15 نشانه سرطان که مردها نباید نادیده بگیرند

:
15 نشونه سرطان که مردها نباید ندیده بگیرن

:

ماهنامه سلامانه – دکتر صفا نجفی*: مرگ هرساله 300 هزار مرد به دلیل دچار شدن به سرطان، رکورد زیادی در آمریکا س که اگه تعداد مرگ و میر به وجود اومده به وسیله این مریضی خطرناک در بقیه کشورای جهان- به خصوص کشورای در حال پیشرفت مثل ایران- رو به اون اضافه کنیم، می فهمیم که با قاتلی بالفطره مواجهیم که خیلی راحت می تونه جون مردان رو بگیره. حالا سوال اصلی اینه که هیچ راهی واسه شناسایی این مریضی قبل از نمایان شدن اش وجود نداره؟
کارشناسان به مردان پیشنهاد می کنن به بعضی از علایم و نشونه های سرطان که با بی توجهی از کنارشون میگذرن امنیت بدن تا عواقب مرگبارش گریبان شون رو نگیره. یکی از بهترین روشای مقابله با سرطان، شناسایی علایم و نشونه های اون در مراحل ابتداییه. سرطان در این مرحله آسون تر کنترل و درمان می شه، اما بدیش اینه علایمی که مردها در این برهه وقتی حس می کنن، اون قدر خفیفه که به سختی میشه اونا رو به سرطان ربط داد. در ادامه شما رو با 15 علامت و نشونه جسمی دچار شدن به سرطان آشنا می کنیم.

بروز اشکال در دفع ادرار
تعداد خیلی از آقایون کم کم و با افزایش سن با بعضی از علایم و نشونه های مشکل دفع ادرار دست و پنجه نرم خواهندکرد :
•    احساس نیاز به ادرار کردن پشت سر هم در طول شب
•    بی اختیاری استرسی و نشت ادرار
•    فشار کم و خروج سخت ادرار
بزرگ شدن غده پروستات می تونه باعث بروز هر کدوم از علایم و نشونه های فوق شه. پس اگه از یکی از علایم و نشونه های فوق رنج می برید، بدون این دست اون دست کردن به دکتر متخصص مراجعه کنین. در این مرحله پروستات باید از راه مقعد معاینه و اندازه گیری شه. علاوه بر این، دکتر ممکنه با هدف امتحان اندازه آنتی ژن خاص پروستات در خون، آزمایش PSA تجویز کنه.
آنتی ژن خاص پروستات (PSA) یه جور پروتئینه که به وسیله غده پروستات تولید شده و در حالت عادی در خون همه مردان بالغ هست و مانع بستن مایع منی خارج شده از آلت جنسی مردونه می شه. اما اندازه آنتی ژن خاص پروستات آدمایی که از سرطان پروستات رنج می برن شدیدا زیاد می شه. البته علاوه بر ایجاد و گسترش توده های سرطانی، افزایش سن، ویژگیای نژادی، دچار شدن به عفونت مجاری ادرار یا پروستات، بزرگ شدن خوش خیم غده پروستات و… هم در افزایش اندازه آنتی ژن خاص پروستات هم تاثیردارن. به این دلیله که پزشکان، نتیجه آزمایش خون رو روش قطعی تشخیص سرطان پروستات نمی دونن.
تغییر در اندازه بیضها
باید بدون این دست اون دست کردن پس از مشاهده تغییر اندازه بیضها، احساس سنگینی یا وجود توده به دکتر مراجعه کنین. بیشتر مبتلایان به این مریضی رو مردان 25 تا 34 ساله تشکیل میدن. بدیش اینه تا درگیر نشدن بافتای دور و بر بیضها علایم و نشونه های- ورم پا، کمر یا دل درد و…- این مریضی نمایان نمی شن. جالبه بدونین که از هر 100 فرد گرفتار به این نوع سرطان که علایم و نشونه های مریضی شون در مراحل ابتدایی تشخیص داده شه، نفر درمان می شن.
حالا خوبیش اینه روش شناسایی علایم و نشونه های اولیه دچار شدن به سرطان بیضه ساده س!. مردان باید یه بار در ماه، هنگام قرار گرفتن در زیردوش آب گرم، انگشت شست رو در جلو و انگشتای اشاره و میانی رو در پشت بیضه بذارن و به آرومی اونو لمس کرده و پس از احساس وجود توده یا برجستگی مشکوک به دکتر مراجعه کنن.
وجود خون در مدفوع یا ادرار
وجود خون در مدفوع می تونه نشونه دچار شدن به سرطان مثانه، کلیه یا روده بزرگ باشه، اما مشکل اصلی این جاست که در بیشتر موارد خون موجود در مدفوع به دلیل خون ریزی هموروئیده که آقایون درمانش نمی کنن. یادتون باشه که خون ریزی هموروئید عامل بروز سرطان نیس، اما ممکنه باعث منحرف شدن ذهن مریض و از دست رفتن زمان شه.
خستگی
پزشکان روزانه با تعداد خیلی از مردانی که خستگی بیشتر از اندازه و طولانی کلافه شون کرده روبرو می شن. عوامل زیاد و مبهمی در بروز این حالت تاثیردارن که یکی از اونا سرطانه. آدمایی که از سرطانای معده، روده بزرگ و خون رنج می برن، در مراحل ابتدایی مریضی احساس خستگی می کنن. اگه استراحت کردن خستگی تون رو رفع نمی کنه، به دکتر مراجعه کنین.

وجود توده در سینه
سرطان سینه در مردان؟ مگه همچین چیزی ممکنه؟ بدیش اینه اکثریت نزدیک به اتفاق آقایون سرطان سینه رو مریضی به طور کامل زنونه می دونن و علایم و نشونه های دچار شدن، به اونو جدی نمی گیرن. اگه در پوست و نوک سینه تون فرورفتگی، قرمزشدگی یا پوسته ریزی مشاهده کردین به دکتر مراجعه کنین.
کاهش بی دلیل وزن
کاهش وزن آرزوی دیرینه افرادیه که دوست دارن اندام متناسب تری داشته باشن. اگه از رژیم غذایی خاص پیروی نمی کنین، فعالیت بدنی ندارین داروی چربی سوز مصرف نمی کنین و روز به روز لاغرتر میشین باید به سلامت تون شک کنین. این مسئله وقتی اهمیت پیدا می کنه که در طول دو ماه 10 درصد وزن بدن تون رو از دست بدین.
درد
تا حالا دردهای مبهمی که منشاءشان مشخص نیس رو تحمل کردین؟ در این شرایط چه می کنین؟ مسکن می خورید، استراحت می کنین یا به بیمارستان می رید؟ بدیش اینه بیشتر آقایون روش اول رو انتخاب می کنن و نمی دونن این جور دردها در بعضی از موارد علایم و نشونه دچار شدن به سرطان هستن.
تغییرات دهانی
ایجاد زخم، توده یا برجستگیای سفید و قرمز رنگ در داخل دهن جزو عوامل خطرزایی هستن که مردان باید به اونا توجه کنن. انجمن سرطان آمریکا اعلام کرده که هرساله 34 هزار نفر به سرطانای دهن و لثه گرفتار می شن که اکثرشون رو مردان تشکیل میدن. اگه گلو دردتون خوب نمی شه در دهن تون زخم و لکه های سفیدرنگ می بینین پلاکای قرمز و سفیدرنگ روی زبون تون وجود دارن یا دندونای تون بی دلیل می افتن باید به دکتر مراجعه کنین. سیگاریا باید نسبت به بروز لکه های سفید درون دهن و روی زبون تون حساس باشن.
تب
اگه سرما نخورده اید و درجه گرما بدن تون بالاست و تب دارین، وقتشه که از دکتر تون بخواین ریشه بروز تب رو پیدا کنه. یکی از علایم گسترش توده های سرطانی به بقیه اندامای بدن بروز تبه.

تغییر اندازه غدد لنفاوی
اگه حس کردین توده ای در زیربغل یا گردن تون به وجود اومده و هر روز بزرگ تر می شه و بیشتر از یه ماه س که از بین نرفته، بدون اینکه دستکاری اش کنین به دکتر مراجعه کنین. البته بروز بعضی عفونتا هم ممکنه اینجور علایمی داشته باشن.
درد شکمی و افسردگی
پزشکان فکر می کنن بروز درد شکمی و افسردگی به همراه زرد و خاکستری رنگ شدن پوست و مدفوع از جمله نشونه های اولیه دچار شدن به سرطان پانکراسه.
سرفه همیشگی
سرفه و صاف کردن همیشگی گلو، هنگام بروز حساسیت فصلی، سرماخوردگی یا آنفولانزا طبیعیه، اما در حالت عادی نشونه ایه که باید جدی گرفته شه. پزشکان فکر می کنن، سرفه و صاف کردن زیاد گلو از جمله نشونه های دچار شدن به سرطانه. البته در بعضی از موارد، ترش کردن معده هم باعث سرفه کردن دراز مدت می شه.
اشکال در بلع غذا
اگه هنگام بلع غذا با درد و مشکل مواجه اید و مدت هاست غذاهای آبکی و پوره شده مصرف می کنین بهتره به دکتر متخصص گوارش مراجعه کنین تا اون با به کار گیری آندوسکوپی، احتمال وجود توده های سرطانی در دستگاه گوارش فوقانی تون رو آزمایش کنین.
تغییرات پوست
ضایعات پوستی افزایش یابنده- ضایعات سفید، مشکی و چند رنگ پوستی، خالایی که تازگیا تغییر رنگ، شکل و اندازه دادن و…- می تونن از جمله علایم و نشانای ابتدایی دچار شدن به سرطان پوست باشن. سرطان پوست مریضی خطرناک و کشنده ایه که خانوما و آقایون رو گرفتار می کنه، اما با انجام دادن معاینات ماهانه میشه علایم و نشونه های بروز این سرطان- ایجاد و تغییر رنگ خالای بزرگ تر از شش میلی متر که بیشتر از سه هفته س باقی مونده ان- رو شناسایی کرد.

سوء هاضمه
تعدادی خیلی از مردان در مراحل جور واجور عمرشون به سوءهاضمه گرفتار می شن، اما علایم و نشونه های این مریضی رو با سکته قلبی اشتباه می گیرن. پزشکان فکر می کنن، سوءهاضمه از جمله علایم و نشونه های دچار شدن به سرطانای گلو، معده و مری باشه.
*فوق تخصص خون و انکولوژی- عضو هیات علمی پژوهشکده سرطان پستون

منبع : برترینا

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *