عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1: تاسیسات و تجهیزات روبنایی شهر

1-1-1: آموزش و پرورش

ماسوله در دوره مشروطیت دارای مدرسه بوده می باشد. اولین مدرسه در سال 1290 شمسی در زمان قاجاریه توسط شیخی به نام شیخ علی طالقانی تاسیس پیدا نمود که در ادامه کار مصادف با نهضت جنگل گردید. در سال 1293 شمسی اولین مدرسه دولتی بهنام «مدرسه ایمان» در ماسوله آغاز به کار نمود و کلاس های اول تا چهارم دایر گردید. در سال 1373 به دلیل مهاجرت، دبیرستان این شهرک تعطیل گردید. لازم به تبیین می باشد که بعد از رشت ماسوله اولین شهر گیلان می باشد که در آنجا مدرسه تاسیس گردید. در حال حاضر ماسوله دارای تنها یک مدرسه ابتدایی و راهنمایی می باشد. بنای دیگر مدرسه شهر نیز بصورت نیمه کاره رها شده می باشد.

1-1-2: کتابخانه عمومی

همزمان با انقلاب مشروطیت و تقویت روحیه ی آزادیخواهی به همت مرحوم حاج زین العابدین روستا و مرحوم سید داود علوی با هزار جلد کتاب خطی تاسیس گردید و بعد از مدتی تعطیل گردید.

صفحه بندی در انتهای صفحه

در سال 1340 شمسی مجدداً کتابخانه ای به نام کتابخانه و قرائت خانه ملی ایجاد گردید که تا قبل از پیروزی انقلاب دارای حدود 4000 هزار جلد کتاب بود.

در سال 1373 اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در راستای فعالیت های فرهنگی اقدام به احداث مجتمع فرهنگی و کتابخانه عمومی در دو طبقه و با زیر بنای 700 مترمربع نمود. این مجتمع در 19 خرداد 1373 توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح گردید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-1-3: تربیت بدنی

تربیت بدنی در سال 1338 تشکیل گردید و با یک سالن پینک پنگ و یک سالن کشتی شروع بکار نمود. در سال 1360 منحل و در سال 1369 مجددا شروع به فعالیت نمود. در حال حاضر ماسوله دارای یک زمین فوتبال و یک سالن ورزشی با 300 متر زیر بنا در ورودی شهرک می باشد که مورد بهره برداری قرار می گیرد.

1-1-4: مرکز درمانی

در سال 1322 شمسی در ماسوله شروع به فعالیت نمود و بعدها دارای درمانگاه گردید که یک پزشک خارجی و دو بهورز و یک مامای محلی آن را اداره می کردند. در سال 1373 یکی از اهالی خیر ماسوله به نام سید طاهر روحانی اقدام به احداث مرکز بهداشت و درمان شبانه روزی در سه طبقه نمود که در سال 1374 توسط وزیر بهداشت و درمان افتتاح گردید، از آنجایی که شهر ماسوله دارای اهالی سالمند می باشد این مرکز نمی تواند پاسخگوی نیازهای آنان باشد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
  2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
  3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
  4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
  5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
  6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه