در شمال غربی هسته مرکزی شهر و در ضلع غربی رود کارون اختصاص دارد.
کاربری تجاری همچنان در دو بخش مرکزی و تراکم و همین‌طور پراکنده، سطوح شهری را اشغال نموده‌اند. بازار شهر به‌عنوان مرکزیت شهر اهواز شناخته‌شده و کاربری تجاری مرکزی محسوب می‌شود. این کاربری در ضلع شرقی رود کارون و در محل قدیمی خود قرار داشته و دو پل مهم شهر به آن منتهی می‌گردند. کاربری‌های تجاری از نوع پراکنده نیز در سطح شهر گسترش‌یافته‌اند، چه به‌صورت راسته‌های تجاری پر خیابانی و چه به‌صورت مراکز خرید کوچک در سطح ناحیه‌ای یا محله‌ای.
کاربری اداری نیز مانند تمامی شهرهای ایران بدون هرگونه انسجام و برنامه‌ای به‌صورت پراکنده در سطوح مختلف شهری جای گرفته است. به‌طوری‌که نمی‌توان مشخصاً محدوده‌ای را به‌عنوان محدوده کاربری اداری اعلام نمود. ازآنجاکه اساساً دلیل گسترش شهر اهواز از سمت شرقی رودخانه کارون به سمت غربی آن وجود صنایع و مناطق نظامی بوده است، این کاربری همچنان در ناحیه غربی شهر مستقر بوده و عمده‌ترین کاربری این ناحیه را به خود اختصاص داده است. البته با توسعه و گسترش فضاها و سطوح مسکونی در حال حاضر به نظر می‌رسد مناطق نظامی اولویت خود را در این سطوح از دست خواهند داد. خصوصاً که در طرح جامع برنامه نقل‌مکان سطوح نظامی به خارج شهر اهواز پیش‌بینی‌شده است. در کنار کاربری نظامی باید از کاربری تولیدی یا صنعتی و یا صنایع نفت نیز نام برد. این اراضی در حاشیه شهر، خصوصاً حاشیه شرقی، شمال شرقی و جنوب غربی اهواز واقع‌شده‌اند. با گسترش سطوح مسکونی، آن دسته از اراضی شهری که به این کاربری‌ها اختصاص داده‌شده‌اند به‌تدریج از حالت حاشیه‌ای خارج‌شده و جزئی از درون شهر خواهند شد.
شبکه‌های دسترسی درجه‌دو نیز به‌طور عمده شامل امتداد خیابان شریعتی بعد از چهارراه اباذر، خیابان آباده، خیابان آزادشهر، خیابان سپاه، خیابان کارون و … می‌باشد.

3-1-10-وجه‌تسمیه
برای این کلمه دو تعریف گفته‌شده؛ یکی اینکه این کلمه جمع حاز به معنای بدست آوردن است و دیگری اینکه این کلمه جمع حوز است. حوز در دایره المعارف المنجد بدین‌صورت معنی شده است: حوز یعنی جایی که دور منطقه سد یا آب‌بند باشد و همچنین به اولین شبی که پس از مدتی طولانی شتر به آب برسد گویند.

3-2-مطالعات اقلیمی
بررسی مطالعات اقلیمی و عوامل تأثیرگذار بر شهرستان اهواز به شرح زیر است:
شهرستان اهواز در جلگه حاصلخیز خوزستان‌ قرارگرفته و به‌جز تپه‌های شنی، ناهمواری قابل‌توجهی در آن وجود ندارد. آب‌وهوای خوزستان نیمه استوایی، دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستانهای بارانی و مرطوب است. امکان برودت و یخبندان نیز ندرتاً در این منطقه موجود می باشد. فصل‌ گرمای‌ خوزستان معمولاً از اردیبهشت‌ماه شروع‌شده و تا مهرماه ادامه دارد و در طول چهار ماه از دوران‌گرما در خوزستان، هوا کاملاً خشک و میزان رطوبت به حداقل ممکن می‌رسد. حدود سه ماه از فصل گرما توأم با گردوغبار بوده و در این ایام ندرتاً طوفان شن وزیدن می‌گیرد.
خوزستان در منطقه نیمه استوایی گرم و خشک واقع‌شده و بر اساس آمارگیری 15 ایستگاه هواشناسی، متوسط بارندگی آن در حدود 259 میلی‌متر در سال بالغ می‌گردد. میزان بارش در نقاط مختلف منطقه متفاوت و علت آن نفوذ جبهه‌های مختلف مدیترانه‌ای از شمال و غرب، وزش جریان‌های اقیانوس هند از جنوب به شمال و شمال غربی منطقه می‌باشد. باران‌های سنگین خوزستان بیشتر در نقاط شمالی و مرکزی جلگه خوزستان می‌بارد.

3-2-1-زاویه تابش آفتاب و درصد روزهای آفتابی
شهر اهواز در عرض شمالی 31 درجه و 20 دقیقه قرار دارد. در چنین عرضی زاویه تابش آفتاب در زمان ظهر محلی از حدود 82 درجه در تیرماه تا 37 درجه در دی‌ماه متغیر می‌باشد. مدت تابش آفتاب در تیرماه به 15 ساعت می‌رسد و در دی‌ماه به 10 ساعت کاهش می‌یابد. بر اساس آمار سازان هواشناسی نزدیک به 63 درصد روزهای سال آفتابی بوده و حداکثر تعداد روزهای آفتابی در تیر و مرداد و حداقل آن در دی‌ماه می‌باشد.
شدت تابش آفتاب با غلظت اتمسفر و میزان آلودگی‌ها، گردوغبار و ابرهای هر منطقه مرتبط می‌باشد و بالا رفتن غلظت اتمسفر توسط هر یک از عوامل فوق موجب شکست اشعه و انعکاس مجدد بخشی از آن به آسمان خواهد شد و بقیه اشعه نیز به‌صورت پراکنده با از دست دادن بخش اعظمی از انرژی خود به زمین خواهد رسید. همان‌گونه که اشاره شد قریب به 63 درصد روزهای اهواز آفتابی است و ابر که عامل عمده شکست اشعه خورشید می‌باشد، خود در این منطقه به زمین می‌رسد. زاویه برخورد اشعه با زمین نیز عامل مهمی در انتقال حداکثر انرژی است. به این معنی که هر چه زاویه تابش از حالت نزدیکی به قائم به حالت حاده تمایل پیدا کند به دلیل عبور اشعه از ضخامت بیشتری از اتمسفر از شدت تابش کاسته خواهد شد. در شهر اهواز متوسط این زاویه تابش نزدیک به 60 درجه می‌باشد. روزهای طولانی در فصل گرما زمان این تابش را تداوم بخشیده موجب جذب انرژی بیشتری می‌گردند.

3-2-2-دما
شهرستان اهواز دارای تابستان‌های گرم و طولانی و زمستان‌های معتدل و کوتاه می‌باشد. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که، سردترین ماه‌های سال ژانویه (دی) و فوریه (بهمن)‌ و دسامبر (آذر) و
گرم‌ترین ماه‌های سال ژوئن (خرداد)، ژوئیه (تیر) و آگوست (مرداد) می‌باشد. به‌طوری‌که ملاحظه می‌گردد سردترین ماه سال در ژانویه (دی) با 6/17 درجه سانتی‌گراد و گرم‌ترین ماه سال ژوئیه (تیر) با 9/45 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
بدین ترتیب دو دوره متفاوت در اهواز وجود دارد، با دامنه گرمایی (3/28 = 6/17- 9/45) درجه می‌باشد. توزیع دما در فصول مختلف در ایستگاه اهواز به‌تدریج از اواخر بهار افزایش‌یافته و این فرآیند تا پایان تابستان ادامه پیدا می‌کند. حالت تعادل دما در ماه آوریل (فروردین) می‌باشد. یعنی میزان دما در این ماه نزدیک به میانگین سالانه می‌شود. به‌طوری‌که میانگین دمای ایستگاه فوق در این ماه به 24 درجه می‌رسد. از شرایط حرارتی در این منطقه ویژگی دیگری وجود دارد که آن در بررسـی معدل حداکثرهای میانگین تفاوت حرارتی بین شب و روز مشخص می‌شود. بدین ترتیب که روزها دما افزایش چشمگیری داشته ولی برعکس در شب از میزان دما کاسته می‌شود.
حداکثر مطلق درجه حرارت گزارش‌شده در ایستگاه اهواز 54 درجه در ماه ژوئیه (تیر) بوده است و همچنین حداقل مطلق درجه حرارت 7 درجه ثبت‌شده در ماه ژانویه (دی) می‌باشد. از طرف دیگر باوجوداینکه در دوره سرد سال افت تدریجی دما در شب‌ها مشاهده می‌شود برعکس در روزها دما افزایش
می‌یابد، این امر حاصل تفاوت بیلان گرمای شدید بین شب و روز است زیرا اتلاف انرژی به‌صورت تشعشع زمینی انرژی اخذشده روزانه را از بین می‌برد.

نمودار 3-1: رژیم دمایی ماه‌های مختلف ایستگاه اهواز ماخذ:(فصلنامه علمی پژوهشی جغرافیایی انسانی، بهار 1390)

3-2-3-رطوبت نسبی
شهر اهواز به دلیل نزدیکی به خلیج‌فارس و دریافت جریان‌های هوایی مرطوب از اقیانوس هند و دریای عمان دارای رطوبت نسبی بالایی می‌باشد. بالاترین میزان رطوبت نسبی اهواز در دی‌ماه 83 درصد و پایین‌ترین میزان آن در خردادماه 17 درصد است. هوای اهواز در مردادماه به دلیل بالا رفتن همزمان درجه حرارت و رطوبت مانند بسیاری از نقاط جنوبی کشور شرجی می‌شود ولی این پدیده در اهواز یک مشخصه اقلیمی با تظاهر فصلی را ندارد.
نوسان درصد رطوبت نسبی در اهواز در شبانه‌روز در فروردین به حداکثر و در آذرماه به حداقل خود می‌رسد. معدل رطوبت نسبی در شهر اهواز از 63 تا 33 درصد متغیر بوده است.

جدول 3-1: جدول و نمودار وضعیت رطوبتی ماخذ:(فصلنامه علمی پژوهشی جغرافیایی انسانی، بهار 1390)

3-2-4-باد
سریع‌ترین و بیشترین تعداد وزش بادهای شهر اهواز در ماه آخر بهار و ماه‌های تابستان اتفاق می‌افتد و جهت غالب باد از سمت غرب و شمال‌غربی می‌باشد. در پاییز از سرعت باد غربی کاسته شده و بر سرعت باد شرقی و شمالی افزوده می‌گردد. در زمستان سرعت باد غربی نسبت به پاییز تغییر زیادی نمی‌کند ولی به‌سرعت و دفعات وزش بادهای شرقی و جنوبی افزوده می‌شود.(کسمایی،1382: 155)

نمودار 3-2: نمودار جهت و سرعت باد ماخذ: (کسمایی،1383: 129 )

3-2-4-1-جهت باد غالب
مجدداً سرعت وزش باد غربی رو به افزایش می‌گذارد و بادهای شرقی و جنوبی و شمالی نیز به حداکثر سرعت خود می‌رسند، سرعت باد غالب در اوایل تیرماه 1/8 گره و حداقل آن در اواسط دی‌ماه و آبان ماه 8/3 گره می‌باشد. به‌طورکلی باد غربی بیش از 72 درصد کل بادهای وزیده در نیمه خرداد تا نیمه تیرماه می‌باشد که سرعت آن گاهی تا 10 گره افزایش می‌یابد. در فصل زمستان سرعت وزش باد شرقی که متأثر از جریانات اقیانوس هند می‌باشد، افزایش‌یافته به حدود 8 گره می‌رسد. بادهای شمالی و جنوبی شهر اهواز که اولی از خشکی به سمت دریا و دومی از دریا به خشکی می‌وزد، ازنظر تعداد دفعات وزش و سرعت، در مراحل بعد از بادهای غربی و شرقی قرار دارند.(کسمایی،1383: 144)
باد غربی اهواز در طول سال بیش از 34 درصد کل وزش باد را به خود اختصاص می‌دهد. این باد در تابستان به باد سام معروف است که با خود گرما و غبار را به همراه می‌آورد. نمودار ضمیمه جهت، معدل تعداد و سرعت وزش باد در شهر اهواز را نشان می‌دهد.

نمودار 3-3: نمودار باد غالب نمودار جهت و سرعت باد ماخذ: (کسمایی،1383: 130 )

3-2-5-بارندگی
همان‌گونه که در بخش جریان‌های هوایی اشاره شد باران‌های منطقه اهواز در اثر دو نوع جریان هوایی به وجود می‌آیند که عبارت‌اند از: جریان هوای استوایی و جریان حاره‌ای بحری که از طریق مدیترانه پس از عبور از عراق و بخشی از عربستان به خوزستان وارد می‌شود.
میزان بارندگی سالیانه در استان خوزستان از شمال به جنوب منطقه کاهش می‌یابد. شهر اهواز بین خط ترازهای نقاط هم باران 200 تا 250 میلی‌متر قرار دارد که نشان‌دهنده خشکی و کم‌بارانی این شهر می‌باشد. به‌طورکلی فصل باران در اهواز از آبان ماه تا حداکثر اردیبهشت‌ماه می‌باشد و از خرداد تا مهر معمولاً بارندگی وجود ندارد. بیشترین میزان بارندگی در ماه‌های آذر و دی و کمترین مقدار آن از تیر تا شهریور است، معدل میزان بارندگی شهر اهواز 218 میلی‌متر و حداکثر بارندگی در یک روز برابر 77 میلی‌متر یعنی معادل یک‌سوم کلی باران سالیانه است. (کسمایی،1383: 146)

3-2-5-1-بارش‌های جوی
میزان بارندگی در سطح این ایستگاه نسبت به مناطق هم‌جوار خود مانند شوشتر (2/307) و دزفول (6/379) کمتر است. عموماً باران به‌صورت ریز و احیاناً مداوم می‌باشد. در فصل بهار بارندگی به‌صورت رگبار و رعدوبرق مشاهده می‌شود. تغییرات جوی در این منطقه تا حدی شبیه مناطق استوایی است. به علت گسترش زیاد قائم ابرها گاهی به‌صورت رگبار تگرگ در این منطقه مشاهده