مطالعه مناسبات شهررشت و روستاهای پیرامون (مطالعه موردی دهستان پیربازار)

قسمتی از متن پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

زاویه تابش

شهر رشت درعرض جغرافیایی 37 درجه و 15 دقیقه قرار گرفته می باشد که برای یافتن زاویه تابش می توان از نمودار عرض 36 درجه شمالی بهره گیری نمود و از یک درجه اختلاف عرض جغرافیایی چشم پوشی نمود زاویه تابش دربلندترین روز تابستان درساعت12 ظهر حداکثر انرژی خورشید به زمین می رسد. 75 درجه می باشد و در اول دی ماه 28 درجه می باشد. آسمان شهر رشت را می­توان در  طول سال نسبتاً ابری محسوب نمود. به طوری که ساعات ابری به نسبت ساعات آفتابی به گونه چشمگیری  بیشترند. در این شهر به گونه متوسط 169 روز از سال آسمان به گونه کامل پوشیده از ابر می باشد و در فصل پاییز همانطور که قبلاً تصریح گردید بر اندازه پوشش ابری افزوده می­گردد و از اندازه ساعات آفتابی کم می­گردد. زاویه تابش خورشید در نمودار زیر در ماه­ها و ساعات مختلف به خوبی نمایان می باشد. طلوع آفتاب در دی ماه به گونه تقریبی ساعت 30/7 می‎باشد که تحت زاویه 30 و در تیرماه طلوع آفتاب قبل از 6 صبح و تحت زاویه ­76 درجه می­باشد. حداکثر زاویه تابش در هنگام ظهر تیر ماه برابر 77 و حداقل آن در دی ماه برابر با 30 می­باشد.

 

7– برف

درشهر رشت به گونه متوسط درحدود7 روز از سال توام با ریزش برف و یا مخلوط برف و باران می باشد، و فراوانی آن دربهمن ماه بیش از سایر ماههای سال می باشد.

 

3-3- 6- منابع آب

آب کشاورزی:

تامین آب مورد نیاز جهت رشد محصولات زراعی جزء عمده ترین مواد لازم در بخش کشاورزی به حساب می آید، در این بین برنج برای اینکه از بازدهی مطلوبی برخوردار باشد بایستی در طول دوره رشد خود از آب کافی بهره مند گردد. آب مورد نیاز شالیزارهای برنج توسط رودخانه سفید رود در دوره زراعت تامین می‎گردد. بیشتر آبهای کشاورزی محدوده مطالعاتی از رودهای کوچک و بزرگی که از سفید رود نشات می‎گیرند تامین می گردد که مهمترین این رودخانه ها در دهستان پیر بازار عبارتند از گوهر رود – زرجوب که در بالادست از خمامرود منشعب می گردد.

رودخانه سفیدرود دارای طول شاخه اصلی 5/647 کیلومتر، مساحت حوضه آبخیز 57880 کیلومتر و حجم آبدهی سالانه 994/5952 میلیون متر مکعب در سال با دبی لحظه ای 1080 متر مکعب در ثانیه طبق آمار هیدرومتری می باشد (معاونت برنامه ریزی استانداری گیلان، 1385).

از آنجایی که دوره کشاورزی با دوره بارندگی مطابقت ندارد پس ایجاد سد های کوچک مرسوم به آبند در عرض نهرهای محلی و ذخیره سازی آب باران با مطالعه های دقیق آبشناسی یکی از راهکارهای مناسب در تامین آب مطمئن کشاورزی به حساب می آید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مناسبات شهررشت در روستاهای دهستان پیربازار چه تاثیری دارد؟

براساس سوال اصلی پژوهش سوالات راهبردی زیر پیشنهاد می گردد.

آیا افزایش جمعیت شهر رشت درمناسبات این شهر با روستاهای پیرامون تأثیر دارد؟

آیا با ارائه راهکارهای مناسب می توان مناسبات بین شهر و روستا در دهستان پیربازار را بهبود بخشید؟

آیا با شناسایی روستاهای این دهستان می تواند ارتباط بین شهر و روستا مناسب تر گردد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه