عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه تأثیر سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

امکانات رفاهی: خدمات رفاهی در سطح شهر شامل موارد زیر می باشد:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

الف- خدمات بانکی در شهر ماسوله توسط بانک صادرات – تنها بانک موجود – ارایه می گردد.

ب- مرکز درمانی واقع در ورودی سواره ی شهر، خدمات بهداشتی و درمانی به گردشگران را به عهده دارد. همچنین 10 سرویس بهداشتی در سطح شهر پراکنده اند که یکی از آن ها غیرقابل بهره گیری می باشد.

ت- امنیت شهر اکثراً از طریق نظارت اجتماعی تأمین می گردد. اما شکل رسمی این امر از طریق نیروهای انتظامی که در ورودی اصلی پیاده ی شهر استقرار دارد تأمین می گردد (طرح مهندسین مشاور شاران).

ماسوله مانند نقاط شهری می باشد که به لحاظ شاخص های کمی (شمار جمعیت) جایگاه شهری نیافته می باشد، بلکه به سبب ارزش کیفی آن و جذب جمعیت سیال مفهوم شهر پیدا کرده می باشد. شهر ماسوله با پذیرش بیش از 20 هزار نفر جمعیت سیال (بطور تقریب) در ایام گردشگری، می تواند در زمره ی شهرهای متوسط استان گیلان قرار گیرد. از این رو در برنامه ریزی شهر ماسوله علاوه بر ساکنان بومی کنونی، در نظر داشتن جمعیت سیال و در نهایت جمعیت هدف (مجموع جمعیت ساکن، شاغل و گردشگر) بایستی مورد توجه قرار گیرند. این در حالی می باشد که شرایط اکولوژیکی ماسوله و محدودیت های محیطی آن، که می تواند موجب آسیب پذیری شهر ماسوله گردد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.جایگاه والای شهر ماسوله به لحاظ گردشگری در مقیاس محلی، منطقه ای و بین المللی که مدیون هویت میراثی آنست، می بایستی با پاسخگویی به انتظارات برخاسته از حفظ هویت میراثی آن، در کنار تأمین نیازهای مشروح ساکنان بومی، به حفظ معانی اصلی هویت بخش شهر منتج گردد. این معانی اصلی که آمیزه ای از تاریخ و طبیعت می باشند، بایستی به حل و فصل واقع بینانه ی توسعه، عمران شهری و گردشگری در ابعاد کیفی بپردازد. از این رو موارد زیر در توصیف و انکشاف جایگاه و تأثیر شهر ماسوله حایز اهمیت می باشد:

الف) شاخص های کیفی در تعیین تأثیر گردشگری – تفریحی شهر ماسوله و به تبع آن جایگاه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و…. شهر ماسوله؛

ب) برنامه ریزی و طراحی ماسوله با در نظر گرفتن حوزه ی پیرامونی آن به مقصود افزایش ظرفیت گردشگری، غنای بیشتر امر گردشگری و اکوتوریستی در ابعاد و ایام مختلف مبنی بر اقامت موقت، روزانه و هفتگی در بلند مدت (طرح مهندسین مشاور شاران)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

صفحه بندی در انتهای صفحه

  1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
  2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
  3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
  4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
  5. طرفداری، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
  6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته‌ها: پایان نامه ارشد