عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

1- یافته های پژوهش

1-1: مطالعه کاربری ها در  وضع موجود شهر ماسوله ( پیمایش میدانی )

 • کاربری مسکونی: در حال حاضر در شهر ماسوله 354 واحد مسکونی هست که تعدادی از آنها در بخشی از سال فاقد ساکن هستند. متوسط قطعات زمین مسکونی شهر ماسوله 76 مترمربع می باشد که نشان دهنده ریزدانگی و فشردگی بافت می باشد.مهمترین ویژگی واحدهای مسکونی شهر ماسوله نوع عملکرد آنها هستند،یکی عملکرد سکونتی برای مردم و دیگری عملکرد اقامتی برای گردشگران که به صورت موقت می باشد.بر اساس آمارموجود 16 از این واحدها در حال حاضر مهمان پذیر نیز هستند.
 • کاربری تجاری: شهر ماسوله بیش از 130 واحد تجاری دارد شامل واحدهای تجاری بازار و رستورانها و چایخانه ها می باشند. براساس اطلاعات میدانی تعدادی از این واحدهای تجاری فقط در ایام خاصی از سال فعال هستند که منطبق بر تقویم گردشگری شهر می باشد یعنی فقط در فصل بهار و تابستان فعالیت اقتصادی دارند .
 • هتل و مهمانسرا: شهر ماسوله دارای 8 هتل و مهمانسرای خصوصی و 2 واحد مهمانسرابرای میراث فرهنگی و شهرداری می باشد. وجود این هتل ها و مهمانسراها در شهری با این وسعت و جمعیت نشان دهنده تأثیر غالب گردشگری آن می باشد. هر چند وجود این هتلها در شهر ضروری می باشد اما در نظر داشتن این نکته بسیار مهم می باشد که بخشی از درآمد ساکنین شهر وابسته به اقامت گردشگران در منازل آنها می باشد و افزایش هت لها منجر به کاهش درآمد ساکنین از این محل می گردد.
 • اداری: در شهر ماسوله ادارات دولتی مختلفی استقرار پیدا نمود هاند که مهمترین آنها پایگاه میراث فرهنگی و شهرداری هستند . دیگر این ادارات آب و فاضلاب، مخابرات، برق و …هستند.
 • فرهنگی: در ماسوله دو کاربری عمده فرهنگی هست یکی موزه و دیگری کتابخانه می باشد. این مراکز میتوانند اهمیت زیادی در ارتقاء فرهنگی ساکنین و جذب گردشگران داشته باشند.
 • آموزشی : در ماسوله یک مدرسه ابتدایی و یک مدرسه راهنمایی هست.هرچند با در نظر داشتن جمعیت شهر این مدارس پاسخگوی نیاز شهر هستند اما لازم می باشد از نظرکیفیت فضاهای آموزشی ارتقاء یابد و با در نظر داشتن فرسودگی این بناها مقاوم سازی و مرمت آنها ضروری می باشد.از سوی دیگر مهمترین مشکل از نظر ساکنین کیفیت نامطلوب فضاهای آموزشی و دسترسی نامناسب آنها می باشد ، هر چند به تازگی مرکز آموزش ابتدایی ماسوله تخریب و قرار می باشد با مکان جدیدی به این فعالیت تخصیص یابد .
 • مذهبی: ماسوله دارای 11 مسجد و حسینیه می باشد در هر محله ماسوله حداقل یک مسجد قرار دارد که اهمیت زیادی در شک لگیری مفهوم محله و هویت بخشی بافت دارند.
 • درمانی: ماسوله دارای یک درمانگاه و یک مرکز بهزیستی می باشد که پاسخگوی مراجعین هستند. این مراکز نیازمند تجهیز به شبکه اورژانس کارآمد هستند که بتوانند در صورت لزوم در اسرع وقت به ساکنین و گردشگران خدمات اورژانس ارائه کنند.
 • اراضی بایر و باز: بخش وسیعی از اراضی شهری ماسوله (حدود 200 قطعه) اراضی بایر و باز هستند که پتانسیل بالایی در ایجاد کاربری های مورد نیاز شهر دارند. 126 قطعه از این اراضی بایر محسوب می شوند و سطحی معادل 9468 مترمربع را به خود اختصاص داده اند. اراضی بایر اکثراً اراضی هستند که در بافت شهر هستند و قابلیت ساخت وساز بالایی دارند و در حال حاضر پیوستگی فضایی شهر را خدشه دار نموده اند، همچنین 63 قطعه زمین باز هست که این اراضی اکثراً در داخل بافت پر شهر قرار نمی گیرند و دانه بندی درش تتری دارند. این اراضی سطحی برابر 6695 مترمربع را در بر می گیرند.
 • مخروبه و متروکه: در ماسوله بیش از 100 قطعه زمین مخروبه و متروکه هست که اکثراً شامل کاربری های مسکونی و تجاری قدیمی هستند.
 • ورزشی: در ماسوله تنها یک سالن ورزشی هست که در ابتدای ورودی شهر قرار گرفته و ساکنین دسترسی مطلوبی به آن ندارند.
 • پارکینگ : در ماسوله 3200 متر مربع زمین به پارکینگ اختصاص یافته می باشد.مطالعه کامل پارکینگ ها در مطالعات شبکه دسترسی ارائه می گردد.
 • انبار:در ماسوله 11 انبار هست این انبارها مجموعاً 724 متر مربع مساحت دارند و 7/0درصد از مساحت ماسوله را در بر می گیرند.
 • نظامی و انتظامی:شهر ماسوله دارای یک کلانتری می باشد که در ابتدای ورودی سوم ماسوله قرار گرفته می باشد. این کاربری مساحتی معادل 393 مترمربع را به خود اختصاص داده می باشد و سیمای شهری نامطلوبی از نظر ملحقات و رنگ نما ایجاد کرده می باشد.
 • صفحه بندی در انتهای صفحه

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
 2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
 3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
 4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
 5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
 6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه