15 نکته درباره کاهش تب کودکان

15 نکته درباره کاهش تب کودکان

تب یه مریضی نیس، بلکه نشون دهنده عفونت در بدنه. هنگام تب شرایطی رو جفت و جور کنین تا کودک بیشتر استراحت کنه. استراحت و خوابیدن دلیل کاهش تب می شه.

 

1- دمای اتاق کودک خود رو خنک نگه دارین. اگه هوا گرمه، لباسای نخی نازک به تن کودک کنین و هر گونه لباس اضافی رو از تن اون خارج کنین.

 

2- اگه هوای گرمه، از وسیله خنک کننده مثل کولر، واسه اتاق کودک استفاده کنین، اما حواستون باشه کودک در راه جریان مستقیم هوای خنک قرار نگیره.

 

3- کودک خود رو مرتبا با آب ولرم پاشویه کنین. دقت کنین که از آب سرد واسه این منظور استفاده نکنین، چون باعث لرز کودک، علاوه بر تب اون می شه. دمای آب باید نزدیک به دمای بدن کودک باشه.

 

4- تب باعث از دست رفتن آب بدن از راه پوست می شه، پس مایعات و آب کافی به کودک بدین تا از کم آبی بدن اون جلوگیری کنین. تلاش کنین از نوشیدنیایی مانند آب میوه تازه و غذاهای سبکی مانند شکلای جور واجور سوپای ساده استفاده کنین.

هیچوقت از الکل واسه پایین آوردن تب کودک استفاده نکنین

5- شرایطی رو جفت و جور کنین تا کودک بیشتر استراحت کنه. استراحت و خواب کافی دلیل کاهش تب می شه، چون به بدن فرصت مقابله با عفونت و بازسازی بافتای آسیب دیده رو میده.

 

6- دستای کودک رو مرتبا با آب و صابون بشورید، مخصوصا وقتی که می خواین به اون غذا بدین.

 

7- هنگام حموم کردن کودک، از یه لیف نرم واسه شستن پوست اون استفاده کنین.

 

8- هنگام استراحت کودک، یه ملحفه نازک روی اون بندازین تا به دلیل لرزی که همراه با تب ایجاد می شه، نلرزد.

 

9- یکدست تمیز و مرطوب رو روی پیشونی کودک بذارین و هر 30 ثانیه یه بار اونو عوض کنین. این کار دلیل پایین اومدن تب کودک می شه. نکته ای که در این مورد هست اینه که دستمال باید مرتبا عوض شه و دمای آب باید ولرم باشه.

10- وقتی که فردی مریض می شه و تب می کنه، اشتهایش به غذا خوردن کم می شه. این یه روند طبیعیه، چون بیشتر انرژی بدن صرف مقابله با میکروبایی می شه که دلیل عفونت و مریضی شدن.

 

پس به بیماران تب دار پیشنهاد می شه که غذای سبک و ساده استفاده کنن و از مصرف غذاهای چرب و سرخ کرده بپرهیزند، چون هضم این نوع غذاها انرژی خیلی از بدن میگیره.

 

11- کودک خود رو از بچه های دیگه دور نگه دارین، چون ممکنه مریضی اون مسری باشه و کودکان دیگه رو هم مریض کنه.

 

12- در صورت مشاهده تب بالا در کودک و طولانی شدن مدت زمان تب، فورا به دکتر متخصص کودکان مراجعه کنین.

 

13- معمولا لب افراد گرفتار به تب خشک می شه و ترک می خوره. پس لبای کودک تب دار خود رو چرب نگه دارین. واسه این کار می تونین از وازلین و یا کرم مخصوص کودکان استفاده کنین.

 

14- هیچوقت از الکل واسه پایین آوردن تب کودک استفاده نکنین. الکل شامل گازهای سمیه. هم اینکه از راه پوست جذب می شه و خیلی سریع تب کودک رو پایین می آورد که این خطرناکه. 

 

15- پیشنهادای غیر علمی بقیه رو در مورد کودک خود به کار نگیرید و حتما با دکتر متخصص کودکان در این باره مشورت کنین.

اگه کودک گرفتار به تب، دچار تنگی نفس، سفتی گردن، گیجی، بیحالی، هذیون، تشنج و سرفه همراه با خلط رنگی شد، خیلی سریع اونو به دکتر برسونین

واسه کودک تب دار، چه لباسی مناسبه؟

– از لباسای گشاد و نخی واسه کودکان گرفتار به تب استفاده کنین و از هر گونه لباس تنگ و و با بستای فلزی و پر دکمه، دوری کنین.

 

– لباسی رو انتخاب کنین که هوای کافی به پوست کودک برسونه، چون معمولا تب، دلیل عرق کردن کودک می شه. لباسای نخی، هوای کافی رو به پوست کودک می رسونن و اونو خنک نگه می دارن.

 

– لباسی رو انتخاب کنین که بتونین خیلی سریع اونو از تن کودک درآرین و یا به اون بپوشونین، چون ممکنه در اثر بالا رفتن دمای بدن کودک، مجبور به تعویض لباس کودک شید.

 

– تلاش کنین از لباسای نو واسه کودک گرفتار به تب استفاده نکنین، چون تب در کودکان معمولا با استفراغ و اسهال همراه س. پس ممکنه لباسای نوی کودک کثیف شن.

 

اخطار

اگه کودک گرفتار به تب، دچار تنگی نفس، سفتی گردن، گیجی، بیحالی، هذیون، تشنج و سرفه همراه با خلط رنگی شد، خیلی سریع اونو به دکتر برسونین.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *