15 نکته درباره اگزمای پوست

اگزما یکی از بیماریای پوستی شایعه که دلیل التهاب و خارش پوست می شه. اگزما در هر جایی از پوست بدن می تونه بروز کنه، اما بیشتر دستا و زانوها رو درگیر می کنه.

 

به افراد گرفتار به اگزمای پوستی پیشنهاد می شه که موارد زیر رو در نظر بگیرن :

 

1- اگه دچار اگزمای پوستی شدین، به دکتر متخصص پوست مراجعه کنین تا اون براساس تخصص و تجربه خود، نوع اگزمای شما رو تشخیص بده و واسه درمان مناسب اون اقدام کنه.

 

2- در صورت تجویز دکتر خود، از کرمای کورتیکواستروئیدی استفاده کنین. این نوع کرما واسه اگزمای پوستی بسیار مناسب هستن. واسه سرعت بخشیدن به مراحل خوب شدن اگزما، باید از هر گونه خشکی و ترک خوردگی پوست جلوگیری کنین، چون طول درمان رو بیشتر می کنه و مراحل خوب شدن رو با کندی مواجه می سازه.

 

3- پس از آغشته کردن پوست خود به کرمای کورتیکواستروئیدی، پارچه تمیز و مرطوب و سردی رو به دور اون بپیچید. در واقع با این کار، تاثیر کرم رو بیشتر می کنین. این روش، خارش و تاول رو که در اگزما بسیار شایعه، کم می کنه.

هوای داخل خونه خود رو با دستگاه بخور مرطوب نگه دارین. اضافه کردن رطوبت به محیط زندگی خود، خصوصا در فصل پاییز و زمستون که پوست بیشتر خشک می شه، می تونه اگزمای دست رو بهتر کنه

4- در بعضی موارد مشاهده می شه که دکتر متخصص واسه کاهش خارش پوست، به افراد مصرف آنتی هیستامین رو پیشنهاد می کنه. مصرف آنتی هیستامین می تونه به عنوان درمان کمکی واسه کاهش تاثیر اگزما بر پوست حساب شه.

 

5- واسه جلوگیری از خشک شدن و ترک خوردن پوست، از کرمای مرطوب کننده و یا  لوسیونای بدون بو استفاده کنین.

 

6- معمولا پزشکان به این بیماران پیشنهاد می کنن که از صابونای مخصوص استفاده کنن، چون صابونای معمولی دلیل خشک شدن و بدتر شدن اگزما می شن.

 

7- هوای داخل خونه خود رو با دستگاه بخور مرطوب نگه دارین. اضافه کردن رطوبت به محیط زندگی خود، خصوصا در فصل پاییز و زمستون که پوست بیشتر خشک می شه، می تونه اگزمای دست رو بهتر کنه.

8- اگزمای پوستی معمولا باعث خارش می شه. هیچوقت محل اگزما رو نخارانید، چون خاروندن دلیل بدتر شدن علایم اون می شه.

پس به این بیماران پیشنهاد می شه واسه جلوگیری از آسیب پوست در اثر خاروندن، از دستکش قبل از رفتن به تختخواب استفاده کنن. هم اینکه پیشنهاد می شه همیشه ناخنای خود رو کوتاه نگه دارن. این نکته واسه والدینی که کودکان گرفتار به اگزما دارن، مهمه، چون در سنین کودکی والدین مسئول کوتاه کردن ناخنای کودک شون هستن.

 

9- سفر کردن به مناطق مرطوب کشور مانند نواحی شمالی ایران، باعث بهتر شدن نسبی اگزما در افراد می شه، چون رطوبت کافی پوست رو بهتر کنه.

 

10- پیشنهاد می شه این بیماران هر روز دوش آب ولرم (نه داغ) بگیرن و خیلی در حموم نمانند. تلاش کنن از پاک کننده های ملایم به جای صابونای معمولی استفاده کنن و این پاک کننده رو به شکل آهسته روی پوست خود بمالند. پس از خروج از حموم و وقتی که هنوز پوست رطوبت داره، از کرم مرطوب کننده (تحت نظر دکتر) استفاده کنن تا پوست خشک نشه.

 

11- نباید از کرما و لوسیونایی که الکل دارن، استفاده کنن، چون الکل پوست رو خشک کرده و اگزما رو بدتر می کنه.

از بالا رفتن دمای بدن خود دوری کنین. دمای بالا دلیل بدتر شدن اگزما می شه

12- از لباسای نخی (الیاف طبیعی) و گشاد استفاده کنن و از پوشیدن لباسایی که الیاف مصنوعی و پلاستیکی دارن، دوری کنن تا پوست کمتر تحریک شه.

 

13- استرس دلیل بدتر شدن اگزما در کودکان و بزرگسالان می شه. پس این افراد باید راه های کنترل استرس رو یاد بگیرن.

 

14- این بیماران باید از مواد غذایی و هر ماده دیگه حساسیت زایی دوری کنن تا اگزمای اونا بدتر نشه.

 

15- از بالا رفتن دمای بدن خود دوری کنین. دمای بالا دلیل بدتر شدن اگزما می شه.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *