عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

اندازه باسوادی

ازنظر سواد گیلان یکی از بالاترین درصد باسوادی در میان استان‌های کشور را به خود اختصاص داده می باشد (اصلاح عربانی1380). وجود دانشگاه آزاد اسلامی لاهیجان با داشتن حدود 17 هزار دانشجو در رشته‌های فنی و مهندسی ، کشاورزی و منابع طبیعی و محیط‌زیست ، علوم پایه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری و مؤسسات آموزش عالی دیلمان و اندیشمند با رشته‌های معماری و عمران و مدیریت در مقطع کارشناسی و آموزشکده‌های فنی متعدد در سطح شهر و دانشگاه پیام نور لاهیجان به این شهر سیمای یک شهر دانشگاهی داده می باشد، که خود در ارتقای سطح دانش و امکان بهره‌برداری از آن‌ها درزمینه آموزش مهارت‌های مربوط به گردشگری مؤثر می باشد(مطالعات میدانی).

 

 

3-4-5- شناخت الگوهای رفتاری

شهر لاهیجان برخلاف شهرهای دیگر گیلان که دارای بازارهای هفتگی‌اند به‌عنوان‌مثال آستانه‌اشرفیه دوشنبه و پنجشنبه سیاهکل دوشنبه و پنجشنبه لنگرود شنبه و چهارشنبه رودسر یکشنبه و … دارای بازار ثابت و هرروزه می باشد که به‌صورت بازارهای روز تجلی‌یافته می باشد . عملکرد شهر لاهیجان علاوه بر اداری و خدماتی و صنعت چای بیشتر توریستی و گذران اوقات فراغت می باشد . وجود تأسیسات توریستی در اطراف استخر لاهیجان ، شیطان کوه ، تله کابین و پارک آبی و کمپینگ در حال احداث در غرب لاهیجان در حال حاضر جاذب جمعیت بسیاری در ایام تعطیلات آخر هفته و دیگر مناسبت‌ها می‌باشد، این جذابیت در آینده نزدیک بیشتر خواهد گردید . لاهیجان به‌عنوان مرکز منطقه‌ای در ارائه خدمات فنی، بهداشتی درمانی نیز به مردم منطقه شرق گیلان تأثیر بسیار مهمی اعمال می‌نماید(مطالعات میدانی).

در محدوده مرکز شهر که بیشتر در ارتباط با بازار، بازار روز، کاروانسراها، مسجد جامع و فضاهای شهری دیگر می باشد ، دارای عملکردهای تجاری، خدماتی و در طول ساعات روز بسیار پرتردد می باشد ، که تبدیل به یک گره ترافیکی شده می باشد. تقویت الگوی رفتار پیاده‌روی ، دوچرخه‌سواری و برخورد اجتماعی مردم در این مرکز شهری با ایجاد فضای سبز محدودیت تردد سواره و ایجاد فضای باز میدان می‌تواند تحقق یابد(مطالعات میدانی).

 

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3-4-6- شناخت مناسبت‌های فرهنگی و مذهبی

تمایلات گرایش‌های مذهبی در مردم لاهیجان چنان قوت دارد که مراکز محلات لاهیجان با یک فضای باز اختصاص به حسینیه دارد که در کنار مسجد محله و غالباً مقبره یک امام‌زاده شکل‌گرفته می باشد.

لاهیجان در شب‌های محرم بیدار می باشد و دسته‌های عزاداری این شهر تا شب هفتم امام حسین هر شب تا صبح در محله‌های شهر سینه‌زنی و عزاداری می‌کنند. در لاهیجان بنا به یک سنت قدیمی، عزاداری از ساعت 11 شب آغاز می گردد و تا نزدیکی صبح ادامه دارد، دسته‌های عزاداری هر محله در یک شب خاص در شهر حرکت می‌کنند و در مسیر خود به هفت محله، به تکیه‌های آن‌ها سر می‌زنند. با رسیدن دسته به هر محله‌ای عزاداران آن محله برای چند دقیقه به دسته می‌پیوندند و همه باهم نوحه‌خوانی می‌کنند. این برنامه تا رفتن دسته به همه محله‌های شهر و بازگشت به مسجد محله خود ادامه دارد.

عزاداری ماه محرم در لاهیجان با مراسم علم بندی آغاز می گردد، از عصر اولین روز محرم اهالی هر محل علم‌ها را از مسجد بیرون می‌آورند و با تزیین علم و قربانی کردن گوسفند به پای آن، خود را برای مراسم عزاداری آماده می‌کنند . پس‌ازآن تمامی عزاداری‌ها از نیمه‌شب آغاز می گردد و تنها در روز عاشورا می باشد که این سنت شکسته می گردد و مردم از صبح برای عزاداری به خیابان‌ها می‌آیند. مراسم پایانی عزاداری نیز شب هفتم امام حسین ، 16 ماه محرم ، توسط محله چهارپادشاهان برگزار می گردد. محله چهارپادشاهان در نزدیکی بازار قدیمی لاهیجان قرار دارد و به جهت کمک‌های مالی بازاری‌ها و قدمت عزاداری در آن دسته عزاداری این محله بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین دسته لاهیجان می باشد . عزاداران محله چهارپادشاه علاوه بر سینه‌زنی و نوحه‌خوانی با به کار بردن نمادهایی همچون شتر برای شبیه‌سازی اسارت اهل‌بیت ، شور و حال خاصی به مراسم خود می‌دهند و همچون دیگر دسته‌های عزاداری این شهر، تا صبح در محله‌های مختلف لاهیجان حرکت کرده و میزبان عزادارانی می شوند که در حسینیه محل خود در انتظار عزاداری هستند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه