15 نشانه سرطان که از آن ها بی خبرید

: 15 نشونه سرطان که از اونا بی خبرید

: در مریضی سرطان؛ یکی از دلیلایی که دیگه از دست پزشکان کاری بر نمیاد و مریض به کام مرگ میره همین ندیده گرفتن و بی خبر بودن از علائم و نشونه های سرطانه. در این مقاله بیشتر روی صحبت ما با خانوم هاست ولی سرطان بانو و آقا و کوچیک و بزرگ نمیشناسه. بیایید قبل اینکه دیر شه با خود مراقبتیا و بی دلیل پیش دکتر رفتنا و چکاپ دادنا زندگی خود رو توأم با سلامتی کنیم. در ادامه با ارائه 15 نشونه از سرطان در خدمت شما هستیم.

1) کاهش وزن غیرعادی

دکتر رانیت میشوری، استادیار طب خونواده، دانشکده پزشکی دانشگاه جورج تاون واشنگتن، عقیده داره که کاهش 10 پوند در ماه (4.5 کیلوگرم) بدون اینکه ورزش کنین و یا رژیم بگیرین، باید حتما به دکتر مراجعه کنین؛ ایشون عقیده داره که این کاهش وزن تا زمانیکه خلافش ثابت نشده، نشونه سرطانه. از پزشکتون بخواین که شما رو آزمایش و یا حتی سی تی اسکن کنه تا معلوم شه که کاهش وزن شما نشونه، سرطانه و یا مشکلات دیگه، مثلا تیروئید پرکار!

2) نفخ و بادکردن شکم

نفخ مشکل معمولیه که خیلی از خانوما با اون زندگی می کنن، با اینحال نفخ شکم و باد کردن اون می تونه نشونه سرطان تخمدان باشه. بقیه نشونه های سرطان تخمدان شامل، درد شکم و لگن، احساس سیری بدون اینکه غذای زیادی خورده باشین و مشکلات ادراری شامل، نیاز یهویی به ادرار، می شه. اگه که نفخ شکم هر روز براتون اتفاق می افته و هفته هاست که این مشکل رو دارین باید واسه انجام آزمایش و بررسی، مخصوصا سی تی اسکن و آزمایش خون به دکتر مراجعه کنین.

3) تغییرات پستون

بیشتر خانوما واسه بررسی وجود توده و غده در پستون خود، اونو آزمایش می کنن. اما توده تنها نشونه دچار شدن به سرطان پستون نیس، سرخی و سفت شدن پوست پستون، می تونه نشونه یکی از شکلای جور واجور نادر و خطرناک سرطان پستون باشه، هم اینکه دکتر لیندن میگه: جوش و دانه روی پوست پستون که بیشتر از یه هفته بمونه، هم باید به وسیله دکتر بررسی شه. درصورتیکه نوک پستون تغییری کرد و یا شروع به ترشح کرد (در غیر دوران شیردهی) و یا ظاهرش تغییری داشت، باید نگران بوده و به دکتر مراجعه کرد. درصورتیکه پستون شما تغییری داشت شما باید از پزشکتون بخواین، شما رو معاینه کنه و آزمایشایی مثل ماموگرافی، اولتراسوند، ام آر آی و یا حتی بایوپسی(لایه برداری) برروی شما بکنه.

4) خونریزی عجیب و یا خونریزی خارج از دوره عادت ماهانه

دکتر دالی میگه: زنائی که هنوز به سن یائسگی نرسیده ان، خونریزیایی که از راه دستگاه گوارششان اتفاق افتاده رو ندیده می گیرن و اونو جزئی از عادت ماهانه شون هستش، اما خونریزی خارج از عادت ماهانه مخصوصا اگه عادات شما معمولا منظمه، نیاز به بررسی و آزمایش به وسیله دکتر داره، هم اینکه خونریزی بعد از یائسگی می تونه نشونه دچار شدن به سرطان آندومتر باشه. درضمن خونریزی دستگاه گوارش می تونه بدلیل دچار شدن به سرطان روده بزرگ هم باشه.

5) تغییرات پوستی

بیشتر ما می دونیم که تغییرات خالای گوشتی و خالای مشکی نشونه مشخص سرطان پوست هستن. خونریزی یا پوسته پوسته شدن زیادتر از اندازه پوست هم یکی از علایم خطرزاه. هرچند تعیین کردن اینکه چه مدت این مشکلات طول بکشه، بایست به دکتر مراجعه کرد، مشکله، اما پزشکان فکر می کنن اگه این علایم بیشتر از چند هفته طول بکشه، باید حتما به دکتر مراجعه کرد.

6) مشکل در بلعیدن و خوردن

دکتر لئونارد لیچتنفلد،  عقیده داره، مشکلی که در مورد بلعیدن و فرودادن غذا اتفاق می افته، می تونه نشونه سرطان دستگاه گوارش، مثلا سرطان مری باشه.

7) وجود خون در ادرار و مدفوع

دکتر میشوری عقیده داره، اگه در ادرار و یا مدفوع شما خون هست، اونو خیلی سریع به هموروئید نسبت ندین، شاید این خون بدلیل سرطان روده بزرگ (colon cancer) باشه و باید از پزشکتون بخواین واسه شما آزمایش کولونوسکوپی بکنه. هم اینکه خون در ادرار می تونه نشونه سرطان کلیه و یا مثانه هم باشه.

8) درد شدید شکمی و افسردگی

دکتر لیچتنفلد عقیده داره که هر خانمی که درد شدیدی در ناحیه شکم داره و احساس افسردگی هم می کنه، نیاز به معاینه داره، چراکه بعضی تحقیقات فکر می کنن بین سرطان پانکراس و افسردگی ارتباطی هست.

9) سوءهاضمه

زنائی که باردار  هستن و یا قبلا باردار بودن، ممکنه با سوء هاضمه مخصوصا وقتی که وزنشون بیشتر می شه، آشنا باشن. اما سوء هاضمه بدون هیچ دلیلی خطرناکه و می تونه نشونه های اولیه بیماریای خطرناکی چون سرطان مری، معده و یا دهن باشه.

10) تغییرات دهانی

همه مخصوصا افراد سیگاری همیشه باید نسبت به تیکهای سفید درون دهانشون و یا نقاط سفید برروی زبانشون حساس باشن، چون که هردو این نشونه ها می تونن عوامل پیش سرطانی بنام لکوپلاکیا باشن.

11) درد

هرچه سن افراد بالاتر میره شکایت اونا از دچار شدن به شکلای جور واجور درد، بیشتر می شه، هرچند که بیشتر شکلای جور واجور درد ربطی به سرطان نداره، اما دردهای طولانی و بی دلیل می تونه نشونه دچار شدن به سرطان باشه.

12) تغییر در غدد لنفاوی

دکتر لیندن عقیده داره، اگه شما گره و یا ورم و سفتی در غدد لنفاوی خود که زیربغل و یا روی گردن شما وجوددارد و یا غدد لنفاوی شما شروع به بزرگ شدن کرده و این روند بیشتر از یه ماه طول بکشه، باید به دکتر مراجعه کنین. دکتر شما رو بررسی کرده تا بفهمه دلیل این بزرگ شدن، عفونت بوده و یا اینکه دلیل دیگری هست، که با آزمایش لایه برداری مشخص می شه.

13) تب

اگه شما دچار تبی هستین که بدلیل آنفولانزا یا بقیه عفونتا بوجود نیامده، ممکنه این تب به وجود اومده به وسیله سرطان باشه. این نوع تبا معمولا زمانیکه سرطان درحال پخش شدنه رخ میدن، اما بعضی وقتا هم نشونه های اولیه سرطان خون یا لنفوم باشن. بقیه نشونه های سرطان می تونه زردی و یا تغییر رنگ مدفوع باشه. از پزشکتون بخواین که شما رو بدقت آزمایش کرده و تستایی از جمله سی تی اسکن و ام آر آی برروی شما بکنه.

14) خستگی

خستگی و فرسودگی می تونه یکی از نشونه های مبهم سرطان باشه. این خستگی ممکنه بعد از رشد غده سرطانی و یا در بعضی از سرطانا مانند سرطان خون از نشونه های اولیه اون هستش.

15) سرفه های همیشگی

دکتر میشوری میگه، هرچند که سرفه از نشونه های بیماریایی چون سرماخوردگی، آنفولانزا، آلرژی و یا حتی از مشکلات جانبی بعضی از داروها هستش، اما سرفه دراز مدت که بیشتر از 3 تا 4 هفته طول بکشه، مخصوصا در افراد سیگاری می تونه خطرناک باشه.

نکته: 

یادتون نره حساسیت زیاد کم از بیخیالی نداره و میتونه به همون اندازه دردناک باشه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *