چگونه سرعت پایش و ایندکس سایت را بالاتر ببریم؟

یکی از سوالاتی که به طور تکراری در انجمنای آنلاین و کامنتای وب سایتا مطرح می شه اینست که چیجوری سرعت ایندکس سایت رو بالاتر ببریم؟ این سوال می تونه به خاطر این باشه که شاید سایت بزرگی دارین و یا اینکه در حال بهینه سازی یه سایت خبری هستین. مواردی هستن که با رعایت اونا می تونین به افزایش سرعت پایش صفحات سایت بپردازید. در این مطلب به بررسی تعدادی از مهمترین موارد موثر در این مسئله می پردازیم.

دلایل زیادی وجود دارن که گوگل سرعت پایش سایت شما رو کاهش داده و دیر به دیر به اون سر میزنه. مهمترین دلیل اون شاید نبود وجود بک لینکای معتبر و کافی در بقیه سایت هاس و در نتیجه احساس می کنه که سایت شما دارای اعتبار کمیه. دیگه دلایل فنی هستن و شامل مواردی مانند تعداد صفحات بسیار زیاد سایت، کند بودن اون و وجود خطاهای زیاد در اون می شه.

بک لینک

سایت شما اعتبار کافی نداره
وقتی سایت شما بک لینکای کمی داشته باشه، سرعت پایش رباتای گوگل در سایت شما کم میشه. این مسئله رو اینطور می تونین تصور کنین که گوگل علاقه مند به صرف زمان زیادی در وبسایتایی که مهم کمی هستن نیس. وقتی سایت شما جدید هم باشه، این مسئله دور از انتظار نخواد بود.

پس اگه نیاز به سرعت ایندکس بیشتری دارین، شروع به لینک سازی در اینترنت کنین.

دلایل فنی در کم بودن سرعت پایش
دلایل فنی موثر در کم بودن سرعت پایش گوگل به سه دسته کلی تقسیم می شن: سایت شما کنده، خطاهای بسیاری داره یا اینکه تعداد یو آر الای سایت خیلی زیاده.

کند بودن سرور
مهمترین دلیل کاهش سرعت پایش سایت، کند بودن سرور اون هستش. به کنسول جستجوی گوگل رفته و روی گزینه Crawl Rate کلیک کنین. در این صفحه اندازه زمان گذشته به وسیله رباتای گوگل در سایتتون نشون داده می شه. با ارتقای هاست سایت و فعال کردن کش اون شانس بیشتری در افزایش سرعت پایش سایت دارید. گوگل از زمان زیاد بارگزاری بدش میاد و کاربران هم به این مسئله علاقه ای ندارن.

خطاهای بسیار در سایت
اگه سایت شما دارای خطاهای بسیاری باشه، سرعت پایش سایت هم به مراتب کاهش پیدا کنه. واسه رفع این مشکل خطاهای سایت رو بررسی و اونا رو حل کنین. با به کار گیری ریدایرکت ۳۰۱ از خطاهای سایت کم کنین.

واسه مشاهده خطاهای سایت می تونین از کنسول جستجوی گوگل و قسمت Crawl Errors استفاده کنین. واسه جلوگیری از کند شدن سرعت پایش سایت، مرتبا این قسمت رو چک کرده و مشکلات احتمالی رو رفع کنین.

مشکلات

اگه سایت شما مرتبا با قطعی رو به روست، گوگل سرعت پایش خود رو تا حد زیادی کم می کنه. اگه دلیل این مسئله شرکت هاستینگ شماس، اون رو عوض کنین. سرعت بارگزاری سایت رو با ابزارهایی مانند Pingdom چک کنین.

یو آر الای بسیار زیاد
اگه سایت شما دارای تعداد صفحات بسیار زیادیه، گوگل ممکنه به افزایش پایش سایت بپردازه اما ممکنه این مقدار کافی نباشه. وجود ماژول جستجوی ناکارامد و همینطور سیستمی که یو آر الای بسیار زیادی واسه یه صفحه بوجود میاره می تونن از عوامل تولید صفحات زیاد در سایت باشن. سایت خود رو به دقت چک کرده تا وجود این جور صفحات رو بررسی کنین. افزایش یهویی تعداد صفحات ایندکس شده سایت می تونه از نشونه های وجود اینجور مشکلی در سایت باشه.

مشکلی

نکاتی واسه افزایش سرعت پایش و ایندکس سایت
نکات ساده زیر میتونه کمک زیادی به افزایش سرعت ایندکس سایت کنه:

از روشای بالا استفاده کرده و خطاهای سایت رو کم کنین.
از سرعت بالای سایت مطمئن شید.
نقشه سایت XML واسه اون ایجاد کرده و اون رو به موتورهای جستجو معرفی کنین.
محتوای سایت رو مرتبا آپدیت کنین.
از محتوای تکراری دوری کنین.
از دسترسی رباتای موتورهای جستجو به صفحات بی ارزش جلوگیری کنین.
از سرویسای پینگ استفاده کنین.
در جفت و جور محتوای سایت از لینکای داخلی بهره ببرین.
بهینه سازی تصاویر رو یادتون نره.
اگه هیچ کدوم از موارد بالا موثر واقع نشد، شروع به لینک سازی کنین تا به این واسطه اعتبار دامنه سایت رو زیاد کنین.