مطالعه عوامل موثر بر طریقه تغییرات کمی و کیفی صنعت گردشگری در شهر لاهیجان(در سه دهه اخیر)

قسمتی از متن پایان نامه :

مشخصات فضایی-کالبدی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

3-6-1-وضع ارتباطات در منطقه گیلان

منطقه گیلان از گذشته برای ارتباط با داخل فلات ایران تنها از معبر ارتباطی کناره سفیدرود که رشته‌کوه البرز را بریده بهره گیری نموده می باشد . این جاده ارتباطی هنوز تنها راه عمده و اصلی ارتباطی گیلان از طریق زمین به نقاط دیگر کشور می باشد . در داخل استان گیلان سه راه اصلی زمینی از رشت منشعب می شوند . راه رشت به تهران به‌طرف جنوب استان و از طریق شهرستان رودبار از منطقه خارج می شوند . راه غربی از طریق فومن، غر ب و جنوب صومعه‌سرا، تالش و آستارا به جمهوری آذربایجان و استان اردبیل وصل می گردد . این راه هم‌اکنون راه عمده ارتباطی استان اردبیل با تهران به شمار می رود . راه شرقی که استان گیلان را به استان مازندران وصل می‌نماید و به جاده کناره معروف می باشد از رشت به لاهیجان، لنگرود و رودسر و سپس وارد شهرستان رامسر در استان مازندران شده و در ادامه خود به استان خراسان می‌رسد. راه آبی گیلان از طریق بندر قدیمی انزلی با نقاط ساحلی مختلف گیلان و مازندران و همچنین کشورهای حاشیه دریاچه خزر ارتباط می‌یابد . این بندر و بندر آستارا پس از استقلال جمهوری‌های شوروی سابق اهمیت و اعتبار بیشتری یافته‌اند و بر اندازه فعالیت آن‌ها افزوده‌شده می باشد . بندر انزلی همچنین می‌تواند گیلان را از طریق رودخانه ولگا به دریای بالتیک و کشورهای شمال اروپا وصل می‌نماید . فرودگاه شهر رشت که در فاصله 40 کیلومتری شهر لاهیجان واقع‌شده استان را با اکثر نقاط ایران مرتبط می‌سازد . احداث بزرگراه رشت – قزوین و خط راه‌آهن بندر انزلی – قزوین و اتصال آن به راه‌آهن مازندران و کشور آذربایجان از طریق آستارا، از مهم‌ترین پروژه‌های حمل‌ونقل استان در سال‌های اخیر و آینده خواهند بود (اصلاح عربانی 1380).

 

3-6-2- مطالعه کیفیت ابنیه و مکان‌های تاریخی لاهیجان

بخش عمده بناهای موجود در مرکز شهر و بافت قدیم قدمتی بالای چهل سال داشته و اکثراً فرسوده و مرمتی می‌باشند تعداد بناهای مخروبه و به حال خود رهاشده نیز چشمگیر می باشد عواملی زیرا دشواری دسترسی به داخل بافت کمبود امکانات شهری، هزینه بالای مرمت بنا، موروثی بودن بسیاری از خانه‌ها از علت های فرسودگی شدید بافت بشمار می‌طریقه، وجود بناهای تاریخی و ارزشمند را می‌توان از امتیازات شاخص ا ین بافت برشمرد بناهایی که هریک به نحوی ریشه در فرهنگ، آداب و اعتقادات مردمان آن داشته و بیانگر هویت تاریخی و اجتماعی آنان می‌باشند ازجمله این بناها می‌توان به مسجد جامع مدرسه علمیه و جامع، مسجد اکبریه، حمام گلشن، کاروانسرای مطلق، بقعه پیرعلی، بقعه آقاپیررضا و بالاخره مسجد و بقعه چهارپادشاهان تصریح نمود.

اگرچه در تمام مناطق گیلان آثار و بناهای مذهبی و تاریخی هست ، اما با این وصف نسبت به قدمت تاریخی آن چندان زیاد هم به نظر نمی‌رسد . در این منطقه بناها پیش روی شرایط طبیعی و اقلیمی از مقاومت کمی برخوردار بوده و پس از مدتی براثر رطوبت بالا، بارندگی زیاد، حوادث طبیعی و ریشه درختان رو به ویرانی گذاشته‌اند . مصالح بیشتر بناهای تاریخی نیز از جنس و نوع کم مقاوم محلی بوده که به علت عدم سازگاری با شرایط اقلیمی و طبیعی، پس از چندی براثر پوسیدگی و ریزش به‌کلی از خاک و خاشاک تبدیل‌شده‌اند . ازاین‌روی بعضی از بناها چندین بار رو به خرابی گذاشته و بازسازی‌شده‌اند و در این تعمیر و مرمت‌ها اصالت معماری خود را ازدست‌داده‌اند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1-شناخت امکانات توریستی شهر لاهیجان

صفحه بندی در انتهای صفحه

2- مطالعه توسعه کمی و کیفی امکانات توریستی در لاهیجان

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه