مطالعه مناسبات شهررشت و روستاهای پیرامون (مطالعه موردی دهستان پیربازار)

قسمتی از متن پایان نامه :

پوشش گیاهی

در محدوده مورد مطالعه به دلیل داشتن خاک مناسب ومرغوب ومیزان آب کافی شرایط مناسبی را برای رشد انواع گیاهان فراهم می نماید. بنابر این عمده ترین پوشش گیاهی منطقه به دو شکل پوشش درختی و پوشش مرتعی می باشد.

 

3-3-8-1- پوشش جنگلی

درختان این محدوده عبارتند از ؛ انار، انجیر، ازگیل و… که از میوه آن ها برای مصرف خود و مقداری نیز برای فروش بهره گیری می گردد.

3-3-8-2- پوشش مرتعی

حواشی تالاب انزلی، کرانه های دریای خزر و رودخانه سفید رود از لحاظ مرتعی بسیار مناسب بوده به نحوی که پس از خشک شدن و عقب نشینی بخش هایی از تالاب این مراتع به وجود آمده اند وتوسعه پیدا کرده اند که در اصطلاح محلی این نوع مراتع قرق نامیده می شوند. در این مراتع مار چنگ، پونه، پیر گیاه، هویج وحشی، شاه پسند وحشی، گزنه، یونجه یکسا له، تمشک و… گیاها ن تشکیل دهنده این مراتع هستند. در این محدوده نی وانواع لی نیز دیده می شوند. مراتع بیجار خاله و کفترود غیر از مراتع این محدوده به شمار می طریقه (رمضانی گورابی، 1379).

 

3-4- ویژگی های اجتماعی و جمعیتی

وجه تسمیه و سوابق تاریخی

درلغتنامه ی دهخدا آمده می باشد: «پیربازار منطقه‌ای خوش آب و هوا واقع در شمال کشور و استان گیلان می باشد امروزه پیربازار را یکی از محلات شهر رشت نیز می نامند زیرا که در حدود 6 کیلومتری رشت قرار دارد. پیربازار به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های مرکزی رشت نیز به حساب می‌آید زیرا که محله‌های بسیار زیادی را به عنوان زیرمجموعه دربرمی‌گیرد و تعدادی از معروف ترها عبارت هستند از:

پیرده_کفترود_بجارخاله_مبارک آباد_تش_منگوده_تخته پل_رجب آباد_فخب و…

زمانی این محل بندر بوده و پادشاهان قدیم برای عبور از خاک ایران و سفر به اروپا از این بندر با کشتی عبور می‌کردند از پادشاهان آن دوره می‌توان ناصر الدین شاه را نام برد که زمانی که میخواست به اروپا سفر کند به پیربازار آمده بود زیبایی این بندر او را شیفته پیربازار نمود و خواست آن را به نام خود تصاحب کند او انتظار داشت حاکم پیربازار آن را پیش کش کند اما حاکم پیربازار با آوردن دلایلی مانند این که مردم از این بندر روزی خود را تامین می‌کنند و… ناصرالدین شاه را قانع نمود تا از این خواسته دست بردارد.»

ریشه نام پیربازار:

دربارۀ سبب نام‌گذاری پیر بازار، اقوال مختلفی نقل شده می باشد. بعضی به مناسبت نزدیکی این آبادی با مرداب انزلی و دریا، این نام را در اصل «پره بازار» به معنی بازار ساحلی یا مرزی دانسته‌اند که به تدریج به پیربازار شهرت یافته می باشد. بعضی نیز آن را برگرفته از «پیله بازار» که در زبان گیلکی، بازار بزرگ معنی می‌دهد، دانسته‌اند (سرتیپ‌پور، 83). بعضی دیگر بر این باورند که پیر بازار، مأخوذ از نام شخصی صوفی مسلک به نام «پیرحسن» می باشد که درروزگار شاه اسماعیل صفوی (907-930ق/1524-1501م)دراینجا می‌زیسته می باشد (ملگونف، 286).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مناسبات شهررشت در روستاهای دهستان پیربازار چه تاثیری دارد؟

براساس سوال اصلی پژوهش سوالات راهبردی زیر پیشنهاد می گردد.

آیا افزایش جمعیت شهر رشت درمناسبات این شهر با روستاهای پیرامون تأثیر دارد؟

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

آیا با ارائه راهکارهای مناسب می توان مناسبات بین شهر و روستا در دهستان پیربازار را بهبود بخشید؟

آیا با شناسایی روستاهای این دهستان می تواند ارتباط بین شهر و روستا مناسب تر گردد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

صفحه بندی در انتهای صفحه