این محله بشمار می آیند. سه مسیر سواره فرعی به این محله می رسند.
 • محله مسجد بر: در جنوب ماسوله و در کنار ورودی اصلی آن قرار دارد. با قرار گرفتن در کنار ورودی اصلی شهر از مناسب ترین دسترسی برخوردار می باشد. تنها عنصر خدمات عمومی واقع در این محله مدرسه شهر می باشد که در جنوب آن قرار دارد.
 • محله کشه سر: مرتفع ترین محله ماسوله می باشد. دسترسی سواره به این محدوده امکان پذیر نیست.
 • محله ریحانه بر: در قسمت غربی شهر و در جوار رودخانه قرار دارد. مسیر اصلی تردد گردشگران در سطح شهر از جنوب این محله عبور می کند و دسترسی سواره به این محله از ورودی اصلی شهر میسر می باشد. مسجد ضرات ابوالفضل و موزه مردم شناسی و چند واحد تجاری سوغات فروشی در آن قرار دارد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
 2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
 3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
 4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
 5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
 6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.
 7. صفحه بندی در انتهای صفحه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه