مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1: ویژگی های اقتصادی

صفحه بندی در انتهای صفحه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

رونق اقتصادی مستمر این شهر از مهمترین عوامل شکوفایی و رشد اجتماعی مردمان شهر تاریخی ماسوله بوده می باشد. برقراری ارتباط بین سه منطقه همجوارگیلان، خلخال و زنجان از طریق تبادل کالا، پایه و اساس اقتصاد ماسوله را شکل می داده می باشد. گیلکهای ساکن جلگه از شرق، ترکان ساکن کوهستان از غرب و ترکان ساکن فلات از جنوب، در بازار این شهر همواره در تردد بودند و به خرید و فروش محصولات محلی یکدیگر می پرداختند. وجود این مسافران و بازرگانان همیشگی و غریبه در ماسوله فرهنگ خاصی را در میان مردمان ساکن شکل داده می باشد که خاص این منطقه می باشد. احداث راههای ماشین روی جدید بین شهرهای همجوار، به تدریج باعث خلوت شدن و از رونق افتادن راههای کوهستانی گردید و به اقتصاد متکی به بازار آسیب جدی وارد آمد. این رکود طی 60 سال اخیر منجر به تعطیل شدن فعالیت های اقتصادی رشد و به ناچار گروه کثیری از مردم به مرور زمان شهر را ترک گفتند. سیر مهاجرت مردم به شهرهای بزرگ همجوار به گونه ای بوده، که 3500 نفر جمعیت ثابت سال 1325 تنها 599 نفر در سال 1388 باقی مانده می باشد. (شهرداری ماسوله، 1390)

1-1-1: وضعیت موجود گردشگری در ماسوله

همان گونه که ذکر گردید امروزه، گردشگری تنها منبع درآمد اهالی ماسوله می باشد و اقتصاد ماسوله کاملاً وابسته به آن می باشد و از آنجا که دیگر فعالیت ها در ماسوله از رونق افتاده و برای ایجاد فعالیت و اشتغال محدودیت هایی در ماسوله هست، مسلماً برای دستیابی به پایداری اقتصادی بایستی در ماسوله گردشگری بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

ماسوله بافت ارگانیک و سیمای شهری منحصر به فردی دارد، پیشینه ی تاریخی و ارزش های میراثی آن در خور توجه می باشد. آب و هوای معتدل و مطلوبی دارد و تنوع بسترهای زیست محیطی کوه و جنگل پیرامون آن بسیارند. از این رو ماسوله همیشه مورد توجه مسافران و گردشگران بوده و منبع اصلی درآمد ساکنین، بر خدمات گردشگری استوار می باشد. تعطیلات نوروزی شلوغ ترین روزهای ماسوله می باشد و پس از آن در فصل های بهار و تابستان بازدیدکنندگان بیشتری دارد. تعداد گردشگران از فصل پاییز کاهش پیدا می کند و در زمستان به کم ترین مقدار می رسد. تقریباً تمامی مسافرین به ماسوله صرفاً برای تفرج های کوتاه مدت آن هم اکثراً از شهرهای بزرگ اطراف، چند ساعته سفر می کنند و تا قبل از تاریک شدن هوا باز می گردند. با این که تعدادی مهمان سرا و خانه ای مهمان پذیر در ماسوله هست، تمایلی به اقامت شبانه در آن دیده نمی گردد. جاذبه های گردشگری ماسوله و بسترهای طبیعی پیرامون آن بسیار می باشد که تا کنون معرفی و تبلیغ نشده اند. مسیرها پیاده روی و کوه نوردی بسیاری توأم با مناظر بسیار جذاب طبیعی به ازای هر چهار فصل وجود دارند که می تواند در جذب مسافران بیشتر مؤثر واقع گردد. اصولاً مشکل گردشگری در ماسوله کاهش مسافرین در فصل های سرد سال با در نظر داشتن جذابیت های آن در پائیز و زمستان و عدم تمایل مسافران به اقامت شبانه در آن می باشد. در عین حال که ضعف جامعه ی محلی در بهره برداری از فرصت جذب گردشگران بالقوه، رونق اقتصادی شهر را تا حدود بسیار زیادی کاهش داده می باشد (طرح باغ اندیشه).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
  2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
  3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
  4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
  5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
  6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه