نحوه مهاجرت از Yoast SEO به The SEO Framework

ما به شخصه سالای زیادیست که افزونه سئو Yoast SEO در سایتای وردپرسی استفاده کردیم. این افزونه درزمان سالای گذشته زیادتر از اندازه بزرگ شده و پر از تبلیغات گردیده. با اینکه ما شکایتی از Yoast SEO واسه سیستم درامدزایی اون نداریم، اما همه این مسائل دست در دست نهاد تا ما به سمت افزونه سئو وردپرس مشابه دیگری بریم.

از سال پیش تا الان ما یواش یواش به سمت افزونه The SEO Framework رفته و اون رو در بعضی از سایتای مشتریانمان نصب کردیم. به کار گیری این افزونه بسیار آسون بوده، کارایی خوبی داره و از پایداری زیادی برخورداره. چیزایی که این روزا Yoast SEO از اون فاصله گرفته.

انتقال از Yoast SEO به The SEO Framework
موقع مهاجرت از Yoast SEO به هر پلاگین دیگری بایست دقت داشت که داده های متای صفحات حفظ شده و نقشه سایت هم پس از انتقال خوب کار می کنه. در ادامه به بیان مراحل این روند می پردازیم.

مرحله اول: پشتیبان گیری از پایگاه داده
مطمئنا در تغییرات زیادی مثل این کار بهتره که اول از پایگاه داده سایت یه نسخه پشتیبان جفت و جور کنین. شما می تونین خیلی راحت این کار رو از راه cPanel یا حتی افزونه ای مانند WP Migrate DB Pro انجام بدین. مهم نیس که از چه طریقی این کار رو انجام می دید. تنها مطمئن شید که در آینده میتونین تا در صورت بروز مشکل سایت خود رو به حالت قبل برگردونین.

مرحله دوم: نصب افزونه انتقال دهنده داده های سئو
مجموعه Studiopress تولید کننده افزونه Genesis Framework افزونه ای رو با عنوان SEO Data Transporter ساخته که به ما در انتقال داده های سئو از افزونها و پلتفرمای جور واجور کمک می کنه. ما هم در مهاجرت از Yoast SEO به The SEO Framework از این افزونه استفاده می کنیم. این افزونه رو می تونین خیلی راحت از بخش افزونها در داشبورد وردپرس نصب کنین.

مرحله سوم: انتقال داده ها
اول به منوی Convert SEO Data در بخش وسیله ها رفته و SEO Data Transporter رو اجرا کنین. از منوی کرکره ای اول گزینه Yoast SEO و در قسمت دوم هم Genesis رو انتخاب کنین. افزونه The SEO Framework براساس Genesis ساخته شده و ما به خاطر همین گزینه Genesis رو انتخاب میکنیم.

انتقال داده های سئو
مرحله چهارم: غیر فعال کردن Yoast SEO
حال می تونین افزونه Yoast SEO رو غیرفعال کنین.

مرحله پنجم: نصب و فعالسازی افزونه The SEO Framework
افزونه The SEO Framework رو می تونین خیلی راحت از مخزن وردپرس دانلود و نصب کنین. هم اینکه پیشنهاد می کنیم که افزونه The SEO Framework Extension Manager رو هم نصب کنین. این افزونه به شما اجازه می ده تا قابلیتای جذابی رو به افزونه The SEO Framework اضافه کنین.

مرحله ششم: بررسی داده های سئو در صفحات و نوشته ها
انتقال درست داده ها رو با بررسی نوشته ها و برگه ها بررسی کنین. در صورت ایجاد هر گونه اشکال می تونین افزونه Yoast SEO رو دوباره نصب و فعال کنین. هم اینکه نسخه پشتیبان جفت و جور شده هم در اینجور شرایطی به کمک شما میاد.

بررسی داده های سئو
بررسی داده های سئو در The SEO Framework
مرحله هفتم: پیکربندی افزونه The SEO Framework
افزونه The SEO Framework بسیار پایدار بوده و دارای تنظیمات زیادیست. این تنظیمات رو می تونین از بخش SEO و بعد SEO Settings ببینین. رابط کاربری در این بخش به طور کامل قابل فهمه. توضیحات هر قسمت رو خونده تا با عمکرد هر بخش خوب آشنا شید. در ادامه به پیشنهادات خود در جهت تنظیمات بهتر این قسمت می پردازیم.

مرحله هشتم: بروزرسانی نقشه سایت در سرچ کنسول گوگل
افزونه Yoast SEO نقشه سایت رو به چندین بخش تقسیم کرده و اون رو در فایلی با نام sitemap_index.xml واقع در روت سایت قابل دسترس می کنه. افزونه The SEO Framework نام این فایل رو sitemap.xml در نظر گرفته و اون رو در روت سایت قابل دسترس می کنه. گوگل در آخر اون رو پیدا می کنه، اما بهتره که خود به سرچ کنسول گوگل رفته و راه نقشه سایت جدید رو بروزرسانی کنین.

بروزرسانی نقشه سایت در سرچ کنسول گوگل
مرحله نهم: پاک کردن Yoast SEO و SEO Data Transporter
بعد از اینکه از صحت انتقال داده ها مطمئن شده و کار با افزونه The SEO Framework براتون مشکلی ایجاد نکرد، می تونین با خیال راحت افزونه Yoast رو از وردپرس خط بزنین. هم اینکه به افزونه SEO Data Transfer هم دیگه احتیاجی نخواد بود.

مشکلی

پیکربندی افزونه The SEO Framework
با اینکه کار با افزونه The SEO Framework بسیار ساده بوده و توضیحات هر بخش هم به طور کامل سر راسته، اما تلاش داریم که چند نکته در کار با اون رو خدمت شما مطرح کنیم. اگه در ادامه، در مورد بخشی صحبت نشد، اون رو بدون تغییر رها کردیم.

تنظیمات کلی (General Settings)
پیشنهاد می کنیم که تیک گزینه های Display the SEO Bar in the SEO Settings metabox و Display character counters رو بزنین.

تنظیمات کلی The SEO Framework
تنظیمات متا دیسکریپشن (Description Meta Settings)
بهتره که تیگ گزینه Add the blog name to the automated description رو بردازید. چون که ممکنه با مشکل محتوای تکراری مواجه شید.

تنظیمات متا دیسکریپشن در The SEO Framework
تنظیمات صفحه اصلی (Home Page Settings)
ما کاری به این قسمت نداریم و بهتره که در صورت بروز مشکل، تنظیمات صفحه اصلی رو در برگه اون تغییر بدید.

تنظیمات داده های متای شبکه های اجتماعی و اسکیماها (Social Meta and Schema Settings)
حواستون باشه تا لینک صفحات اجتماعی خود رو در این قسمت قرار داده و تنظیمات اون رو اعمال کنین. تنظیمات اسکیما هم به طور کامل دقیق اجرا می شن. این قسمت رو هم از یاد نبرین.

تنظیمات نقشه سایت (Sitemap Settings)
ما به شخصی دست به تنظیمات این قسمت نمی زنیم، اما توضیحاتی در این قسمت وجود دارن که بهتره که اونا رو تو ذهن داشته باشین. نقشه سایت از نظر ما مهم فراوانیست.

فایل نقشه سایتی که افزونه The SEO Framework بوجود میاره، مقداری متفاوت با چیزیست که در Yoast SEO هست. مثلا صفحات دسته بندی و برچسبا در اون وجود ندارن. این مسئله یه غفلت عمدیست که به وسیله پیشرفت دهندگان این افزونه صورت گرفته. شاید این مسئله از دید شما کمی نگران کننده به نظر برسه، اما با خوندن دلیل این اتفاق در توضیحات افزونه مثل ما راضی میشین که وجود این صفحات در نقشه سایت ضرورتی ندارن.