سئو دسته ها و برچسب ها در وردپرس

یکی از مبهم ترین بخشای سئو وردپرس، چگونگی بهینه سازی دسته ها و برچسب هاست. خیلی از ادما از نقش این صفحات در سئو آگاه نبوده و بعضی وقتا با اقدامات اشتباه خود در این مورد، به سئو سایت آسیب وارد می کنن.

در این پست یاد می گیرین که فرق بین دسته و برچسب چیه و در سئو هر کدوم از این جور صفحات باید به چه مواردی توجه داشت.

صفحه دسته بندی چیه؟
دسته ها به شما امکان میدن تا چندین پست رو گروه بندی کنین. اینجور صفحه ای مانند صفحه بلاگ شماس، فرقش اینه که تنها پستای یه گروه مشخص در اون نشون داده می شن. موقع ساخت یه پست شما گزینه ای مبنی بر انتخاب یک یا چند دسته در اختیار دارین. در حالی که در بخش برگه های وردپرس اینجور امکانی وجود نداره.

یه پوسته بهینه شده وردپرس دسته هر پست رو مانند تصویر زیر در بردکرامب نمایش میده.

صفحه های دسته سایت ممکنه که دارای سایدباری مشابه با پستا باشن. این مسئله به پوسته سایت شما وابسته، اما در بیشتر مواقع صفحات پست و دسته ها دارای طرح بندی مشابهی هستن. معمولا صفحه دسته دارای عناوین پستا، تصاویرشان و همینطور توضیح کوتاهی از اوناس. هم اینکه در انتهای اونا شماره ای واسه صفحه بندی تمای پستای یه دسته هست.

یکی از معماریای خوب در سایت اینست که همه پستای یه گروه تو یه دسته قرار گرفته و نام دسته در منوی اصلی قرار گیرد. یه سایت معمولی بیشتر دارای اینجور ساختاریه:

ساختار یه سایت نرمال
سئو صفجه دسته ها
از دید سئو صفحات دسته ها دارای چندین مسئله هستن. مشکل محتوای تکراری یکی از این موارده. صفحه دسته ای که دارای توضیحات ابتدایی پست هاست، محتوای مستقلی نداره، چون که این اطلاعات واسه صفحات پست هاست. این مسئله در وب سایتای فروشگاهی هم هست. در این جور وب سایتا بیشتر صفحه دسته بندی دارای لیستی از اجناس بوده و محتوای اورجینالی معمولا نداره.

پس کسب رتبه در صفحات دسته بندی کار دشواریست. به خاطر همین مشکله که گوگل در خیلی از مواقع علاقه منده که به جای صفحه دسته، صفحه محصولی از اون دسته رو در یافته های جستجو نمایش دهد.

با یه جستجوی ساده در گوگل میفهمید که در خیلی از مواقع صفحات دسته بندی در یافته های جستجو نشون داده نمی شن. فقط در شرایطی گوگل دست به نمایش صفحات دسته ها می زنه که این صفحات نسبت به پستا کیفیت بیشتری داشته و در عین حال بیشتر کاربران هم از جستجوی کلید واژه به دنبال صفحه دسته مورد نظر باشن.

صفحات دسته بندی در چه وقتی واسه سئو به درد بخور هستن؟

دسته ها در وبلاگا و وب سایتای شرکتی بیشتر واسه افزایش کارایی سایت و پیدا کردن ساده تر مطالب به وسیله کاربران استفاده می شن. اونا تقریبا از نظر سئو کارایی خاصی ندارن. اما در وب سایتای فروشگاهی، خدماتی یا حتی گردشگری، دسته ها نقش مهمی دارن، چون که می تونن به عنوان صفحات فرود سایت باشن.

گردشگری

مثالی براتون مطرح می کنیم. تصور می کنیم که شما وب سایتی دارین که در اون به معرفی “ویلاهای اجاره ای شمال ایران” پرداخته اید. در سایت شما دسته هایی با نام “ویلاهای رامسر”، “ویلاهای بابلسر” و از طرفی دیگه صفحات خود ویلا مانند “ویلای ۲۰۰۰ متری در رامسر” وجود دارن.

وقتی که کاربران به جستجوی “اجاره ویلا در رامسر” می پردازن، شما توقع دارین که کاربران روی صفحه دسته ویلاهای اجاره ای رامسر فرود بیان، نه اینکه وارد صفحه یکی از ویلاهای رامسر شن. اگر گوگل در این سناریو صفحات دسته بندی شما رو در یافته های جستجو نمایش نده، شاید قضیه بدین شکله که این موتورجستجو صفحات ویلاها رو صفحات با ارزش تری نسبت به دسته ها میدونه.

اما چیجوری بر این مشکل فائق شیم؟

روشی وجود دارن که می تونیم به سایت خود کمک کنیم تا گوگل صفحات دسته ها رو در یافته های جستجو نمایش دهد. در اول صفحه یه دسته بایست عنوان و متا دیسکریپشن خوبی داشته باشه.

بهینه سازی عنوان و متا دیسکریپشن
انتخاب عنوان صفحه واسه دسته ها مثل دیگه صفحات سایته و از همون قوانین پیروی می کنه.

در قدم بعدی صفحه دسته باید محتوای اورجینالی داشته باشه. واسه حل این مشکل باید در حد چند پاراگراف محتوا به این صفحات اضافه کنین. این محتوا بیشتر در بالای صفحه نشون داده می شه. اما کلا بالا یا پایین بودن اون به تنظیمات پوسته سایت وابسته. در صورت انجام درست این کارا، صفحه دسته بندی شما دارای یه عنوان بهینه، متا دیسکریپشن جذاب و یه تگ هدر H1 خوب میشه.

در ادامه بهتره که صفحات دوم به بعد یه دسته بندی رو نوایندکس کنین. مثلا اگه تو یه دسته دارای ۱۰۰ پست بوده و هر صفحه دسته در آخر ۱۰ پست رو داشته باشه، صفحه اون دسته به ده صفحه دیگه هم تقسیم میشه. بهتره که واسه جلوگیری از محتوای تکراری صفحات دوم به بعد رو نوایندکس کنین. همه این اقدامات در جهت سئو داخلی بهتر صفحه دسته ها هستش.

در ادامه به مسائل پیشرفته تر سئو دسته ها در وردپرس می پردازیم.

فرض می کنیم که شما همه این اقدامات رو انجام داده، اما بازم مشاهده می کنین که گوگل بازم صفحه پستا رو به جای صفحه دسته ها نمایش میده. پس نیازه که در اینجور شرایطی دست به اقدامات بیشتری بزنیم.

مطمئن شید که بردکرامب قابل کلیکی در صفحات دسته ها و پستا وجود داشته و هم اینکه اسکیما مارک آپ بردکرامب هم پیکربندی شده.در مثال ما بردکرامب واسه صفحه یه ویلا به شکل زیر میشه:

صفحه اصلی > ویلاهای رامسر > ویلای ۲۰۰۰ متری لب آب

اینجا ویلاهای رامسر باید داری لینکی به صفحه دسته ویلاهای اجاره ای رامسر باشه. در قدم بعدی بایست لینکایی داخلی به همراه انکر تکستای مناسب واسه صفحه ویلاهای رامسر بسازین. مثلا در محتوای صفحه “ویلای ۲۰۰ متری لب آب” می تونین عبارت “ویلای رامسر” رو به صفحه دسته ویلاهای رامسر لینک بدید.

این لینکای داخلی به گوگل کمک می کنه تا متوجه اهمیت بیشتر صفحه دسته شه. هم اینکه کاربران هم می تونن به شکل بهتری در سایت گردش کنن.

در آخر چک کنین که نام دسته اشتباهی در نام یکی از پستا وجود نداشته باشه. در صورت وجود اینجور شرایطی گوگل شاید متوجه صفحه هدف مورد نظر شما نمیشه. مثلا عنوان “ویلای رامسر – ویلای اجاره ای ۲۰۰۰ متری” عنوان مناسبی واسه یکی از پستا در دسته ویلای رامسر نخواد بود.

عنوان صفحه یه پست باید اختصاصا درباره ویژگیای خود ویلا بوده و عبارت مربوط به دسته در اون نباشه. هم اینکه محتوای اون هم باید به جای تکیه روی نام شهر روی ویژگیای خود ویلا تمرکز داشته باشه. مفاهیم بالا رو میشه در هر وبلاگ یا فروشگاه اینترنتی استفاده کرد. روش آخر جز تکنیکای پیشرفته تر بهینه سازی دسته و آرشیوا هستش.

صفحه برچسب چیه؟
با اضافه کردن هر برچسب در هر پست، صفحه ای واسه اون ایجاد می شه. یو آر ال پیشفرض صفحات برچسب به شکل www.yourdomain.com/tag/tag-nameه.

برچسب مثل دسته ها اجازه گروه بندی پستا رو می ده.
صفحه برچسب معمولا دارای قالب مشابهی با صفحه دسته س.
صفحه برچسبا بیشتر در منو نشون داده نمی شن، مگه اینکه شما به دلیلی اون رو در این بخش بذارین.
صفحات برچسبا هم دارای مشکل مشابهی با صفحات دسته (نبود محتوای جداگونه) هستن.
همون بهینه سازی که واسه صفحات دسته ها در بخش قبلی مطرح شد، واسه صفحات برچسبا هم قابل اجراست. در بیشتر موارد صفحات برچسب با هدف بهبود کارایی سایت و کمک به کاربران ایجاد شده و کارکرد دیگری ندارن. در خیلی از موارد مشاهده می شه که کاربران عبارات مشابهی با نام دسته و نام پست رو در برچسبا استفاده می کنن که این موضوع اصلا از نظر سئو خوب نیس.

حتی ما در چندین دفعه مشاهده کردیم که به ازای جستجوی نام برند به جای صفحه اصلی، صفحه برچسب در یافته های جستجو نشون داده شده که این موضوع اصلا تاثیر خوبی در تجربه کاربری نداره.

راهکارهای سئو صفحه برچسبا
در خیلی از سناریوها پیشنهاد می شه که برچسبایی که صفحه فرود حساب نمی شن (غالب برچسبا این جوری هستن) رو نو ایندکس کنین. با این کار موتورهای جستجو این صفحات رو در یافته های جستجو نمایش نمی دن. این کار موجب صرفه جویی در زمان شما و بهینه تر شدن وب سایتتون می شه.

حواستون باشه که پس از نوایندکس کردن برچسبا، یو آر الای اونا رو از نقشه سایت پاک کنین. اگه به هر دلیلی علاقه مند به ایندکس شدن بعضی از برچسبای سایت هستین، از اونا به دقت در صفحات سایت استفاده کرده و در این استفاده زیاده روی نکنین.

اما چیجوری صفحات برچسبا رو نوایندکس کنیم؟

چگونگی انجام این کار به قالب یا افزونه سئو نصب شده در سایت وابسته. اگه از افزونه Yoast SEO استفاده می کنین، باید از منوی اون به بخش “ظاهر جستجو” و بعد به تب “طبقه بندیا” برید. بخش برچسبا رو یافته و گزینه “نمایش برچسب ها در یافته های جستجو” رو به “نه” تغییر بدید.

نبود نمایش برچسب ها در یافته های جستجو
افزونه سئو Yoast SEO Premium (یواست سئو)
افزونه سئو Yoast SEO Premium (یواست سئو)
۴۵٫۰۰۰ تومن ۲۵٫۰۰۰ تومن
جمع بندی
بخش دسته و برچسب به صورت پیشفرض در همه وب سایتای وردپرسی وجود دارن. خیلی از افراد بهینه سازی این بخشا رو ندیده می گیرن، اما همونطور که مشاهده کردین، ندیده گرفتن اون تاثیر منفی روی سئو می ذاره.

قبل از اعمال هر گونه تغییر روی دسته ها و برچسبا به ساختار سایت خود توجه کنین. اگه صفحات دسته سایت فقط با هدف هدایت کاربران به بخشای دیگه سایت ایجاد شدن و قرار نیس که در یافته های جستجو به نمایش در بیان، بهتره که اونا رو نوایندکس کرده و نشانی اونا رو از نقشه سایت هم پاک کنین. اما اگه صفحات دسته ها مانند مثال سایت اجاره ویلا واسه سئو مهمه، اونا رو بهینه سازی کرده و سیگنالای مناسبی از اونا به گوگل بفرستین.

در مورد صفحات برچسبا هم اگه فقط به اونا واسه نمایش در یافته های جستجو نیاز دارین، ایندکسشان کنین، وگرنه احتیاجی به حضور اونا در ایندکس گوگل نیس. احتمال کسب رتبه واسه صفحه برچسبا بسیار پایینه، پس بهترین راه حل در اغالب سناریوها، نوایندکس کردن اوناس.

راه حل